طرز تهیه شیرینی لطیفه

شیرینی لطیفه یکی از انواع شیرینی های تر و بسیار محبوب ایرانی است که در میان مردم بسیار طرفدار داشته و می تواند یک گزینه عالی برای انواع مجالس ها و مهمانی های شما باشد. یکی از دلایل محبوبیت این شیرینی بافت پفکی و شیرینی ملایم نانی است که در این شیرینی تهیه می شود که بسیار هم لطیف بوده و به راحتی نان این شیرینی در دهان شما آب می شود. شیرینی لطیفه یکی از پر فروش ترین انواع شیرینی های خامه ای و تر در بازار بوده است که بازار خرید آن در روزهای نوروز و یا شب های یلدا و انواع جشن ها بسیار داغ بوده اما شما می توانید این شیرینی پر طرفدار و پر فروش را در منزل خود نیز چه به وسیله فر و یا چه بدون فر هم تهیه کرده که نسبت به نمونه های بازاری هم داری طعم و بافت بهتر و لذت بخش تری است و هم بسیار مقرون به صرفه تر است. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای پفکی با نشاسته ذرت با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی لطیفه

 • آرد قنادی 3/4 لیوان
 • نشاسته ذرت 3 ق غذا خوری
 • بیکینگ پودر 1/2 ق چای خوری
 • تخم مرغ 4 عدد
 • شکر کمی کمتر از نصف لیوان
 • وانیل 1/4 ق چای خوری
 • پودر قند به مقدار لازم
 • خامه قنادی زده شده 100 گرم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع

طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای پفکی خانگی با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

بهتر است که ابتدا قبل از استفاده از مواد اولیه برای چند دقیقه ای مواد را در دمای محیط قرار دهید تا مقداری با محیط هم دما شوند.

مرحله دوم: آماده سازی مواد خشک

درون ظرفی آرد قنادی را به همراه نشاسته ذرت و بیکینگ پودر بریزید و خوب هم بزنید و سپس ترکیب آن ها را 3 مرتبه با یکدیگر به خوبی الک کنید و کنار بگذارید تا گلوله ای درون آرد باقی نماند.

مرحله سوم: آماده سازی سفیده های تخم مرغ

درون ظرف تمیز و جداگانه دیگری تمامی تخم مرغ ها را بشکنید و زرده و سفیده آن ها را به خوبی از یکدیگر جدا کنید و سفیده تخم مرغ ها را درون ظرفی بریزید و با دور تند همزن خوب هم بزنید و کمی که گذشت و سفیده ها کف کردند نصف میزان شکر را به آرامی و کم کم به سفیده ها اضافه کنید و مجدد با دور تند همزن هم بزنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که سفیده ها به رنگ سفید و حالت سفت و فرم داری برسند به شکلی که اگر ظرف را برگردانید به هیچ وجه از داخل ظرف بیرون ریخته نشوند و داخل ظرف ثابت باقی بمانند. دقت داشته باشید که جدا کردن سفیده از زرده را با دقت انجام دهید زیرا اگر حتی قطره ای از زرده داخل سفیده ریخته شود سفیده شما دیگر فرم نمیگیرد.

مرحله چهارم: آماده سازی زرده ها

زرده هایی که از سفیده جدا کرده بودید را نیز به همراه ادامه شکر و تمام وانیل درون ظرفی بریزید و تیغه های همزن را تمیز کنید و زرده ها را نیز با دور تند همزن شروع به هم زدن کنید و این کار را به مدت 5 دقیقه ادامه دهید تا زرده تخم مرغ ها به حالتی کرمی برسند. دقت داشته باشید که هنگام هم زدن زرده ها حتماً دور ظرف خود را با لیسک دورگیری کنید تا زرده تخم مرغ ها به خوبی مخلوط شوند و بوی تخم مرغ نیز نگرند.

مرحله پنجم: اضافه کردن زرده و سفیده

پس از آن که زرده و سفیده های تخم مرغ به خوبی آماده شدند سفیده های فرم دار شده را طی 2 مرحله به زرده ها اضافه کنید و خیلی آرام با لیسک آن ها را هر بار پس از اضافه کردن سفیده فرم دار شده به صورت دورانی هم بزنید و مخلوط کنید. دقت داشته باشید که این کار را خیلی به آرامی انجام دهید تا پف سفیده ها گرفته نشود و نان شیرینی های شما خشک نشود.

