طرز تهیه شاورما گوشت

شاورمای گوشت یکی از انواع غذا های بسیار لذیذ و خوشمزه ای است که اصل آن متعلق به کشور لبنان بوده و در سایر کشور ها نیز محبوبیت و طرفدار پیدا کرده است. برخی شاورمای گوشت را به عنوان یکی از انواع ساندویچ های عربی نیز می شناسند که تهیه آن در منزل کار ساده ای بوده و می توان آن را به راحتی با چند قلم مواد اولیه قابل دسترس به عنوان یک وعده غذایی خوشمزه و متفاوت تهیه کرد و از خوردن آن نیز لذت برد. شما می توانید شاورمای گوشت را هم با گوشت چرخ کرده و هم با تکه های گوشت تهیه و سرو کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه شاورما گوشت چرخ کرده لبنانی در منزل را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شاورمای گوشت

 • گوشت چرخ کرده 450 گرم
 • پیاز 2 عدد
 • قارچ 6 عدد بزرگ
 • جعفری تازه 1 دسته کوچک
 • خیار شور 6 عدد
 • گوجه فرنگی 3 عدد متوسط
 • سس مایونز 2 ق غذا خوری سر پر
 • ماست 2 ق غذا خوری سر پر
 • سماق 1 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • ادویه کاری و پودر سیر به مقدار لازم
 • لیموترش تازه 1 عدد
 • نان پیتا به مقدار لازم
 • روغن زیتون 2 ق غذا خوری سر پر
همچنین بخوانید: طرز تهیه شاورما مرغ لبنانی ساده خانگی با نان مخصوص به سبک رستورانی

طرز تهیه شاورما گوشت چرخ کرده لبنانی با نان پیتا

مرحله اول: آماده سازی گوشت چرخ کرده

ابتدا یکی از پیاز ها را بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل نگینی و یک اندازه برش دهید و خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز را اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا سبک شود. بعد از سبک شدن پیاز به آن گوشت چرخ کرده را نیز اضافه کنید و آن را هم مقداری تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و بعد به آن مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه را به همراه پودر سیر و ادویه کاری اضافه کنید و آن ها را هم 1 دقیقه ای با گوشت تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شوند و سپس قارچ ها را هم با آب بشویید و آن ها را به شکل حلقه ای شده با زخامت متوسط برش دهید و خرد کنید و بعد در این محله آن ها را به گوشت اضافه کنید و کمی آن ها را هم تفت دهید تا خامی قارچ ها گرفته شوند و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی سالاد مخصوص

گوجه را به شکل نگینی و یکدست و تقریباً درشت خرد کنید و سپس پیاز باقی مانده را هم بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل خلالی و ریز و یکدست خرد کنید و آن را به همراه گوجه داخل کاسه ای بریزید. دسته ی جعفری را هم بعد از شستن و پاک کردن به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و به کاسه اضافه کنید و سپس آب لیمو ترش تازه را هم در این مرحله بگیرید و آن را به همراه روغن زیتون و کمی نمک و فلفل سیاه به مواد اضافه کنید. در آخرین مرحله نوبت اضافه کردن سماق به مواد است پس آن را نیز به مواد اضافه کنید و سپس تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا سالاد شاورما کاملاً آماده و مزه دار شود. خیار شور ها را نیز کمی با آب سرد بشویید و سپس آن ها را به شکل نواری و یک اندازه و نازک برش دهید و  به صورت جدا کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی سس شاورما

داخل کاسه ای جدا ماست را به همراه سس مایونز و کمی نمک و فلفل سیاه و پودر سیر بریزید و سپس تمامی آ« ها را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید تا سس شما آماده شود و بعد آن را کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی شاورما گوشت

نان پیتا را برداشته و داخل هر کدام از آن ها مقداری از مواد گوشتی که تهیه کرده بودید را بریزید و سپس خیارشور های خرد شده را نیز داخل هرکدام ساندویچ ها قرار دهید و بعد به هر کدام آن ها مقداری از سالادی که آماده کرده بودید را نیز به همراه کمی سسی که تهیه کرده اید اضافه کنید و سپس نان ها را به شکل رول شده ببندید و در آخر نیز تمامی شاورما هایی که آماده کرده اید را مدتی داخل ماهیتابه ی مخصوص گریل قرار دهید تا دو طرف تمامی آن ها را مقداری گریل شوند و سپس آن ها را از روی حرارت برداشته و بعد از آن هم شاورما های گوشت خوشمزه شما آماده سرو هستند می توانید آن ها را میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه بابا غنوش لبنانی لذیذ و آسان با بادمجان، انار و ماست

طرز تهیه شاورما گوشت


نکات کلیدی در تهیه شاورما گوشت لبنانی در منزل

 1. در صورت تمایل می توانید به جای گوشت چرخ کرده از گوشت گوسفندی و یا گوساله ی ورقه ای شده و نازک نیز برای تهیه این شاورمای خوشمزه استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید مقداری از سس گوجه و یا سایر سس های مورد علاقه خود نیز برای میل کردن این غذای لذیذ استفاده کنید.
 3. از سایر سبزیجات مورد علاقه خود نیز می توانید برای تهیه این شاورما استفاده کنید.
 4. در صورت منع مصرف گوشت می توانید این غذای خوشمزه را با مرغ هم تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهيه فلافل عربی خوشمزه و اصل

♨ نکات مهم «طرز تهیه شاورما گوشت چرخ کرده لبنانی لذیذ و آسان در منزل»

در صورت تمایل می توانید به جای گوشت چرخ کرده از گوشت گوسفندی و یا گوساله ی ورقه ای شده و نازک نیز برای تهیه این شاورمای خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید