40 دانستنی جالب در مورد بدن انسان

دانستنی های جالب و اطلاعات عمومی درباره بدن انسان

دانستنی و اطلاعات عمومی در مورد بدن انسان

بدن انسان به گونه ای همانند یک سرزمین عجایب است. سرزمین عجایبی پر از چیزهای معجزه آسا، منزجر کننده و عجیب و غریب.

بنابراین بهتر است در این مقاله با برخی از حقایق جالب در مورد بدن انسان، آشنا شوید.

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که یک کودک چند بار در یک دقیقه چشمک می زند؟ یا چرا کودکان دارای استخوان های بیشتری نسبت به بزرگسالان هستند؟ یا این که مغز شما بدون تمام چروک هایش چه اندازه ای است؟ و  روده تان بدون پیچ و تاب هایش دقیقا چند متر طول دارد؟

خبر خوب این است که هم اکنون و همان طور که در منزل خود نشسته اید می توانید به جواب تمام این سوالات دست یابید و در عین حال تمام اعضای داخلی بدنتان را هم در جای خودش نگه دارید. حقایقی را که در زیر در مورد بدن انسان بیان شده مطالعه کنید و دوستانتان را با اطلاعات خود تحت تاثیر قرار د هید.

 1. قرنیه تنها بخشی از بدن است که فاقد رگ های خونی می باشد – این بخش از بدن اکسیژن مورد نیاز خود را مستقیما از هوا می گیرد.
 2. بدن انسان دارای چربی کافی به منظور ساخت هفت قطعه صابون می باشد.
 3. جنین سه ماه پس از تخمک گذاری، دارای اثر انگشت خواهد بود.
 4. بین زمان تولد و مرگ، استخوان های بدن انسان از 300 استخوان به 206 تا می رسد.
 5. قلب می تواند در بیرون بدن نیز تپش داشته باشد.
 6. هنگامی که شما از خجالت سرخ می شوید، در داخل معده شما نیز همین اتفاق می افتد.
 7. بدن انسان دارای یک “رفلکس غوطه وری” است که در هنگام غوطه ور شدن در آب برای جلوگیری از غرق شدن، عملکردهای بدن را متوقف می کند.
 8. انواع خاصی از تومورها وجود دارند که می توانند دندان و موهای قابل رشد داشته باشند. این گونه تومورها، تراتوم نامیده می شوند.
 9. انسان ها زیست نور هستند یعنی، نور فقط توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست بلکه سایر اعضای بدن به نور واکنش نشان میدهند.
 10. قد فضانوردان در فضا دو اینچ بلندتر می شود.
 11. مغز شما می تواند بدون اکسیژن به مدت 5 تا 10 دقیقه زنده بماند.
 12. در موارد گرسنگی شدید، مغز شروع به خوردن خودش می کند.
 13. هنگام گوش دادن به موسیقی، ضربان قلب شما با ریتم آهنگ همگام می شود.
 14. روده کوچک تقریبا دارای طولی برابر با 23 فوت است.
 15. یک چهارم استخوان های انسان ها در پاهایشان قرار دارند
 16. انسان ها فقط به یکی از ارگان های جفتی شان نظیر کلیه، برای زنده ماندن نیاز دارند.
 17. بیش از 100،000 مایل رگ خونی در بدن ما وجود دارد.
 18. انسان ها صبح ها قد بلندتر از شب ها هستند.
 19. یک انسان نمی تواند به صورت هم زمان، هم نفس بکشد و هم غذا را ببلعد.
 20. کلیه چپ شما در سطح بالاتری نسبت به کلیه راست تان قرار دارد.
 21. رشد گوش و بینی شما تا پایان عمر هرگز متوقف نمی شود
 22. مغز زنان در دوران بارداری، کوچک و منقبض می شود.
 23. اگر شما تمام چین و چروک های مغز خود را باز نمایید، در حالت مسطح، دقیقا به اندازه ی یک بالش خواهد بود.
 24. اسید معده می تواند فلز را حل کند. اگر این اسید با پوست بدن تماس پیدا کند، می تواند آن را بسوزاند.
 25. در برخی موارد ممکن است بدنتان با سرطان مبارزه کند.
 26. یک فرد معمولی در طول زندگی خود به اندازه ای بزاق تولید می کند که برای پر کردن دو استخر شنا کافی است.
 27. سطح زبان نیز درست همانند اثر انگشت منحصر به فرد است.
 28. انسان ها هر ساعت حدود 600 هزار ذره از پوستشان را در اثر ریزش از دست می دهند.
 29. کودکان تنها یک یا دو بار در دقیقه چشمک می زنند، در حالی که بزرگسالان به طور متوسط ​​10 بار در دقیقه این کار را انجام می دهند.
 30. عضله فک قوی ترین عضله ی موجود در بدن انسان است.
 31. در حالت بیداری، مغز انسان برق کافی برای روشن نمودن یک لامپ الکتریکی را تولید می کند.
 32. اگر بخواهیم چشم انسان را به یک دوربین تشبیه کنیم، رزولوشن چشم انسان حدود 576 مگاپیکسل است.
 33. انسان ها به طور متوسط ​​حدود چهار پوند باکتری در درون بدن خود حمل می کنند.
 34. بیشترین تب ثبت شده برای یک انسان، 115 درجه فارنهایت بوده است.
 35. 50 درصد قدرت دست شما به دلیل وجود انگشت کوچک موجود در دستانتان است.
 36. بیضه ی مردان در زیر بدن آن ها آویزان است، زیرا اسپرم در دمای بدن می میرد.
 37. دانه های ذرت دارای ژن های بیشتری نسبت به انسان ها هستند.
 38. شما ممکن است احساس کنید که رابطه ی جنسی به اندازه ورزش کالری می سوزاند، اما سکس فقط باعث مصرف چیزی در حدود 3.6 کالری در دقیقه می شود.
 39. بدن انسان نمی تواند سبزیجات را هضم کند و علی رغم عقیده ی متعصبین سلامتی که ادعا می کنند سبزیجات به هضم غذا کمک می کنند، انسان ها برای هضم کردن آن، درست مانند گاوها، به چندین معده نیاز دارند.
 40. نام علمی قار و قور معده “borborygmus” است.

آیا از دانستن این اطلاعات عجیب در مورد بدن انسان لذت بردید؟ هم اکنون شما نسبت به دوستانتان اطلاعات بیشتری در مورد بدن انسان دارید و می توانید با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با آن ها، دوستانتان را شگفت زده کنید.


توانایی های شگفت انگیز انسان

توانایی های شگفت انگیز انسان

شاید از دانستن این واقعیت که در میان ما افرادی با توانایی های خارق العاده ای زندگی می کنند، متعجب شوید. مثلا افراد نابینایی که با گوشهایشان می بینند یا فارادی که طعم کلمه ها را متوجه می شوند.

با خواندن مطلب زیر به توانایی های شگفت انگیز انسان ها پی خواهید برد:

هایپرتیمزیا (حافظه فراگیر)

بستگی به طرز فکر شما دارد که این توانایی را استعداد بنامید یا طلسم. افراد محدودی در سراسر جهان از این توانایی بهره مند هستند که قادرند جزئیات روزانه زندگی خود را در گذشته به یاد آورند.

فقط کافی است تاریخ روزی از سال های گذشته را به این افراد بدهید، بدون اینکه به حافظه خود فشار بیاورند، اتفاقاتی را که در آن روز برایشان رخ داده با تمام جزئیات برای شما تعریف می کنند. حتی گاهی اتفاقاتی را که در آن تاریخ در سایر نقاط جهان رخ داده هم به یاد می آورند.

قبل از اینکه آرزو کنید کاش شما هم چنین توانایی را داشتید، یک نفس عمیق بکشید و خوب فکر کنید. شاید از به خاطر آوردن روزی که تنها نمره 20 کلاس شیمی متعلق به شما بود، احساس خوبی داشته باشید، اما مسلما از به خاطر آوردن خاطرات تلخ گذشته ناراحت خواهید شد.

اکولوکیشن (بازتاب صدا)

همانطور که می دانید دلفین ها و خفاش ها از طریق بازتاب صدا با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند. بد نیست بدانید که تعداد محدودی از انسان ها هم از چنین توانایی برخوردار هستند. برخی از انسان های بااستعداد که همگی آنها نابینا هستند، توانسته اند این توانایی را درخود پرورش دهند.

این افراد قادرند اندازه، فاصله، و ضخامت اشیاء نزدیک را با تولید اصواتی مانند “کلیک” و گوش دادن به صدای بازتاب آن، تشخیص دهند. آنها از بخشی از مغز خود استفاده می کنند که در افراد عادی وظیفه ارسال اطلاعات دیداری را بر عهده دارد.

