طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن

قهوه اسپرسو یکی از محبوب ترین نوشیدنی هایی است که جایگاه ویژه ای بین طرفداران قهوه به خود اختصاص داده است. اسپرسو با آسانترین روش تهیه خواهد شد؛ ولیکن بسیاری از افراد با شنیدن نام آن خرید دستگاه های گران قیمت به ذهنشان می رسد. ولیکن برای تهیه قهوه روش های ارزان قیمت و آسان تری وجود دارد که آن استفاده از موکاپات است. تیم ما طرز تهیه قهوه با موکاپات استیل آسان و فوری با فوت و فن آن را به صورت تصویری تهیه و گردآوری نموده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است. امیدواریم مفید و موثر واقع گردد.


موارد لازم برای تهیه قهوه با موکاپات

  • آب جوش
  • شعله
  • موکا اکسپرس
  • پودر قهوه تازه آسیاب و برشته شده
  • قهوه مناسب برای موکاپات
همچنین بخوانید: طرز تهیه دو مدل آیس کافی با شیر و قهوه فوری و بدون شیر

طرز تهیه قهوه با موکاپات استیل ساده و فوری

برای تهیه قهوه در موکاپات استفاده از قهوه تازه و خشک ضروری می باشد. پیشنهاد می گردد قهوه درشت را خریداری نموده و در منزل به آسیاب نمودن آن بپردازید. اینگونه است که از کیفیت قهوه خریداری شده مطمئن خواهید بود. بهتر است دانه های قهوه به طور متوسط آسیاب شوند چرا که قهوه آردی در موکاپات نتیجه با کیفیتی نخواهد داشت. در این حالت آب به راحتی از قهوه عبور نکرده و در نتیجه طعم تلخ و سوختگی به همراه خواهد داشت. بنابراین دانه های قهوه متوسط رو به ریز آسیاب شوند.

مرحله اول: آسیاب نمودن  قهوه

در مرحله اول دانه های درشت قهوه را مقداری درشت تر از قهوه دستگاه های برقی آسیاب نمایید. سپس سبد دستگاه موکاپات را نه سرخالی و نه سرپر از پودر قهوه پر نمایید. به اندازه قهوه در سبد دقت داشته باشید زیرا قهوه فشرده در سبد موجب می گردد تا آب به خوبی از میان پودر قهوه گذر نکرده و از کیفیت قهوه کاسته شود.

طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن

مرحله دوم: پر کردن مخزن موکاپات از آب

در این مرحله مخزن موکاپات را تا دکمه تعبیه شده برای همین منظور از آب جوشیده پر نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از آب سرد در مخزن موکاپات موجب می گردد تا زمان رسیدن آب به نقطه جوش قهوه داخل سبد گرم شده و طعم تلخی به خود بگیرد.

طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن

مرحله سوم: سر هم بستن موکاپات

قسمت بالایی و پایینی موکاپات را روی هم ببندید. دقت نمایید تا دو طرف موکاپات به درستی روی هم بسته شده و درب مخزن بالایی قوری شکل موکاپات را نیز به طور کامل ببندید.

طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن

مرحله چهارم: عصاره گیری قهوه

موکاپات را روی شعله مستقیم اجاق گاز قرار دهید. آب جوش داخل مخزن موکاپات بر اثر حرارت بالا آمده و با فشار از پودر قهوه داخل سبد خواهد گذشت. اینگونه عمل عصاره گیری آغاز خواهد شد. آب جوش پس از عبور از پودر قهوه به مخزن قوری شکل قسمت بالایی موکاپات رسیده و عصاره بدست آمده قهوه با کیفیتی است که در منزل تهیه شده و به کیفیت آن اطمینان کامل دارید.

طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن

مرحله پنجم: آماده شدن قهوه با موکاپات

پس از 3 دقیقه که قهوه به آرامی از مخازن پایینی خارج شده و به قسمت قوری شکل می ریزد؛ شروع به فوران و خارج شدن با فشار می نماید در این زمان شعله گاز را خاموش نمایید. آماده نمودن قهوه اسپرسو توسط موکاپات کاری بسیار ساده و در عین حال لذت بخش است که لذت آن کمتر از نوشیدن آن نخواهد بود. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آیس پک موزی شکلاتی خانگی خوشمزه به روش کافی شاپی

طرز تهیه قهوه با موکاپات و فوت و فن آن


نکات مهم تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

  1. قهوه موکاپات را مقداری درشت تر از قهوه دستگاه های قهوه ساز آسیاب نمایید.
  2. از آب جوشیده در مخزن موکاپات استفاده نمایید.
  3. مقدار پودر قهوه در سبد موکاپات کم یا زیاد نبوده و از فشره نمودن پور قهوه بپرهیزید. بهتر است قهوه داخل سبد به صورت سر صاف باشد.
  4. فهوه نباید روی شعله بجوشد، پس از مشاهده خروج قهوه با فشار زیاد؛ موکاپات را از روی شعله بردارید.
  5. قهوه به تغییر دما بسیار حساس است؛ بنابراین بهتر است فنجان های قهوه هم دما با محیط شده باشند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه تیرامیسو لیوانی فوری با ماسکارپونه، پتی بور، موز و گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه قهوه با موکاپات استیل آسان و فوری با فوت و فن آن»

فهوه نباید روی شعله بجوشد، پس از مشاهده خروج قهوه با فشار زیاد؛ موکاپات را از روی شعله بردارید.


نظر خود را بیان کنید