نشانه های اصلی سرطان ریه

8 نشانه عجیب سرطان ریه که هرکسی باید بداند!

معمولا علائم و نشانه های سرطان ریه بسیار فراتر از یک سرفه طولانی است.

درد قفسه‌ سینه واضح ترین نشانه سرطان ریه است اما علائم و نشانه های دیگری وجود دارد که شما باید در مورد آن‌ها بدانید (حتی اگر هرگز سیگار نکشیده اید)


انواع سرطان ریه

دو نوع سرطان ریه وجود دارد: سرطان ریه با سلول های غیر کوچک (شایع ترین شکل از سرطان ریه) و سرطان ریه با سلول های کوچک (که شیوع کمتری دارد اما تهاجمی تر از نوع اول است).

سرطان ریه با سلول های غیر کوچک (NSCLC)

این نوع سرطان بیش از 85 درصد سرطان های ریه را تشکیل می دهد. سرطان ریه با سلول های غیر کوچک که به اختصار NSCLC نیز نامیده می شود واژه کلی و گسترده ای برای انواع مختلف سرطان های ریه  است اما این ها اغلب در یک گروه جای داده می شوند زیرا درمان های یکسانی دارند.

آدنوکارسینوم:

آدنوکارسینوم که عمدتا در افراد سیگاری دیده می شود در سلول های جوانی که موادی همچون مخاط را تولید می کنند آغاز می گردد و معمولا بر روی نواحی بیرونی ریه تشکیل می شود.

این نوع سرطان 40 درصد از سرطان های ریه را به خود اختصاص می دهد و بیشتر زنان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

آدنوکارسینوم معمولا به تدریج رشد می کند.

کارسینوم سلول-سنگفرشی:

این سرطان معمولا در سلول های سنگفرشی جوان آغاز می شود و می تواند لایه داخلی مسیرهای هوایی را درگیر کند. چنین سرطانی 20 الی 30 درصد سرطان های ریه را به خود اختصاص می دهد و اغلب به مرکز ریه و نزدیک مسیرهای هوایی بزرگ، می رود.

سرطان سلول های بزرگ:

سرطان سلول های بزرگ در طول بخش های مختلفی از ریه دیده می شود و می تواند با سرعت زیادی رشد کند و بسیار تهاجمی است. به همین خاطر درمان چنین سرطانی بسیار دشوار است. این سرطان 10 الی 15 درصد سرطان های ریه را به خود اختصاص می دهد.

سرطان آدنواسکواموس:

این نوع نادر از NSCLC تنها 0.4 الی 4 درصد کل سرطان های ریه را به خود اختصاص می دهد و در برگیرنده سلول های سنگفرشی و سلول های آدنواسکواموس است.

چنین شرایطی اغلب مردان کهنسالی که سابقه سیگار کشیدن دارند را درگیر می سازد و درمان آن دشوار است.

سرطان Sarcomatoid:

این گزینه هم بسیار نادر است و تنها 0.1 الی 0.4 درصد از سرطان های ریه را به خود اختصاص می دهد. این تومورهای بزرگ مسیرهای هوایی مرکزی ریه یا بخش های بیرونی دیواره قفسه سینه را درگیر می سازند.

چنین شرایطی مردان کهنسال و سیگاری ها را بیشتر تحت تاثیر خود قرار می دهد و تنها 20 درصد از مبتلایان، نرخ زنده ماندن 5 ساله خواهند داشت.

تومورهای کارسینوئید:

این تومورها که تنها یک الی دو درصد سرطان های ریه را تشکیل می دهند از سلول های نورواندوکرین (سلول هایی در ریه که به کنترل جریان هوا و خون، رشد سایر سلول های ریه و تشخیص اکسیژن کمک می کنند) تشکیل شده اند و کندتر از سایر انواع سرطان ریه رشد می کنند و معمولا تمایلی برای توسعه به سایر بخش های بدن ندارند.

این ها از نزدیکی مرکز یا بخش بیرونی ریه تشکیل می شوند.


به گزارش آلامتو به نقل از سایت prevention؛ سرطان ریه، سرطانی پیشتاز و کشنده در میان مردان و زنان در ایالت متحده است و ۲۰ درصد از افرادی که از طریق این بیماری می میرند، هرگز سیگار نکشیده اند. چرا ممکن است افراد غیر سیگاری به سرطان ریه مبتلا شوند؟

رابرت مک کینا جونیور، جراح قفسه سینه در مرکز سلامت در پراویدنس، سانتا مونیکای کالیفرنیا، توضیح می دهد که مواجهه با رادون (گاز بی بو در خانه ها) اغلب در این مورد مورد اتهام قرار می گیرد. از دیگر عوامل سرطان ریه نیز می توان به آلودگی هوا، استعمال دود و خطرات زیست محیطی مانند آزبست (پنبه نسوز) اشاره کرد.

