طرز تهیه متبل بادمجان لبنانی

مُتَبَّل یک پیش غذای لبنانی بر پایه بادمجان است که به عنوان یک شام سبک نیز می توان آن را معرفی نمود. متبل بادمجان دارای خواص فراوانی بوده و بسیار سریع و آسان آماده خواهد شد. متبل نیز مانند باباغنوش با بادمجان کبابی درست شده و دستور بسیار ساده ای دارد. شاید در نگاه اول فکر کنید تهیه چنین غذایی سخت و دارای مراحل بسیاری خواهد بود. ولیکن پیشنهاد می شود با آموزش مرحله به مرحله و آسان پیش رفته و در نهایت متبل لبنانی را تهیه و نوش جان نمایید. امروز در آلامتو طرز تهیه متبل بادمجان لبنانی ساده و خوشمزه با ماست و ارده را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه متبل بادمجان لبنانی

 • بادمجان 3 عدد
 • سیر 2 حبه
 • ارده کنجد 2 ق غذا خوری
 • ماست یونانی 2 ق غذا خوری
 • مغز گردو ریز شده 3 قاشق غذاخوری
 • لیمو ترش 1 عدد
 • جعفری ریز خرد شده ۲ ق غذا خوری
 • دانه انار 2 ق غذا خوری
 • روغن زیتون 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
 • پاپریکا مقداری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شاورما گوشت چرخ کرده لبنانی لذیذ و آسان در منزل

طرز تهیه متبل بادمجان لبنانی رستورانی و خوشمزه با ماست و ارده

مرحله اول: کبابی کردن بادمجان ها

برای تهیه متبل بادمجان ابتدا بادمجان ها را شسته و خشک نمایید. سپس بوسیله نوک یک چاقوی تیز خطوطی را روی بدنه بادمجان ها کشیده و روی شعله قرار دهید. خطوط ایجاد شده با چاقو باعث مغز پخت شدن بادمجان ها خواهد شد. کبابی کردن بادمجان ها عطر و طعم متبل را دوچندان خواهد نمود.

مرحله دوم: پوست کردن بادمجان ها

پس از آنکه بادمجان ها کبابی شده و پوست آنها سوخت آنها را در ظرفی قرار داده و اجازه دهید مقداری سرد شود. در این مرحله پوست بادمجان ها را با چاقو گرفته و کاملا تمیز نمایید. سعی کنید از بادمجان قلمی بدون تخم استفاده نمایید تا خوب مغز پخت شود و چنانچه بادمجان ها دارای تخم باشند تخم آن ها را نیز جدا نمایید.

مرحله سوم: کوبیدن بادمجان ها

اکنون با یک گوشتکوب بادمجان های پوست گرفته شده را له نموده و به خوبی بکوبید. حالا می توانید مواد طعم دهنده به بادمجان را اضافه نمایید. ابتدا سیر را رنده کرده و به بادمجان بیفزایید. سپس ارده کنجد، ماست یونانی یا چکیده، روغن زیتون و گردوی ریز خرد شده را به بادمجان ها افزوده و با کمک لیسک خوب هم زده و ترکیب نمایید. مقداری از گردوی خزد شده و روغن زیتون برای تزئین روی متبل کنار بگذارید.

مرحله چهارم: افزودن ادویه و آبلیمو

در این مرحله نمک و فلفل و آب لیموی تازه را به مواد افزوده و مجددا هم زده و ترکیب نمایید. مواد متبل که یکدست شد با پشت یک قاشق سطح آن را صاف نموده و فشار دهید. به ایت ترتیب متبل منسجم تری خواهید داشت.

مرحله پنجم: استراحت دادن به متبل

اکنون به همین راحتی متبل لبنانی شما آماده شده است. بهتر است برای مدت 2 ساعت آن را در یخچال قرار داده تا خنک شود. به این ترتیب طعم مواد متبل با هم ترکیب شده و حسابی دلچسب می گردد.

مرحله ششم: تزئین متبل بادمجان

پس از گذشت دو ساعت متبل را از یخچال خارج نموده و با یک چاقو شیارهایی را روی سطح آن ایجاد نمایید و مقداری روغن زیتون در شیارها ریخته؛ اجازه دهید به قسمت میانی متبل رسوخ نماید. اکنون می توانید با دانه های انار و مغز گردو و جعفری خرد شده روی آن را تزئین نموده و مقداری پاپریکا روی آن بپاشید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه بابا غنوش لبنانی لذیذ و آسان با بادمجان، انار و ماست

طرز تهیه متبل بادمجان


نکات کلیدی در تهیه متبل بادمجان لذیذ به روش لبنانی

 1. می توانید به جای کوبیدن بادمجان ها، آنها را ساطوری نموده و یا به کمک غذاساز خرد نمایید.
 2. از دانه زیتون نیز می توانید برای تزئین متبل استفاده نمایید.
 3. سعی نمایید از بادمجان های قلمی و بدون تخم استفاده نمایید.
 4. پس از کبابی شدن بادمجان ها را در ظرفی قرار داده و در آن را ببندید بخار ایجاد شده در ظرف باعث می شود پوست بادمجان به راحتی از گوشت آن جدا گردد.
 5. بهتر است متبل را همراه با نان پیتا میل نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه حمص اصل لبنانی حرفه ای و خوشمزه با نخود و ارده

♨ نکات مهم «طرز تهیه متبل بادمجان لبنانی ساده و خوشمزه با ماست و ارده»

می توانید به جای کوبیدن بادمجان ها، آنها را ساطوری نموده و یا به کمک غذاساز خرد نمایید.


نظر خود را بیان کنید