طرز تهیه کیک سه شیر وانیلی

کیک سه شیر از جمله کیک های مغذی و تشکیل شده از سه نوع شیر است که اولی شیرعسلی و دومی شیر تغلیظ شده و سومی همان شیر ساده می باشد. بهتر است بدانید که شیر تغلیظ شده از تبخیر شیر به روش بن ماری بدست می آید که در ذیل آموزش داده خواهد شد. البته می توانید از شیر نارگیل یا سویا به جای شیر تغلیظ شده استفاده نمایید. در واقع کیک سه شیر یک دسر مکزیکی است که در سراسر دنیا توجه افراد بسیاری را به خود جلب نموده و طرفداران زیادی را از آن خود نموده است. کیک سه شیر یک کیک با بافت نرم و اسفنجی است که در شربت شیر خیسانده شده و طعم و مزه بسیار دلپذیری خواهد داشت. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک سه شیر وانیلی خیس نرم و اسفنجی با طعمی عالی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک سه شیر وانیلی

 • آرد ۱ و نیم پیمانه
 • تخم مرغ ۵ عدد متوسط
 • شکر یک پیمانه
 • کره آب شده یا روغن مایع نصف پیمانه
 • بکینگ پودر ۱ ق غذا خوری
 • وانیل نصف ق چای خوری
 • پودر کاکائو دلخواه 1 ق غذا خوری

مواد لازم برای تهیه شربت کیک سه شیر

 • شیر عسلی 200 میلی لیتر
 • شیر تغلیظ شده 250 میلی لیتر
 • شیر ساده 250 میلی لیتر
 • خامه صبحانه 1 ق غذاخوری
 • پودر کاکائو دلخواه یک ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک خیس شکلاتی بدون فر

طرز تهیه کیک سه شیر وانیلی خیس نرم و اسفنجی

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

برای تهیه کیک سه شیر ابتدا مواد را از یخچال خارج نموده و اجازه دهید به دمای محیط برسند. سپس تخم مرغ ها را در ظرف مناسبی شکسته و وانیل و شکر را به آن بیفزایید. مواد را با همزن برقی زده به طوری که پف کرده و کشدار شود.

مرحله دوم: الک نمودن آرد

در این مرحله کره آب شده یا روغن مایع را به مواد افزوده و با لیسک هم بزنید. سپس آرد، بکینگ پودر و پودر کاکائو را در ظرفی دیگر 2 مرتبه الک نموده و برای سومین بار در ظرف مواد کیک سه شیر الک نمایید. آرد را به صورت مرحله ای و به تدریج اضافه نموده و پس از هر مرحله با لیسک هم زده و مواد دور ظرف را جمع نمایید.

مرحله سوم: آماده نمودن فر و قالب

اکنون فر را روشن نموده و در دمای 180 درجه سانتی گراد قرار دهید؛ تا گرم شود. در این فاصله کف قالب کیک را چرب نموده و کمی آرد بپاشید. مایه کیک را در قالب ریخته و اجازه دهید سطح آن صاف شود.

مرحله چهارم: پخت کیک

کیک را برای مدت 40 الی 45 دقیقه در فر قرار دهید تا خوب بپزد. پس از گذشت مدت زمان مذکور در فر را باز نموده و با یک خلال دندان از پخت کامل کیک اطمینان حاصل نمایید. در صورت پخت کامل آن را از فر خارج نموده و اجازه دهید سرد شود. بهتر است برای مدت 2 ساعت از کیک سه شیر در یخچال نگهداری نمایید تا به خوبی سرد شود.

مرحله پنجم: تهیه شربت سه شیر

در این فاصله تا کیک خنک شود؛ شربت شیر کیک را آماده نمایید. شیر ساده، شیر تغلیظ شده و شیر عسلی را مخلوط نموده و یک قاشق خامه صبحانه به آن اضافه نمایید. سپس در صورت تمایل یک قاشق پودر کاکائو نیز به آن بیفزایید. مواد حاصله را در مخلوط کن ریخته و به خوبی ترکیب نمایید.

مرحله ششم: آماده نمودن شیر تغلیظ شده

500 میلی لیتر شیر را در ظرف مناسبی ریخته و روی بخار آب قرار دهید تا به روش بن ماری شیر بخار شده و حجم آن نصف گردد. مقدار شیر به 250 میلی لیتر که رسید؛ شیر تغلیظ شده آماده است.

مرحله هفتم: افزودن شربت شیر به کیک

در این مرحله کیک سرد شده را از یخچال خارج نموده و با یک خلال دندان یا سیخ چوبی نازک حفره های عمیقی را روی سطح آن ایجاد نمایید. اکنون می توانید شربت شیر را روی کیک ریخته و کیک را کاملا بخیسانید. شربت شیر از حفره ها وارد کیک شده و کیک را سیراب می نماید به این ترتیب یک کیک سه شیر خیس خواهید داشت. بهتر است کیک را برای مدت 2 الی 3 ساعت در یخچال قرار دهید تا کاملا خیس شود.

مرحله هشتم: تزئین کیک سه شیر وانیلی

برای تزئین کیک سه شیر می توانید از خامه قنادی استفاده نموده و روی آن را با برش هایی از میوه دلخواه خود تزئین نمایید. کیک سه شیر به عنوان به عنوان یک میان وعده سیر کننده و مقوی مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. نوش جان

همچنین بخوانید: کیک هویج و گردو کافی شاپی

طرز تهیه کیک سه شیر وانیلی خیس


نکات کلیدی در تهیه کیک سه شیر خیس کافی شاپی

 1. در مواد کیک سه شیر می توانید پودر کاکائو اضافه نموده و کیک سه شیر شکلاتی تهیه نمایید.
 2. افزودن خامه در شربت شیر موجب غلیظ و مقوی شدن شربت خواهد شد؛ در صورت تمایل می توانید حذف نمایید.
 3. پس از افزودن شربت سه شیر حتما کیک را در یخچال قرار دهید تا کاملا خیس شده و جا بیفتد.
 4. بهتر است از شیر پرچرب برای تهیه شربت شیر استفاده نمایید.
 5. شیر نارگیل یا شیر سویا را می توانید جایگزین شیر تغلیظ شده نمایید.
همچنین بخوانید: کیک هویج و دارچین با شیر

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک سه شیر وانیلی خیس نرم و اسفنجی با طعمی عالی»

افزودن خامه در شربت شیر موجب غلیظ و مقوی شدن شربت خواهد شد؛ در صورت تمایل می توانید حذف نمایید.


نظر خود را بیان کنید