طرز تهیه رشته خوشکار

رشته خوشکار یکی از انواع شیرینی های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانی است که متعلق به شمال کشور و شهر زیبای گیلان بوده و به دلیل طعم و بافت ترد و لذیذی که داشته در سراسر کشور شناخته شده و محبوبیت زیادی نیز بدست آورده است. طعم این شیرینی بسیار خوشمزه و لذیذ در کنار یک چایی تازه دم ایرانی لذت خوردن آن را دو چندان می کند. برخی رشته خوشکار را به عنوان عصرانه و یا میان وعده برای دورهمی های خود و برخی به عنوان شیرینی و یا دسر برای انواع مجلس ها و مهمانی ها تهیه می کنند و حتی در برخی موارد نیز از این شیرینی لذیذ به جای زولبیا و یا بامیه نیز برای افطاری ها استفاده می شود. امروز در آلامتو طرز تهیه رشته خوشکار خوشمزه گیلانی خانگی با آرد برنج و گندم در ماهیتابه به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه رشته خوشکار

 • آرد برنج نصف لیوان
 • آرد گندم نصف لیوان
 • آب 1/5 لیوان
 • گردو 50 گرم
 • شکر نصف پیمانه
 • شکر نصف لیوان
 • دارچین 2 ق چایی خوری
 • هل 1 ق چایی خوری
 • پودر پسته به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی میکادو خانگی شکلاتی ساده و بازاری با آرد نخودچی

طرز تهیه رشته خوشکار خانگی با آرد برنج و گندم در ماهیتابه

مرحله اول: آماده سازی مایه رشته خوشکار

ابتدا ظرفی را برداشته و درون آن آرد برنج و آرد گندم را بریزید و خوب آن ها را با همزن دستی با یکدیگر مخلوط کنید و بعد آرام آرام به آن ها 1 لیوان آب را اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن آب آن را به خوبی با آرد ها مخلوط کنید تا مایه ای که بدست می آید کاملاً یکدست باشد و همزن را که از مایه جدا می کنید چیزی به آن نچسبیده باشد و بعد مایه بدست آمده را یک بار به وسیله یک صافی به خوبی صاف کنید و کنار بگذارید تا کمی مایه بدست آمده استراحت کند.

مرحله دوم: آماده سازی مواد میانی

مخلوط کن را برداشته و درون آن مغز گردو ها را به همراه پودر هل و پودر دارچین و یک پیمانه شکر بریزید و به خوبی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و مغز گردو ها را نیز پودر کنید.

مرحله سوم: درست کردن قیف برای پخت رشته خوشکار

برای این کار شما به یک بطری نوشابه و یا بطری شیر نیاز دارید که ابتدا باید آن را به خوبی بشویید و بعد مفتولی فلزی را روی حرارت قرار دهید تا به خوبی سرخ و داغ شود و بعد آن را روی درب بطری کمی فشار دهید تا کمی درب پلاستیکی به داخل فرو رود و کمی که فرو رفت مفتول را از درب پلاستیکی بطری جدا کنید تا حالتی قله ای روی درب بطری ایجاد شود، این کار را چند بار تکرار کنید و سپس بگذارید تا به همین شکل خشک شود و بعد روی قله ها را به وسیله قیچی چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا قیف شما به طور کامل آماده شود.

مرحله چهارم: پخت رشته ها

مایه ای که تهیه کرده اید را داخل قیفی که از قبل درست کرده بودید بریزید و ماهیتابه ای را بدون هیچ گونه روغنی روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا به خوبی گرم شود و بعد مقداری از مایه رشته خوشکار را توسط قیف مخصوص آن به شکل پراکنده و ضربدر طوری که تقریباً تمام کف ماهیتابه را تا حد زیادی بپوشاند بریزید و زمان دهید تا یک طرف خمیر شما کمی تغییر رنگ دهد و بعد خمیر را از گوشه ها دو تای کوچک دهید و بعد آن را روی یک سطح صافی مثل سینی قرار دهید و مقداری از مواد میانی گردویی که تهیه کرده بودید را داخل خمیر رشته خوشکار بریزید و آن را شروع به تا زدن کنید تا ظاهری مستطیلی شکل بگیرد و گوشه های خمیر را کمی با نوک انگشتان دست خود فشار دهید تا مواد داخل خمیر شما به خوبی فیکس شوند. بعد از آن که تمام خمیر ها را به این شکل پختید و با مواد میانی پر کردید و بستید آن ها را درون یک پارچه نخی قرار دهید تا به هیچ وجه خشک نشوند.

مرحله پنجم: آماده سازی شهد

قابلمه ای برداشته و آن را روی حرارت قرار دهید و نصف لیوان شکر را به همراه نصف لیوان آب درون آن بریزید و زمان دهید تا به خوبی شکر درون آب حل شود و شهد شما آماده شود.

مرحله ششم: پخت نهایی رشته خوشکار

پس از آن که شهد شما هم آماده شد ماهیتابه ای برداشته و کمی داخل آن روغن بریزید و رشته های خوشکاری را که آماده کرده بودید درون روغن به خوبی سرخ و طلایی کنید و بعد از آن که دو طرف آن ها به خوبی سرخ و طلایی شدند آن ها را دانه دانه داخل شهد به مدت یک دقیقه قرار دهید تا به خوبی با شهد آغشته شوند و بعد آن ها را از شهد خارج کنید و روی آن ها را با مقداری پودر پسته تزیین کنید و بعد از آن هم رشته خوشکار خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مرنگ پفکی خوشمزه و آسان بدون فر با توستر

طرز تهیه رشته خوشکار


نکات کلیدی در تهیه رشته خوشکار گیلانی با آرد برنج

 1. در صورت نداشتن وقت می توانید از قیف مخصوص رشته خوشکار استفاده کنید که می توانید آن را از لوازم های قنادی هم تهیه کنید.
 2. برای آماده سازی شهد باید از یک میزان شکر و آب استفاده کنید.
 3. اگر خمیر شما از اطراف، زیادی داشت می توانید آن را با قیچی ببرید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه رشته خوشکار گیلانی خانگی با آرد برنج و گندم در ماهیتابه»

در صورت نداشتن وقت می توانید از قیف مخصوص رشته خوشکار استفاده کنید که می توانید آن را از لوازم های قنادی هم تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید