طرز تهیه شربت توت سیاه بدون مربا

شربت توت سیاه خانگی نوشیدنی خوشمزه و گوارایی است که به راحتی در خانه تهیه می شود. توت سیاه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و سرشار از ویتامین های C و A  می باشد که از آن یک نوشیدنی بسیار مقوی ساخته است. علاوه بر آن توت سیاه منبع غنی از منیزیم، منگنز و پتاسیم است. توت سیاه در کنترل فشار خون نیز بسیار موثر است. نوشیدن شربت توت سیاه برای افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند بسیار سفارش شده است. ولیکن زنان باردار و مادران شیرده با احتیاط بیشتری از آن استفاده نمایند. امروز در آلامتو طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی بدون مربا مجلسی و خوشرنگ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شربت توت سیاه خانگی

  • توت سیاه 1 کیلو گرم
  • شکر 1 کیلو گرم
  • آب 2 پیمانه
  • آبلیمو 1 ق مربا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شربت سکنجبین با نعناع تازه و خیار بسیار خوشمزه و گوارا

طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی ساده و خوشمزه بدون مربا

مرحله اول: شستن توت سیاه

برای تهیه شربت توت سیاه خانگی ابتدا توت ها را در یک آبکش بریزید. چنانچه برگ یا چوب اضافه ای لابه لای توت ها بود آن را خارج نمایید. سپس روی توت ها آب سرد بگیرید تا گرد و غبار آنها شسته شده و توت ها تمیز شوند. آبکش توت را کنار بگذارید تا آب اضافه آن خارج شود.

مرحله دوم: استراحت دادن به توت سیاه و شکر

مقداری از توت ها را در قابلمه لعابی بریزید. یک لایه شکر نیز روی آن بریزید. مجددا یک لایه توت بریزید. یک لایه شکر اضافه نمایید. همه توت ها و شکر را لایه به لایه در قابلمه بریزید. درب قابلمه را ببندید و برای مدت 5 ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله سوم: پختن توت سیاه

پس از گذشت این زمان قابلمه را از یخچال خارج نمایید و آب را به آن اضافه نمایید. قابلمه را روی شعله قرار دهید. پس از رسیدن آب به نقطه جوش آبلیمو را به شربت اضافه نمایید. اجازه دهید تا توت ها کاملا پخته و نرم شوند.

مرحله چهارم: صاف کردن شربت

در این مرحله یک آبکش یا صافی ریز را روی یک قابلمه دیگر قرار دهید و شربت را در آن بریزید. آب شربت وارد قابلمه می شود و پالپ یا گوشته توت ها در صافی باقی می ماند. با استفاده از یک لیسک یا پشت قاشق توت ها را له کنید تا آب آن کاملا در قابلمه ریخته شود. از پالپ توت می توانید برای تهیه لواشک و یا مربا استفاده نمایید.

مرحله پنجم: به قوام رساندن شربت

اکنون قابلمه شربت را روی شعله قرار دهید. پس از جوش آمدن آن شعله را پایین بیاورید و گاهی هم بزنید. پس از چند دقیقه خواهید دید که بر غلظت شربت افزوده می شود. اجازه دهید شربت تا زمانی که به غلظت کامل برسد؛ بجوشد و قوام بیاید.

مرحله ششم: تست به قوام رسیدن شربت توت سیاه

برای تست رسیدن شربت به قوام لازم، مقداری از آن را در ظرف کوچکی بریزید. ظرف را در یخچال قرار دهید. پس از خنک شدن شربت، یک قطره از آن را بین دو انگشت قرار دهید و انگشتان خود را از هم دور کنید. در صورت کش آمدن شربت، به قوام لازم رسیده است. در غیر اینصورت شربت را برای مدت بیشتری بجوشانید. پس از آنکه شربت به قوام لازم رسید. شعله را خاموش نمایید و درب قابلمه را ببندید. توجه داشته باشید که شربت بایستی رقیق تر از غلظت لازم باشد. زیرا پس از سرد شدن غلیظ تر خواهد شد.

مرحله هفتم: سرو شربت توت سیاه خانگی

پس از خنک شدن شربت توت سیاه، دو قاشق از آن را در لیوان بریزید. چند تکه کوچک یخ نیز در لیوان بریزید. آب را به آرامی روی یخ ها بریزید تا شربت و آب مخلوط نشوند. اینگونه شربت زیبا و جذاب تری سرو خواهید نمود. بقیه شربت را در شیشه های خشک و تمیز بریزید و در یخچال قرار دهید. گوارای وجود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شربت زعفران و آبلیمو با گلاب خوش طعم، مجلسی و غلیظ

طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی


نکات کلیدی در تهیه شربت توت سیاه مجلسی و خوشرنگ

  1. بهتر است به شربت توت سیاه افزودنی های معطر مانند گلاب هل اضافه ننمایید تا طعم خالص توت به خوبی حس شود.
  2. بنا به ذائقه خود می توانید شکر را حذف و شربت خود را با عسل شیرین نمایید.
  3. با استفاده از توت های رسیده و پررنگ شربت با کیفیت تری تهیه خواهید نمود.
  4. می توانید در ابتدا توت ها را در پارچه تمیزی قرار دهید و در قابلمه آب بگذارید. پس انرم و پخته شدن توت ها پارچه را فشتر دهید تا عصاره توت کاملا در آب بریزد. اینگونه عمل صاف کردن شربت حذف خواهد شد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شربت ریواس گوارا ساده، خوشمزه و مجلسی به روش خانگی

♨ نکات مهم «طرز تهیه شربت توت سیاه خانگی بدون مربا مجلسی و خوشرنگ»

بهتر است به شربت توت سیاه افزودنی های معطر مانند گلاب هل اضافه ننمایید تا طعم خالص توت به خوبی حس شود.


نظر خود را بیان کنید