“دانیل کیش” که بینایی هر دو چشم خود را بر اثر بیماری “رتینو بلاستوما” (نوعی سرطان چشم) در دوران نوزادی از دست داده، مهارت خاصی در اکولوکیشن دارد. کیش برای تولید صدای “کلیک” زبان خود را سریع و با شدت به سقف دهانش می زند. او به واسطه این توانایی قادر است در خیابان های شلوغ شهر و مسیرهای شیبدار کوه دوچرخه سواری کند. او حتی در بیابان و صحرا هم به تنهایی اردو زده است.

سندروم ساوانت

در فیلم “مرد بارانی”، داستین هافمن” نقش “ریموند بیبیت” را بازی کرد، مردی که مبتلا به بیماری “آتیسم” (توهم) بود، اما توانایی فوق العاده ای در حفظ کلیه نام های دفترچه تلفن داشت.

“سندروم ساوانت” بیشتر در افرادی دیده می شود که دچار اختلالات رشدی هستند. البته برخی افراد بر اثر ضربات شدید وارد شده به سر، به این سندروم مبتلامی شوند. در واقع علت سندرم ساوانت هنوز ناشناخته است. برخی از دانشمندان این بیماری را ژنتیکی و برخی دیگر اکتسابی می دانند. بر اساس برخی فرضیات، علت این اختلال ناشی از تغییر در ژن یا ژن های خاصی از فرد مبتلا است.
اکثر افراد مبتلا به سندروم ساوانت در انجام کارهای روزمره خود و روابط اجتماعی مشکل دارند. اما در یک یا چند زمینه استعداد فوق العاده ای از خود نشان می دهند.

به عنوان مثال برخی از آنها استعداد بی نظیری در پردازش محاسبات ریاضی پیچیده دارند و یا هنرمند و موسیقیدان های ماهری هستند. مهارت افراد مبتلا به سندرم ساوانت در نواختن آلات موسیقی به خصوص پیانو شگفت انگیز است و با یک بار گوش دادن می توانند نت ها را به طور کامل بنوازند.

به سر “جیسون پجت” که هیچ مدرک تحصیلی ندارد، در یک درگیری خیابانی ضربه محکمی وارد شد. وی پس از این حادثه قادر است مسائل ریاضی پیچیده را به راحتی حل کند و تبدیل به یک نابغه ریاضی شده است. سندروم ساوانت در مردان 4 تا 6 برابر بیشتر از زنان رخ می دهد.

طعم شناسان حرفه ای

حدود 25 درصد از انسان ها جوانه های چشایی بیشتری بر روی زبانشان نسبت به سایر افراد دارند. این افراد کمتر به ناراحتی های قلبی دچار می شوند و نسبت به سایرین لاغرتر هستند.

چون معمولا طعم غذاهای چرب و شیرین را دوست ندارند. اما از آنجا که از خوردن سبزیجات هم خودداری می کنند،( به خصوص سبزیجاتی که طعم تندی دارند، مانند: کلم بروکسل و کلم معمولی) مستعد ابتلا به برخی سرطان ها هستند.

طعم شناسی زنان نسبت به مردان بهتر است. در ضمن قوه چشایی افرادی که در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی زندگی می کنند، نسبت به دیگر نقاط جهان قوی تر است و دلیل آن هم هنوز مشخص نیست.

دیدن هاله نور اطراف انسان ها

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما افرادی در میان ما زندگی می کنند که ادعا می کنند قادرند هاله رنگی افراد مختلف را ببینند.

اکثر دانشمندان وجود هر نوع هاله نور مرئی در اطراف بدن یک فرد را رد می کنند و آن را ساخته ذهن انسان ها می دانند. اما کشف اخیر دانشمندان ژاپنی، سایر دانشمندان جهان را به شک انداخته است. بر اساس یافته های دانشمندان ژاپنی، بدن انسان ها مقدار کمی از نور مرئی را از خود منتشر می کنند.

به زبان ساده تر بدن ما در شب و روز می درخشد و شدت نور بدن ما دائم در نوسان است. به خاطر داشته باشید که این نور آنقدر ضعیف است که با چشم انسان قابل دیدن نیست، اما برخی افراد توانایی دیدن آن را دارند. به گفته دانشمندان این هاله نور شامل اطلاعاتی از شئ و یا فرد نیز می باشد.

گفته می شود این هاله نوریا همان میدان انرژی، بدن ما را مانند تخم مرغ بزرگی در بر گرفته است. همانطور که ذکر شد طول موج و فرکانس این میدان با چشم فیزیکی قابل رویت نیست، اما با با تمرینات خاصی می توان این هاله نور را دید و حتی آن را لمس کرد.

درک میدان مغناطیسی زمین

“درک میدان مغناطیسی زمین” یکی از توانایی های شگفت انگیزحیوانات از جمله پرندگان است که آنها را قادر می سازد مسیر حرکت ، ارتفاع و موقعیت خود را در هنگام مهاجرت تشخیص دهند.

بر اساس مطالعات اخیر باکتری ها هم از این توانایی برخوردار هستند. از دیگر موجوداتی که قادرند میدان مغناطیسی زمین را درک کنند می توان به حشرات میوه، زنبورهای عسل، لاک پشت، کوسه، سفره ماهی، و خرچنگ دریایی اشاره کرد.

در شبکیه چشم ما پروتئینی به نام “کریپتوکروم” وجود دارد که میدان مغناطیسی زمین را حس می کند. اما این پروتئین زمانی فعال می شود که در چشم حشرات میوه کاشته شود.

این توانایی مانند یک جی پی اس عمل می کند که مسیر را در یک سفر طولانی مدت به شما نشان می دهد. اما اینکه چه موقع انسان ها می توانند از این موهبت بهره مند شوند هنوز معلوم نیست. پس بهتر است فعلا با همان جی پی اس به مسافرت بروید.

سینستزیا (حس آمیزی)

تصور کنید که اعداد و حروف رنگ و یا طعم خاصی دارند. یا از نظر شما هر کلمه و یا جمله ای طعم خاص خود را دارد. به این توانایی “سینستزیا” و یا “حس آمیزی” می گویند.

سینستزیا زمانی رخ می دهد که تحریک یک گذرگاه حسی یا شناختی به تجربه‌ای خودبخود و بی‌اختیار در یک گذرگاه حسی یا شناختی دیگر می‌انجامد.

یعنی سیستم پردازش مغز این افراد به گونه ای است که هم نوع صدا را تشخیص می دهند و هم رنگی متناسب با آن صدا را جلوی چشمانشان می بینند. از نظر افرادی که این توانایی را دارند هر کدام از اعداد، کلمه ها، نمادها و … شخصیتی منحصر به فرد دارند.

به گفته دانشمندان این توانایی ژنتیکی است و نمی توان آن را نوعی اختلال نامید. چون این توانایی فرد را از انجام کارهای خود بازنمی دارد.

دانشمندان معتقد هستند که حواس این افراد با هم ادغام شده و با تحریک یکی از حواس پنجگانه آنها، حس دیگر هم تحریک می شود. بر اساس تحقیقات انجام شده از هر 20 الی 23 نفر، تنها یک نفر این توانایی منحصر به فرد را دارد.


4 دیدگاه

 1. عارفه

  نظر من عالی است
  مطلب دیگری را اضافه کنید :
  قلب انسان اگر در فضای باز باش می تواند خون را به125 کیلومتر پرتاب کند

 2. رضاپناه

  واقعا شگفت زده شدم مطالب عالی و منحصر به فرد است

 3. sina

  خب دوست عزیز انسان میتونه سبزیجات هضم کنه و انسان برخلاف گاو و گوزن معده چند قسمتی نداره ولی میتونه هضم کنه

 4. میلاد N

  شماره 9 به این اشاره میکنه که شبا بخوابید -_-

  آی ملت شب زنده داران و چتگران عزیز شب برای خوابیدنه و برعکس عمل کردنش ضرر داره (¬_¬)

  مورد 13 ، آهنگ خیلی فراتر از اینا رو انسان تاثیر داره …
  امواج صوتی بطور کاملا مستقیم در همه چیز انسان و بقیه موجودات زنده مثل گیاه و اینا تلثیر داره

  یک ریتم صوتی خاص و طولانی که بصورت لحظه ای و مرحله ای و دقیق باشه ، انسانو همه جوره هیپنوتیزم و کنترل میکنه !!

نظر خود را بیان کنید