مرحله ششم: اضافه کردن مواد خشک

پس از مخلوط کردن زرده و سفیده ها مواد خشک خود را نیز که 3 مرتبه الک کرده بودید را طی 2 مرحل به آرامی و کم کم به ترکیب زرد و سفیده ها اضافه کنید و مجدد آن ها را نیز به صورت خیلی آرام و دورانی با لیسک شروع به هم زدن کنید تا خمیری لطیف به دست آید.

مرحله هفتم: پخت نان شیرینی ها بدون فر

ماهیتابه دو طرفه ای را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و شعله پخش کن را روی گاز قرار دهید و شعله گاز را روی کم تنظیم کنید و درب ماهیتابه را برای مدت 10 دقیقه بگذارید و زمان دهید تا درون آن به خوبی گرم و آماده شود و بعد از گذشت 10 دقیقه خمیری که آماده کرده بودید را داخل قیف با ماسوره ساده بریزید و خمیر را به آرامی روی کاغذ روغنی داخل ماهیتابه مقداری پایپ کنید و روی تمامی آن ها مقداری پودر قند الک کنید و درب ماهیتابه دو طرفه را بگذارید و 20 تا 25 دقیقه به نان شیرینی های خود زمان دهید تا به خوبی با شعله کم و روی شعله پخش کن پخته و نرم و آماده شوند و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا مقداری خنک شوند.

مرحله هشتم: پخت نان شیرینی ها درون فر

برای پخت نان این شیرینی داخل فر نیاز است که فر خود را ابتدا روی دمای 200 درجه به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا داخل فر شما به خوبی گرم و آماده شود و سپس روی سینی فر خود کاغذ روغنی قرار دهید و خمیری که آماده کرده بودید را داخل قیفی با ماسوره ساده مقداری از آن را داخل سینی خود پایپ کنید و بعد روی تمامی خمیر ها مقداری پودر قند الک کنید سپس سینی را طبقه وسط فر به مدت 10 دقیقه با دمای 200 درجه قرار دهید تا تمامی نان ها به خوبی پخته و آماده شوند.

مرحله نهم: آماده سازی خامه

خامه قنادی که در دمای محیط، مقداری یخ آن آب شده را داخل ظرفی بریزید و سپس آن را با همزن در یک جهت به مدت 10 دقیقه با دور تند خوب هم بزنید تا خامه شما به خوبی فرم بگیرید و آماده شود.

مرحله دهم: آماده سازی نهایی شیرینی لطیفه

یک لایه از نان شیرینی که تهیه کرده بودید و حالا کاملاً خنک شده را برداشته و خامه فرم دار شده خود را داخل قیفی با ماسوره ساده بریزید و سپس آن را مقداری روی یک طرف نان شیرینی پایپ کنید و بعد طرف دیگر نان را روی آن قرار دهید و بعد از آن هم شیرینی لطیفه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری آسان و لذیذ با پیمانه و بدون فر

طرز تهیه شیرینی لطیفه


نکات کلیدی در طرز تهیه شیرینی لطیفه پفکی بدون فر

 1. در صورت تمایل می توانید خامه هایی که از اطراف نان شیرینی شما بیرون می زنند را با مقداری پودر پسته نیز کاور کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید نان مخصوص این شیرینی را داخل توستر و یا فر برقی که از قبل به مدت 15 دقیقه با دمای 170 درجه گرم کرده اید به مدت 8 الی 10 دقیقه با همان دمای 170 درجه آماده و تهیه کنید.
 3. آرام  و دورانی هم زدن مواد نکته ای بسیار مهم در تهیه این شیرینی است تا نان شیرینی شما بسیار لطیف و سبک باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی ساده، ترد و لذیذ با پیمانه و روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای پفکی با نشاسته ذرت با فر و بدون فر»

در صورت تمایل می توانید نان مخصوص این شیرینی را در داخل فر گازی نیز با دمای 200 درجه به مدت 10 دقیقه نیز تهیه کنید تنها دقت داشته باشید قبل از پخت نان مقداری ابتدا داخل فر را گرم و آماده کنید و بعد نان ها را داخل آن قرار دهید.


نظر خود را بیان کنید