طرز تهیه سوپ گشنیز با ماست

سوپ گشنیز یکی از انواع سوپ های بسیار خوشمزه و خوش خوراکی است که اصل آن متعلق به تبریز بوده و برای سرماخوردگی و یا سفره های افطاری ایام ماه مبارک رمضان نیز یک گزینه بسیار مناسب و عالی می باشد. اصل این سوپ با گشنیز تازه و ماست و سایر سبزیجات تهیه می شود ولی در صورت دلخواه می توانید در آن از مرغ و یا گوشت نیز استفاده کنید. این سوپ خوشمزه در خود شهر تبریز به عنوان یکی از سوپ های مجلسی آن ها نیز محسوب می شود و آن را به عنوان پیش غذا برای اکثر مراسم ها و مجالس تهیه می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه سوپ گشنیز تبریزی ساده با ماست و قارچ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوپ گشنیز ساده

 • جو پرک 1 استکان سر خالی
 • ماست ترش 1 استکان
 • گشنیز تازه 70 گرم
 • هویج بزرگ 1 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و پاپریکا به مقدار لازم
 • سیر تازه 2 حبه
 • آب به مقدار لازم
 • استاک مرغ 1 عدد
 • قارچ 5 عدد بزرگ
 • کره 25 گرم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ شیر و قارچ رستورانی و لذیذ با خامه و آرد بدون مرغ

طرز تهیه سوپ گشنیز تبریزی با ماست و قارچ

مرحله اول: آماده سازی جو پرک

ابتدا جو پرک را مقداری با آب سرد بشویید و سپس آن را به همراه مقداری آب داخل قابلمه ای بریزید بعد آن را روی شعله ملایم 15 دقیقه ای قرار دهید تا جو پرک مقداری پخته و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی هویج، قارچ و سیر

در این مرحله قارچ ها را نیز به همراه هویج و سیر ها با آب بشویید سپس قارچ را به شکل حلقه ای برش دهید و هویج و سیر ها را نیز پوست بگیرید و بعد هویج را رنده کنید و سیر ها را نیز به شکل ساطوری شده و ریز ریز خرد کنید سپس ماهیتابه ای را برداشته و آن را روی شعله متوسط قرار دهید و قارچ ها را به همراه کره مقداری درون ماهیتابه تفت دهید تا خامی آن ها کمی گرفته شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و درون همان ماهیتابه سیر ها را نیز مقداری تفت دهید تا عطر آن ها مقداری بلند شود و بعد از 15 دقیقه جو پرک که مقداری پخته شد هویج را نیز به همراه قارچ و سیری که تفت داده بودید به جو پرک به همراه مقداری فلفل سیاه و پودر پاپریکا و کمی نمک اضافه کنید و استاک مرغ را نیز با دست کمی له کرده و به مواد سوپ اضافه کنید سپس خوب مواد را با یکدگیر هم بزنید و ترکیب کنید و در صورت لزوم مجدد به مواد مقداری آب جوشیده شده اضافه کنید و به س بزیجات نیز 15 دقیقه ای زمان پخت دهید. دقت داشته باشید هنگام اضافه کردن نمک به مواد احتیاط کنید زیرا درون خود استاک مرغ نیز مقداری نمک دارد.

مرحله سوم: اضافه کردن گشنیز

گشنیز ها را نیز پاک کنید و سپس آن ها را با آب بشویید و بعد آن ها را به شکل ساطوری شده خرد کنید و به مواد خود داخل قابلمه آن ها را اضافه کنید و 10 دقیقه با درب نیمه باز و شعله ملایم به آن ها نیز زمان دهید تا کمی پخته و آماده شوند.

مرحله چهارم: اضافه کردن ماست و پخت نهایی سوپ گشنیز

در آخرین مرحله ماست را درون ظرفی بریزید و سپس مقداری از سوپ را برداشته و آن را داخل ظرف به ماست اضافه کنید و آن ها را با یکدیگر به خوبی مخلوط و ترکیب کنید و مقداری ماست را رقیق کرده و بعد ترکیب آن ها را با یکدیگر به سوپ اضافه کنید و هم بزنید تا ماست نیز به خوبی در کل سوپ پخش شود. به ماست نیز 10 دقیقه دیگر زمان دهید و آن را به طور مداوم روی حرارت در این زمان هم بزنید تا به هیچ عنوان ماست درون سوپ نجوشد و سوپ نیز کاملاً پخته شود و جا بیفتد و بعد از آن هم سوپ گشنیز با ماست خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ سبزیجات رژیمی وخوشمزه با قارچ و شیر بدون مرغ

طرز تهیه سوپ گشنیز تبریزی


نکات کلیدی در تهیه سوپ گشنیز تبریزی با ماست

 1. در صورت تمایل می توانید به جای جو پرک از برنج نیم دانه و یا بلغور جو نیز در تهیه این سوپ استفاده کنید.
 2. می توانید از سایر سبزیجات مورد علاقه خود مانند سیب زمینی و ذرت و… نیز برای تهیه این سوپ خوشمزه استفاده کنید.
 3. بهتر است برای تهیه این سوپ حتماً از گشنیز تازه استفاده کنید.
 4. می توانید در آخر روی سوپ خود را با مقداری ماست نیز تزیین کنید.
 5. برای سرو این سوپ می توانید از آب لیموترش تازه نیز استفاده کنید.
 6. در صورت تمایل می توانید سیر را از این دستور حذف کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ جو قرمز مجلسی و رستورانی با جو پرک، مرغ و قارچ

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوپ گشنیز تبریزی ساده و لذیذ با ماست و قارچ»

در صورت تمایل می توانید به جای جو پرک از برنج نیم دانه و یا بلغور جو نیز در تهیه این سوپ استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید