روز جهانی کودک ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تاریخ روز جهانی کودک در سال 1401

روز جهانی کودک

کودکان به عنوان بخشی از جامعه روزی از تقویم را به خود اختصاص داده‌اند. در این پست تاریخ روز جهانی کودک در سال 1402 و هدف از انتخاب آن را شرح می‌دهیم.


روز جهانی کودک ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۸/۲۹


تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, November 20, 2023

2023-11-20


تاریخ دقیق روز جهانی کودک در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی کودک سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٦ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۰۶


تاریخچه روز جهانی کودک

روز جهانی کودک اولین بار توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1954 اعلام شد. اگرچه روز جهانی کودک در 20 نوامبر برگزار می شود، اما هر کشوری که در جشن ها شرکت می کند تاریخ خاص خود را برای این منظور در نظر گرفته است.

20 نوامبر تاریخ مهمی است زیرا در سال 1959 مجمع عمومی سازمان ملل اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد. همچنین در همین تاریخ در سال 1989 است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد  کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرد. کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق کودک (UNCRC) پذیرفته شده ترین معاهده حقوق بشر در تاریخ است.

CRC یک معاهده حقوق بشری است که حقوق مدنی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و فرهنگی کودکان را تعیین می کند. این سند به نیازها و حقوق خاص کودک می پردازد و از همه کشورهایی که آن را تصویب می کنند ملزم می کند که طبق قوانین بین المللی به آن ملزم باشند و باید مطابق با بهترین منافع کودک عمل کنند.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه جدید دخترانه و پسرانه ساده و زیبا از خانه و ماشین و …

هدف روز جهانی کودک


هدف روز جهانی کودک

روز جهانی کودک تنها برای تجلیل از کودکان نیست، بلکه برای آگاه سازی کودکان در سراسر جهان است که خشونت را در اشکال سوء استفاده، بهره کشی و تبعیض تجربه می‌کنند. کودکان هنوز هم در برخی کشورها به عنوان کارگر به کار گرفته می شوند، در درگیری های مسلحانه به طور خواسته یا ناخواسته وارد می‌شوند، در خیابان‌ها زندگی می کنند، تحت تاثیر مشکلات ناشی از تفاوت ها چه در مذهب، یا موضوعات مربوط اقلیت ها یا معلولیت آزرده می‌شوند. آمار نشان می‌دهد در حال حاضر چیزی نزدیک به 154 میلیون کودک در سنین بین 5 تا 14 سال به کار کودکان مشغول هستند.

مادران و پدران، معلمان، پرستاران و پزشکان، رهبران دولت و فعالان جامعه مدنی، بزرگان مذهبی و جامعه، غول‌های شرکت‌ها و متخصصان رسانه‌ها، و همچنین خود جوانان و کودکان می‌توانند نقش مهمی در مناسب‌سازی روز جهانی کودک برای آنها ایفا کنند.

در اصل، روز جهانی کودک دو هدف را دنبال می‌کند:

  • تشویق کودکان از هر نژاد، عقیده و مذاهب به گذراندن وقت با هم، آشنایی با یکدیگر. و قدردانی از تفاوت های یکدیگر، و ترغیب دولت ها در سراسر جهان به توجه بیشتر به رفاه جوان ترین شهروندان خود.
  • یکی دیگر از اهدافی که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد آرزوی آن را دارد، دسترسی برای هر کودکی است که به آموزش دسترسی داشته باشد و بتواند به مدرسه برود. ترویج صلح، احترام و توجه به محیط زیست در میان کودکان جهان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت روز جهانی کودک

کودکان آینده هستند و این روز بر تربیت کودکان تاکید دارد. زمان بسیار مهمی است تا آنها را از سختی هایی که سایر کودکان به طور روزانه با آن ها روبرو می شوند، مانند استفاده از کودکان به عنوان کارگر، در حالی که برخی در درگیری های ارتش یا زندگی غوطه‌ور هستند، آگاه کنیم. یک ایده این است که حقوق کودکان را به شیوه ای ساده مرور کنیم تا کودکان بدانند که همه کودکان در این جهان باید از چه حقوقی برخوردار باشند.

  • حقوق کودکان را تضمین می کند.
  • این روز آگاهی را افزایش می دهد و دانش را در مورد آنچه که واقعاً کودکان در سطح جهان با آن روبرو هستند، گسترش می دهد. میلیون‌ها کودک وجود دارند که به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی یا فرصت‌ها دسترسی ندارند.
  • برای اولین بار در 20 سال گذشته، گزارش شاخص های یونیسف به بررسی موضوع کودکان، غذا و تغذیه می پردازد و چشم اندازی تازه از چالشی که به سرعت در حال تحول است ارائه می دهد.

موضوع روز جهانی کودک 2022 چیست؟

هر ساله به مناسبت روز جهانی کودک شعاری انتخاب می‌شود و فعالیت‌های لازم در حوزه کودکان حول آن موضوع شکل می‌گیرد. به مناسبت روز جهانی کودک در سال 2022، یونیسف پیام مثبت “برابری و مشارکت بدون تبعیض برای هر کودک” به اشتراک گذاشته است.

همچنین بخوانید: دعای برای رفع تب کودک

سخن آخر

در این مطلب به تاریخ روز جهانی کودک اشاره کردیم. بزرگداشت این روز برای دفاع از حقوق کودکان کوچک است، چیزی بسیار ضروری است. این روز فرصتی است برای محکوم کردن نقض حقوق میلیون‌ها کودک در سراسر جهان و حمایت و تجلیل از همه آن اقداماتی که با هدف ساختن جهانی بهتر برای کودکان استفاده می‌شود. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد