طرز تهیه شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای یا همان نان پنجره ای یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و لذیذ ایرانی است که دارای بافتی ترد و شیرینی ملایمی است که تهیه آن نیز بسیار کار ساده ای بوده و به راحتی می توان با مواد اولیه قابل دسترسی آن را در منزل خود تهیه کرد. شما می توانید شیرینی پنجره ای را برای انواع مجالس و مهمانی های خود مانند دید بازید های ایام عید و شب نشینی هایی مانند شب یلدا و… نیز بسیار استفاده کنید و مطمئن باشید متناسب با سلیقه هر فردی با هر سنی می باشد. این شیرینی بسیار خوشمزه یکی از انواع شیرینی هایی است که برای تهیه آن نیازی به فر نبوده و حتی کسانی که دسترسی به فر ندارند هم می توانند آن را به راحتی در منزل خود تهیه کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی مرحله به مرحله با آرد برنج و نشاسته را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی پنجره ای خانگی

 • شیر 1 پیمانه
 • نشاسته گندم 1/2 پیمانه
 • تخم مرغ 5 عدد
 • زعفران دم کرده 2 ق چای خوری
 • آرد گندم 1 پیمانه
 • آرد برنج 1/4 پیمانه
 • هل 1/4 ق چای خوری
 • پودر قند به میزان لازم
 • روغن مایع به میزان لازم
همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای پفکی با نشاسته ذرت با فر و بدون فر

طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

ابتدا تمامی مواد اولیه برای تهیه شیرینی پنجره ای را چند دقیقه ای قبل از استفاده از یخچال خارج کنید و در دمای محیط قرار دهید تا با محیط مقداری هم دما شوند.

مرحله دوم: آماده سازی شیر و نشاسته

سپس ظرفی را برداشته و درون آن شیر را به همراه نشاسته گندم بریزید و بعد آن ها را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید و هم بزنید تا نشاسته گندم به خوبی درون شیر حل و یکدست شود.

مرحله سوم: آماده سازی تخم مرغ ها

ظرف دیگری را برداشته و تمامی تخم مرغ هایی که تا حدی با محیط هم دما شده اند را داخل ظرف بشکنید و بعد آن ها را به خوبی با همزن دستی و یا چنگالی شروع به هم زدن کنید تا به خوبی تخم مرغ ها با یکدیگر ترکیب شوند و از لختگی خود نیز کاملاً خارج شوند و بعد به آن ها زعفران دم کرده را نیز اضافه کرده و دوباره هم بزنید. زمانی که تخم مرغ و زعفران ها نیز به خوبی با یکدیگر ترکیب شدند ترکیب شیر و نشاسته گندم را هم به آن ها اضافه کنید و مجدد مایه را به خوبی هم بزنید و مخلوط کنید تا تمامی مواد با یکدگیر ترکیب و مخلوط شوند.

مرحله چهارم: اضافه کردن آرد گندم

در این مرحله نوبت به اضافه کردن آرد گندم است پس آرد گندم را نیز به آرامی طی چند مرحله الک کنید و به مایه شیرینی خود اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن آرد گندم ترکیب آرد و مایه را مجدد با همزن شروع به هم زدن کنید تا مایه شیرینی شما مقداری غلیظ شود.

مرحله پنجم: اضافه کردن هل و آرد برنج

پس از اضافه کردن آرد گندم هل را نیز به مایه خود اضافه کرده و خوب هم بزنید و در آخر نیز درون ظرف آرد برنج را هم الک کنید و به مایه اضافه کنید و برای بار آخر مایه را مجدد به خوبی با همزن دستی هم بزنید تا مایه مقداری غلظت پیدا کند و یکدست شود.

مرحله ششم: پخت شیرینی پنجره ای

ماهیتابه و یا قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید به طوری داخل آن حوضچه روغن تشکیل شود و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن شما به خوبی داغ و گرم شود و سپس قالب های مخصوص نان پنجره ای را داخل روغن قرار دهید تا مقداری گرم شوند و بعد آن ها را درون مایه شیرینی پنجره ای که تهیه کرده اید فرو کنید تا کمی مایه به قالب داغ بچسبد و سپس قالب را درون حوضچه روغن داغ قرار دهید تا مایه از قالب شما جدا شود و بعد نیز به هر کدام از شیرینی ها 1 دقیقه زمان دهید تا دو طرف آن ها به خوبی داخل روغن داغ سرخ و طلایی شوند و بعد آن ها را از روغن داغ خارج کنید و داخل ظرف مناسبی برای سرو آن ها قرار دهید و در آخر نیز به میزان دلخواه خود روی تمامی شیرینی های پنجره ای مقداری پودر قند الک کنید و بعد از آن هم شیرینی پنجره ای شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مرنگ پفکی خوشمزه و آسان بدون فر با توستر

طرز تهیه شیرینی پنجره ای


نکات کلیدی در تهیه شیرینی پنجره ای با آرد برنج و پیمانه

 1. میزان پودر قندی که در آخر به این شیرینی ها اضافه می کنید سلیقه ای است.
 2. می توانید در آخر که شیرینی ها به خوبی داخل روغن سرخ شدند چند دقیقه ای آن ها را روی چند عدد دستمال کاغذی تمیز که داخل ظرفی قرار داده اید بگذارید و مقداری زمان دهید تا روغن اضافی آن ها جذب دستمال کاغذی ها شود.
 3. این شیرینی به دلیل بافت بسیار نازکی که داشته مدت زمان پخت کوتاهی دارد پس آن ها را درون روغن داغ به حال خود رها نکنید و مدام مراقب آن ها باشید تا شیرینی های شما به هیچ وجه نسوزند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله»

ز


نظر خود را بیان کنید