از بین بردن خراش روی چرم، فلز، چوب، پلاستیک و شیشه

14  راه برای از بین بردن هر گونه خراش

Leather از بین بردن خراش روی چرم، فلز، چوب، پلاستیک و شیشه

نگهداری از هر چیزی ترفندهای خاص خود را دارد؛ در مواقعی که خراش یا ترک بر روی سطوح مختلف ایجاد میشود بسته به جنس میتوانید راهکارهای مختلفی را برای از بین بردن آن امتحان کنید.

یک سهل انگاری و بی دقتی ساده می تواند خراش های ناخوشایندی روی وسایل مورد علاقه شما ایجاد کند. اما ناامید نشوید نیاز به دور انداختن اجسام آسیب دیده نیست. با استفاده از مواد معمولی خانگی می توانید به راحتی خراش های سطحی را برطرف کنید.

در این مطلب از مجله آلامتو مجموعه ای از نکات مفید را ارائه می دهیم که به شما در محافظت از سطوح مختلف در برابر آسیب و خراش کمک می کند. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.


برای حذف یا پنهان کردن خط و خش های جزئی روی سطوح شیشه، از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

  • مقداری خمیردندان (بدون گرانول یا سفید کننده) روی یک تکه پنبه یا یک تکه پارچه نخی بریزید و آن را به آرامی با حرکات دورانی به مدت 10 ثانیه به سطح شیشه بمالید. سپس آثار خمیر دندان را با آب پاک کنید.
  • یک لایه نازک روغن گیاهی روی پارچه یا پنبه بریزید و آرام به مدت چند ثانیه روی سطح موردنظر بمالید تا به طور موقت از خراش های سطحی خلاص شوید. با استفاده از مقدار کمی وازلین می توانید این کار را انجام دهید.
  • با مخلوط کردن جوش شیرین معمولی با مقدار کمی آب، یک خمیر جلا دهنده تهیه کنید. مخلوط را روی سطح شیشه بمالید و سپس محل خراشیده را با استفاده از یک تکه پارچه نخی یا پشمی پاک کنید. هرگونه خمیر اضافی را با یک پارچه مرطوب به آرامی بردارید.

خراش روی سطوح چرمی بسیار رایج است. اگر آسیب زیاد جدی نیست، می توانید به راحتی آن را در خانه ترمیم کنید.

  • مقداری روغن نباتی یا روغن بچه بردارید و با یک پنبه روی سطح خراشیده بمالید. روغن را با حرکات دایره ای به سطح بمالید و سپس بگذارید خشک شود. باقی مانده روغن را با یک پارچه تمیز پاک کنید. در صورت لزوم این راهکار را تکرار کنید.
  • یکی دیگر از راههای پنهان کردن خط و خش روی سطح چرم استفاده از لاک ناخن است. یک لاک رنگی متناسب با رنگ چرم انتخاب کنید و مقدار کمی از آن را با خلال دندان روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
  • همچنین می توانید خراش ها را با کمک واکس مخصوص چرم از بین ببرید. از طرف دیگر، می توانید از موم معمولی (به عنوان مثال، موم شمع) استفاده کنید. موم را گرم کرده و روی خراش بمالید. سطح آسیب دیده را با یک پارچه پاک کنید.

برای پنهان کردن یا از بین بردن خراش های روی سطوح چوبی توصیه های زیر را دنبال کنید:

اگر با خراش روی چوب تیره روبرو هستید، مطمئناً ید گزینه کمک کننده خوبی است. آن را با آب رقیق کنید و محلول را با استفاده از مقداری پنبه روی نواحی خراشیده بمالید. در صورت لزوم، خراش ها را با لاک الکل بپوشانید.

گزینه دیگر این است که نصف مغز گردو را برداشته و روی نواحی آسیب دیده بمالید. وقتی قسمت خراش خورده تیره رنگ شد، آنها را با یک پارچه پاک کنید، سپس با یک لاک بی رنگ بپوشانید.

اگر سطح چوبی دچار ترک خوردگی شود، می توان آن را با استفاده از سس مایونز به حالت اولیه بازگرداند. مقداری سس مایونز را روی یک پنبه بریزید، روی ناحیه ترک خورده بمالید و پس از برداشتن مقادیر اضافی، اجازه بدهید سس به مدت 2 الی 3 روز روی نواحی خراشیده شده بماند. چوب کمی متورم می شود و در ادامه ترک ها بسته خواهد شد.

 در اینجا چند ترفند وجود دارد که به شما کمک می کند خراش های سطوح پلاستیکی را از بین ببرید:

  • عیوب سطوح پلاستیکی صاف را می توان با استفاده از سشوار معمولی پنهان کرد. سشوار را روی حداقل توان تنظیم کنید و جریان هوای گرم را روی قسمت خراش خورده بگیرید. در صورت لزوم، درجه حرارت را افزایش دهید تا علائم ناپدید شوند. 10-15 دقیقه صبر کنید، سپس سطح را صیقل دهید تا خراش ها کاملاً نامرئی شوند.
  • لاک خشگیر اتومبیل نیز می تواند در ترمیم خراش سطوح پلاستیکی مفید باشد. هرگونه کثیفی را از ناحیه آسیب دیده بردارید، سپس محصول را بمالید. در نهایت روی سطح را با یک پارچه تمیز کنید.

ترمیم خراش روی سطوح فلزی

از آنجا که انواع مختلفی از سطوح فلزی وجود دارد، ممکن است روشهای متفاوتی برای ترمیم آنها نیاز باشد. برای از بین بردن خط و خش روی جواهرات، بهتر است از خدمات یک جواهرساز حرفه ای استفاده کنید. از طرف دیگر، سطوح فولادی ضد زنگ آسیب دیده را می توان با موفقیت در خانه برطرف کرد.

  • خراش های روی فولاد ضد زنگ را می توان با مقداری خمیر دندان برطرف کرد. آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و با یک برس نرم یا یک پارچه نرم در امتداد بافت فلز بمالید. باقی مانده خمیر دندان را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید.

هنگام امتحان کردن هر یک از روشهای گفته شده، به خاطر داشته باشید که هیچ یک از آنها به از بین بردن خط و خش عمیق کمک نمی کند. در چنین مواردی، بهتر است با متخصصان مشورت کنید یا محصول آسیب دیده را تعویض کنید.


نظر خود را بیان کنید