طرز تهیه شیرینی میکادو

شیرینی میکادو یکی از انواع شیرینی های بسیار خوشمزه و محبوبی است که به عنوان شیرینی های دهه شصتی نیز شناخته می شود. شما در ابتدا ممکن است به دلیل استفاده از نان مخصوص میکادو در این شیرینی بسیار خوشمزه آن را با ویفر اشتباه بگیرید اما این طور نبوده و این شیرینی با ویفر متفاوت بوده است. برخی شیرینی میکادو را با طعم ساده و برخی نیز با طعم شکلاتی آن را تهیه می کنند که این کاملاً متناسب با سلیقه هر فرد متفاوت بوده است. در واقع شیرینی میکادو از لایه لایه نان میکادو به همراه خمیری شبیه به حلوا تشکیل شده است که نیازی به فر نیز نداشته و می تواند یک پیشنهادی عالی برای ایام نوروز و عید شما به خصوص برای افرادی که دسترسی به فر ندارند باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی میکادو خانگی شکلاتی ساده و بازاری با آرد نخودچی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی میکادو

 • آرد گندم 2 پیمانه
 • آرد نخودچی 1 پیمانه
 • کره 150 گرم
 • روغن مایع 1 پیمانه
 • پودر قند 1/4 پیمانه
 • نان میکادو 7 عدد
 • شکلات تخته ای 100 گرم
 • وانیل نصف ق چایی خوری
 • پودر پسته به مقدار لازم
 • پودر کاکائو 4 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی خانگی لذیذ بدون فر به روش بازاری

طرز تهیه شیرینی میکادو خانگی شکلاتی با آرد نخودچی

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

ابتدا تمامی مواد اولیه ای که برای تهیه این شیرینی مورد نیاز شما هستند را چند دقیقه ای در دمای محیط قرار دهید تا به خوبی با محیط بیرون شما هم دما شوند و بعد شروع به کار کنید.

مرحله دوم: آماده سازی آرد گندم

سپس آرد گندم را طی سه مرحله الک کنید و آن را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم و یا متوسط گاز قرار دهید و 10 دقیقه ای به آن زمان دهید تا آرد گندم شما به خوبی با حرارت ملایم تفت بخورد و خامی آن نیز گرفته و مقداری طلایی شود. دقت داشته باشید که هنگام تفت دادن آرد گندم به طور مدام آن را هم بزنید تا به هیچ وجه آرد شما نسوزد و یا ته نگیرد.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد نخودچی و پودر کاکائو

پس از گذشت 10 دقیقه که آرد گندم مقداری طلایی شد نوبت به اضافه کردن آرد نخودچی است پس آن را هم الک کرده و به آرد گندم خود اضافه کنید و مجدد 10 دقیقه دیگر آرد نخودچی را نیز با آرد گندم تفت دهید تا مزه خامی آن هم گرفته شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر پودر کاکائو را نیز الک کرده و به ترکیب آرد ها اضافه کنید و خوب همگی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و پودر کاکائو را نیز برای مدت 2 الی 3 دقیقه دیگر با مواد تفت دهید و بعد آن را از روی حرارت برداشته و درون ظرفی بریزید و مجدد ترکیب این سه را که با یکدیگر خوب تفت خورده اند را الک کنید و بعد کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی پودر قند

درون قابلمه ای کره را به همراه روغن مایع بریزید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا کره درون قابلمه آب شود و بعد پودر قند را درون قابلمه الک کنید و به ترکیب روغن و کره اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد به آن ها ترکیب آرد های الک شده که قبلاً تفت داده اید را به آن ها اضافه کرده و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و در آخر نیز به آن ها وانیل را هم اضافه کنید و مجدد هم بزنید. دقت داشته باشید که اگر احساس کردید که مواد شما بسیار سفت شده است می توانید مجدد به مواد خود 5 تا 6 قاشق غذاخوری روغن مایع اضافه کنید تا مواد میانی شیرینی شما غلظتی نرم پیدا کند و سپس آن را کنار بگذارید تا مواد شما به دمایی برسد که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد.

مرحله پنجم: اضافه کردن مواد میکادو به نان مخصوص میکادو

نان مخصوص میکادو را روی سطح کار خود قرار دهید و بعد مقداری از مواد را روی نان بریزید و آن را در همه جای نان به خوبی پخش کنید. دقت داشته باشید که اگر دمای مواد خیلی داغ باشد نان شما را نرم می کند و اگر خیلی سرد باشد اصلاً به نان شما نمی چسبد. سپس یک لایه دیگر از بیسکوییت و یا نان میکادو را روی آن قرار دهید و به آرای با کف دست آن را روی لایه زیرین مقداری فشار دهید تا به لایه زیرین بچسبد و این کار را به همین صورت در 7 لایه تکرار کنید و لایه ها را به همین شکل روی یکدیگر قرار دهید و سپس روی لایه آخر نان میکادو دیگر از مواد نریزید و جسمی روی آن قرار دهید تا لایه ها را به هم فشرده تر کند و آن را برای مدت 2 الی 3 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا به خوبی خودش را بگیرد و آماده شود.

مرحله ششم: کاور کردن شیرینی میکادو

در آخر نیز شکلات تخته ای را روی بخار کتری به خوبی به روش بنماری ذوب کنید و بعد از گذشت 2 الی 3 ساعت تمام شکلات را روی شیرینی خود بریزید و آن را به وسیله پالت به خوبی کاور کنید و مقداری پودر پسته نیز برای تزیین روی شیرنی خود بریزید و سپس نیم ساعت دیگر به شیرینی میکادو خود داخل یخچال زمان دهید تا شکلات روی آن نیز به خوبی سفت و خنک شود و بعد آن را از یخچال درآورید و به وسیله چاقوی اره ای آن را به اندازه و شکل های دلخواه خود برش دهید و داخل ظرف های مناسبی که برای سرو آن در نظر دارید قرار دهید. بعد از آن هم شیرینی میکادو شما آمده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی میکادو


نکات کلیدی در تهیه شیرینی میکادو بازاری بدون فر

 1. در صورت تمایل به جای استفاده از کره می توانید روغن جامد را نیز جایگزین کنید.
 2. هنگام تفت دادن آرد نخودچی و آرد گندم بسیار مراقب باشید و به طور مداوم آن ها را روی حرارت هم بزنید به طوری که همه جای آرد ها به خوبی تفت بخورند و جایی باقی نماند که ته بگیرد و یا طعم سوختگی در شیرینی شما ایجاد کند.
 3. تلخی و یا شیرینی شکلات تخته ای که برای کاور روی شیرینی خود اضافه می کنید کاملاً سلیقه ای است.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی گردویی پفکی خانگی ساده و لذیذ به روش بازاری

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی میکادو خانگی شکلاتی ساده و بازاری با آرد نخودچی»

در صورت تمایل به جای استفاده از کره می توانید روغن جامد را نیز جایگزین کنید.


نظر خود را بیان کنید