فرقی ندارد، چه شما به طور مرتب سیگار می کشید و چه تا به حال یک سیگار هم نکشیده اید، باید مراقب علایم زیر باشید. اگر چه دلایل نامطلوب زیادی وجود دارد که ممکن است موجب بروز این مسائل شود، اما لازم است شما مراقب باشید و این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.


  1. سرفه طولانی:

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

دکتر مک کینا می گوید: “اکثر افراد مبتلا به سرطان ریه اغلب سرفه می کنند، و گاهی اوقات این سرفه ها با خون همراه است.”

بالا آوردن خلط قرمز رنگ و غلیظ نیز می ‌تواند نشانه اولیه این بیماری باشد. اما اگر بیش از یک ماه است که حتی یک سرفه خفیف و معمولی دارید نیز باید به پزشک مراجعه کرده و علت را جویا شوید. طولانی شدن این سرفه نیز ممکن است یک نشانه هشدار دهنده باشد.


  1. عفونت های مزمن

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

اغلب اوقات، ویروس ‌ها عامل عفونت‌ های ریوی مثل برونشیت مزمن هستند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر شما به طور مرتب بیمار می شوید و به نظر می رسد که هر بیماری مستقیما به سینه شما می رسد، این نیز می تواند نشانه ای از سرطان باشد.


  1. کاهش وزن

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

آیا بدون اینکه رژیم غذایی تان را تغییر دهید و یا ورزش را در برنامه روزانه تان قرار دهید، وزنتان کم شده است؟

دکتر مک کینا می گوید: “همانند هر نوعی از سرطان، یک تومور پیشرفته می تواند پروتئین هایی را ایجاد کند که به بدن شما اجازه دهند وزن کم کند.”

به همین دلیل است که ممکن است متوجه افت اشتهایتان شده باشید. ( اگر شما وزن خود را به دست آورده اید و دلیل آن را نمی دانید، این نیز می ‌تواند یکی از این دلایل عجیب و غریب باشد )


  1. درد استخوان

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

جک جاکوب، متخصص انکولوژی پزشکی و مدیر انکولوژی قفسه سینه در موسسه سرطان MemorialCare در مرکز پزشکی در کالیفرنیا، می‌ گوید:” اگر سرطان ریه به اندام‌ های دیگر بدن تان سرایت کند، ممکن است درد استخوان ها و یا مفاصل را احساس کنید. این درد در ناحیه کمر و لگن رایج تر است. ( اگرچه این ممکن است نشانه کمبود ویتامین D نیز باشد )


  1. تورم گردن و صورت

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

دکتر Jacoub می‌گوید : اگر یک تومور ریه شروع به فشار وارد کردن به رگ بالایی ( سیاه ‌رگ بزرگی که خون را از سر و بازوها به قلب شما حمل می ‌کند ) شما کند، ممکن است متوجه تورم گردن و صورت خود شوید. همچنین بازوها و قفسه‌ سینه تان نیز می ‌توانند تحت ‌تاثیر قرار بگیرند.


  1. خستگی شدید و فشار آور

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

دکتر جاکوب در این مورد یادآور می شود: “این خستگی بسیار متفاوت تر از احساس خستگی معمولی است.” ” این احساس به قدری شدید است که شما نمی‌ توانید صبر کنید تا به رختخواب بروید و استراحت کنید ” استراحت زیاد تاثیری در این خستگی ندارد و به رفع آن کمکی نمی کند. بیش از ۸۰ درصد افرادی که مبتلا به سرطان هستند، “خستگی مفرط و بیش از حد” را به عنوان نشانه ‌ای از این بیماری دارند.


  1. ضعف ماهیچه ای و عضلانی

نشانه های سرطان ریه,علائم سرطان ریه

سرطان ریه بر عضلات و همچنین اندام شما تأثیر می گذارد. دکتر جاکوب معتقد است:”یکی از اولین مناطقی که تحت تاثیر قرار می گیرد، ناحیه لگن شماست.

ضعف ماهیچه ای ممکن است به قدری دشوار باشد که بلند شدن از روی صندلی برایتان سخت باشد” ضعف در شانه‌ها، بازوها و پاها نیز معمول و رایج است.


  1. سطح کلسیم بالا

برخی از سرطان های ریه نوعی مواد هورمونی را می سازند که تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می زنند. دکتر مک کنا معتقد است که در برخی موارد کلسیم بیش از حد وارد جریان خون می ‌شود. این در حالی است که ممکن است شما اصلا متوجه این بالارفتن سطح کلسیم نشده باشید تا زمانی که به دکتر مراجعه کرده و آزمایش بدهید.

ادرار مکرر، تشنگی بیش از حد، یبوست، حالت تهوع، درد شکم و سرگیجه از نشانه های سطح بالای کلسیم در بدن محسوب می شوند.


نظر خود را بیان کنید