طرز تهیه شیرینی کاک ترد و خوشمزه به روش سنتی کرمانشاهی

دستور تهیه شیرینی کاک کرمانشاهی بدون خمیر یوفکا

طرز تهیه شیرینی کاک

شیرینی کاک که به عنوان سوغات اصلی کرمانشاه شناخته شده است؛ نه تنها در کرمانشاه بلکه در استان های دیگر نیز طرفداران بسیاری را از آن خود نموده و جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. شیرینی کاک از لایه های ظریف و نازکی تشکیل شده است که در ترکیب با پودر قند و پودرهای معطر، عطر و طعم بی نظیری یافته است که قابل جایگزینی با هیچ شیرینی دیگری نخواهد بود. شاید در نگاه اول آماده سازی و پخت چنین شیرینی سخت به نظر بیاید اما ما آسان ترین روش پخت آن را برای شما تهیه نموده ایم. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی کاک ترد و خوشمزه به روش سنتی کرمانشاهی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی کاک کرمانشاهی

 • آب ولرم 50 گرم
 • روغن حیوانی یا کره ذوب شده 50 گرم
 • تخم مرغ 1 عدد
 • مخمر 1 ق چای‌ خوری
 • نمک نصف ق چای خوری
 • پودر قند 160 گرم
 • پودر بادام به میزان لازم
 • پودر هل و دارچین مقداری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری آسان و لذیذ با پیمانه و بدون فر

طرز تهیه شیرینی کاک کرمانشاهی ترد و عالی بدون خمیر یوفکا

مرحله اول: فعال نمودن مخمر

برای تهیه شیرینی کاک ابتدا یک قاشق پودر قند، آب ولرم و مخمر را درون ظرفی ریخته و هم بزنید. ترکیب بدست آمده را که خوب هم خورده و یکدست شده است را در ظرف گذاشته و روی ظرف را بپوشانید. اجازه دهید تا 10 دقیقه استراحت کرده و مخمر فعال شود.

مرحله دوم: ذوب شدن کره یا روغن

در این هنگام می توانید از فرصت استفاده نموده و روغن حیوانی یا کره را در تابه ای ریخته و روی شعله قرار دهید. روغن که به آرامی ذوب شد؛ شعله را خاموش نموده و اجازه دهید خنک شود.

مرحله سوم: افزودن تخم مرغ به روغن

اکنون تخم مرغ را درون یک کاسه بزرگ شکسته و با همزن به خوبی هم بزنید. مقداری نمک به آن افزوده و مجددا کمی بزنید. حالا تخم مرغ را به روغنی که خنک شده است بیفزایید.

مرحله چهارم: اضافه نمودن آرد

در این مرحله مخمر حجیم شده را به روغن و تخم مرغ بیفزایید و ترکیب کنید. اکنون آرد الک شده را در چند مرحله به مواد افزوده و با دست به آرامی ورز دهید تا یک خمیر یکدست و صاف بدست آید.

نکته: آرد را در چند مرحله افزوده و ترکیب نمایید تا از سفت شدن خمیر پیشگیری شود. زیرا خمیر نباید شل یا بیش از اندازه سفت باشد

مرحله پنجم: ورز دادن خمیر

خمیر را روی سطح صفحه کار که از قبل آرد پاشی شده است، به مدت 10 تا 15 دقیقه ورز دهید. اگر پس از ورز دادن، خمیر حالت محکم خود را از دست داد، کمی آرد به آن اضافه کنید.

مرحله ششم: استراحت دادن به خمیر

در این مرحله باید خمیر را در ظرفی قرار داده و روی آن را بپوشانید. سپس ظرف را برای مدت زمان 2 ساعت در دمای معمولی خانه قرار داده و به آن استراحت دهید. در این زمان خمیر به خوبی عمل آمده و کیفیت شیرینی شما بهتر خواهد شد.

مرحله هفتم: درست کردن چونه نانوایی

سپس خمیر را از ظرف خارج نموده  و به میز کار خود منتقل نمایید. کمی ورز دهید تا پف اولیه آن بخوابد و آنگاه خمیر را به شکل چونه های نانوایی درست کرده و در کناری بچینید.

نکته: روی چونه ها را با دستمال بپوشانید تا خشک نشوند.

مرحله هشتم: درست کردن ورقه های نازک

حالا یکی از جونه ها را روی میز کار قرار داده و به کمک وردنه کاملا باز نمایید. باید خمیر به صورت ورقه بسیار نازکی در آید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته

طرز تهیه شیرینی کاک

مرحله نهم: پخت خمیر شیرینی کاک

اکنون به مرحله پخت شیرینی رسیده ایم. کرمانشاهی ها برای پخت شیری کاک از ساچ استفاده می کنند زیرا ساچ شیرینی با کیفیت تری تحویل خواهد داد. اگر به ساچ دسترسی ندارید می توانید از تابه نیز استفاده نمایید. ابتدا تابه یا ساچ را کاملا گرم نمایید.

مرحله دهم: برگرداندن خمیر

در این مرحله که مهم ترین و حساس ترین مرحله است هر کدام از ورقه های نازک را به آرامی برداشته و روی ساچ قرار دهید. اجازه دهید خمیر طلایی شود خمیر را برداشته و کاملا برگردانید تا آن طرف خمیر نیز طلایی گردد.

مرحله یازدهم: رول کردن لایه ها

سپس لایه طلایی شده را از روی ساچ برداشته و روی میز کار قرار دهید بلافاصله و تا زمانی که ورقه خشک نشده و هنوز نرم است روی سطح آن ترکیبی از پودرهای قند و بادام و هل و دارچین پاشیده و رول نمایید.

مرحله دوازدهم: برش لایه های شیرینی کاک

در مرحله پایانی خمیر رول شده را در فواصل 5 سانتی متری توسط یک چاقو برش اریب داده و در ظرف مناسبی بپینید. این شیرینی را می توانید به عنوان یک میان وعده همراه با نوشیدنی گرم مصرف نمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع

طرز تهیه شیرینی کاک


نکات کلیدی تهیه شیرینی کاک سنتی و خوشمزه کرمانشاهی

 1. شیرینی کاک در ظروف در بسته زمان ماندگاری بالایی خواهد داشت.
 2. برای تزئین روی شیرینی می توانید از پودر پسته یا نارگیل استفاده نمایید.
 3. در پودر های میانی شیرینی کاک می توانید از پودرهای دیگری مانند پودر گل سرخ به دلخواه استفاده نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی قزوین بدون فر و بدون استراحت

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی کاک ترد و خوشمزه به روش سنتی کرمانشاهی»

در پودر های میانی شیرینی کاک می توانید از پودرهای دیگری مانند پودر گل سرخ به دلخواه استفاده نمایید.


نظر خود را بیان کنید