طرز تهیه شیرینی مربایی

شیرینی مربایی یکی از انواع شیرینی های محبوب ایرانی است که به دلیل ظاهر هوس انگیز و طعم بسیار لذیذ و خوشمزه ای که داشته آن را به عنوان یکی از شیرینی های مجلسی و پر طرفدار ایرانی می شناسند. شیرینی مربایی می تواند یک پیشنهادی عالی برای دید و بازدید های ایام نوروز و انواع دورهمی ها و شب نشینی های شما باشد که با ظاهر دلچسب و هوس انگیزش نیز بسیار به میز شما جلوه می بخشد. این شیرینی خوشمزه یکی از انواع شیرینی هایی است که شما می توانید به راحتی آن را در منزل چه به وسیله فر و چه بدون فر نیز تهیه کنید بنابراین شما در صورت دسترسی نداشتن به فر هم می توانید این شیرینی بسیار خوشمزه و دلچسب را تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی بدون فر با پیمانه و روغن مایع را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی مربایی خانگی

 • شکر 1/3 لیوان
 • شیر داغ 1/3 لیوان
 • بیکینگ پودر 1  ق چایی خوری
 • روغن مایع نصف لیوان
 • آرد سفید قنادی 1/5 لیوان
 • نشاسته ذرت 3 ق غذاخوری سر پر
 • شیره مربا آلبالو به مقدار لازم
 • ترافل به مقدار دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه رشته خوشکار گیلانی خانگی با آرد برنج و گندم در ماهیتابه

طرز تهیه شیرینی مربایی بدون فر با پیمانه و روغن مایع

مرحله اول:آماده سازی شیر و شکر

ابتدا ظرفی را برداشته و درون آن شکر را به همراه شیر داغ بریزید و آن ها را با یکدیگر خوب مخلوط کنید و هم بزنید تا به خوبی شکر درون شیر حل و ترکیب آن دو یکدست شود.

مرحله دوم: اضافه کردن روغن و نشاسته ذرت

پس از آن که شیر و شکر با یکدیگر به خوبی یکدست شدند به آن ها روغن مایع و نشاسته ذرت را نیز اضافه کرده و مجدد آن ها را نیز هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد سفید

در این مرحله اول آرد سفید قنادی را با بیکینگ پودر به خوبی هم بزنید و آن را ترکیب کنید و سپس ترکیب آن دو را طی 3 مرحله الک کرده و بعد آن را طی چندین مرحله به آرامی و کم کم به ترکیب داخل ظرف اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید تا یکدست شوند. دقت داشته باشید که آرد را مرحله به مرحله اضافه کنید تا خمیری که به دست می آید دارای بافتی لطیف باشد که بتوان به راحتی با دست به آن شکل داد. پس از آماده شدن خمیر آن را داخل یک کیسه فریزر تمیزی قرار دهید و سپس آن را برای مدت نیم ساعت داخل یخچال بگذارید تا خمیر به خوبی استراحت کند.

مرحله چهارم: شکل دادن به خمیر

پس از آن که خمیر را به خوبی داخل یخچال استراحت دادید آن را از کیسه فریزر خارج نکنید و داخل همان کیسه خمیر را به وسیله وردنه ای روی سطح کار خود به ضخامت 2 میلی متر مقداری پخش کنید و سپس پلاستیک دور خمیر را به آرامی به وسیله قیچی از خمیر جدا کنید و سپس آن را به وسیله قالبی به شکل دلخواه خود کاتر کنید و سپس تعدادی از آن ها را به کمک ته ماسوره سوراخی دایره ای شکل در آن ها ایجاد کنید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی مربایی

ماهیتابه ای را برداشته و روی شعله پخش کن روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید و سپس روی درب ماهیتابه دمکنی بکشید و درب آن را برای مدت 15 دقیقه بگذارید و زمان دهید تا درون ماهیتابه ابتدا به خوبی گرم و آماده شود و بعد کف ماهیتابه کاغذ روغنی قرار دهید و سپس خمیر هایی که آماده کرده اید را کف ماهیتابه قرار دهید و مجدد درب ماهیتابه را بگذارید و به آن با شعله ملایم و کم روی شعله پخش کن به مدت 10 دقیقه زمان دهید تا به خوبی پخته شوند. دقت داشته باشید زمانی که زیر شیرینی های شما طلایی شدند شیرنی ها آماده اند و سپس آن ها را از داخل ماهیتابه بیرون بیاورید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی شیرینی مربایی ها

پس از آن که تمامی شیرینی ها به خوبی آماده شدند نان شیرینی هایی که وسط آن ها را سوراخ نکرده بودید را مقداری از مارمالاد مربای آلبالو بریزید و سپس نان شیرینی دیگری که وسط آن را به وسیله ماسوره سوراخ کرده بودید روی آن یکی قرار دهید و به همین شکل تمامی شیرینی ها را با مارمالاد پر و آماده کنید و سپس با مقداری ترافل روی تمامی شیرینی ها را کمی تزیین کرده و پس از آن نیز شیرینی مربایی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک با پودر آماده شکلاتی ساده و لذیذ مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی مربایی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی مربایی خانگی بدون فر

 1. در صورت تمایل می توانید از پودر پسته و یا پودر نارگیل هم برای تزیین روی شیرینی خود استفاده کنید.
 2. در صورتی که احساس کردید خمیر هنوز چسبندگی دارد و به دست می چسبد می توانید مجدد مقداری آرد سفید قنادی به خمیر اضافه کنید.
 3. دقت داشته باشید در صورت اضافه کردن مجدد آرد به خمیر این میزان نباید به اندازه ای باشد که خمیر شما دارای بافتی سفت باشد بلکه باید به میزانی باشد که در آخر شما خمیری با بافت لطیفی باشید.
 4. دقت داشته باشید که خمیر این شیرینی نیازی به ورز دادن نداشته و در صورت ورز دادن خمیر شما روغن می اندازد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کلوچه فومن خانگی ساده، لذیذ و اصیل گیلان بدون شیر

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع»

در صورت تمایل می توانید از پودر پسته و یا پودر نارگیل هم برای تزیین روی شیرینی خود استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید