تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در سال 1401 کی و چه روزی است؟


روز جهانی سرطان ریه در سال 1401 کی و چه روزی است؟

روز جهانی سرطان ریه

روز جهانی سرطان ریه در اول آگوست هر سال برگزار می شود. در اقدامی برای مقابله با سرطان ریه، مردم در سراسر جهان این روز بسیار ویژه را جشن می گیرند. ماموریت این روز ساده است ، تا جایی که می توانید آگاهی خود را در مورد سرطان ریه افزایش دهید و در عین حال مردم را تشویق کنید تا خود را از نظر این بیماری غربال کنند. در مورد اینکه چرا این روز تا این حد مهم است باید بگوییم طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، این سرطان در جهان به قدری شایع است که سالانه افراد بیشتری در اثر سرطان ریه از مجموع سرطان های روده، سینه و کبد جان خود را از دست می دهند. ما مطمئن نیستیم که برگزارکنندگان این روز چه کسانی هستند، اما مطمئن هستیم که هدف آنها تشویق همه به نتایج بهتر و بهبودی از این بیماری بوده است. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم.


تاریخ روز جهانی سرطان ریه در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۰


تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در تقویم میلادی سال 2022 مصادف است با:

Monday, August 1, 2022
2022-08-01


تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی سرطان ریه در تقویم قمری سال 1401 مصادف است با:

الاثنین‬، ٣ محرم ١٤٤٤
۱۴۴۴/۰۱/۰۳

همچنین بخوانید: نشانه های اصلی سرطان ریه

تاریخچه روز جهانی سرطان ریه


تاریخچه روز جهانی سرطان ریه

اولین بار توسط پزشکان در اوایل قرن نوزدهم توصیف شد، سرطان ریه برای مدت بسیار طولانی یک بیماری بسیار نادر بود. حدود 150 سال پیش، مردم فقط در مورد این بیماری شنیده بودند و مطالعات نشان می دهد که کمتر از 1٪ تا 2٪ از جمعیت به آن مبتلا هستند. اگرچه در اوایل قرن بیستم هنوز نادر بود، اما در پایان، به علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان مردان در بیش از 25 کشور تبدیل شد. هیچ کس نمی دانست چگونه این اتفاق افتاد و چه چیزی باعث این افزایش چشمگیر شد. یک کتاب راهنمای علمی مهم که در دهه 1930 نوشته شده است کتاب راهنمای آسیب شناسی خاص اسپرینگر فرض می کند که این افزایش می تواند نتیجه مستقیم هوای آلوده فزاینده، دفعات بیشتر ترافیک و حتی افزایش قرار گرفتن در معرض گازها در طول جنگ جهانی اول باشد. کتاب راهنما، مانند بسیاری دیگر، نمی تواند توضیح دهد که چرا سرطان ریه نیز در کشورهای بدون هیچ یک از عوامل فوق افزایش یافته است. سیگار کشیدن نیز مشکوک بود که یک عامل باشد، اما اهمیت خاصی به مطالعه این نظریه داده نشد. تنها زمانی که مطالعات انجام شده در دهه 1940 و 1950 شواهد محکمی را نشان داد که سرطان ریه را با سیگار کشیدن مرتبط می کند، مردم متوجه اثرات بد نیکوتین و تنباکو شدند.

همچنین بخوانید: انواع سرطان و علائم آن

اهداف روز جهانی سرطان ریه


اهداف روز جهانی سرطان ریه

روز جهانی سرطان ریه فرصتی عالی برای افزایش آگاهی افراد مبتلا به سرطان ریه و همچنین راه‌های موثر پیشگیری از آن است که مهم‌ترین آن ترک دخانیات است. حذف استعمال دخانیات اولین راه برای کاهش موارد سرطان ریه است. جامعه می تواند از طریق آموزش در مورد عوامل خطر قابل پیشگیری سرطان ریه و اهمیت تشخیص زودهنگام برای موثرترین درمان سرطان ریه نقش مهمی ایفا کند. علاوه بر ترک دخانیات، دسترسی به غربالگری و تشخیص زودهنگام برای کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان ریه از طریق تشخیص زودهنگام و درمان حیاتی است. اگر سرطان ریه در مراحل اولیه، زمانی که کوچک است و قبل از گسترش یافتن پیدا شود، احتمال درمان موفقیت آمیز آن بیشتر است.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد