چرا عاشق میشویم؟

نکاتی درباره عشق و عاشقی

چرا عاشق میشویم

وقتی که پای عشق به میان بیاید لحظه‌ها دیگر مثل قبل نیستند، خواب و خوراک عاشق با فرد معمولی کاملاً متفاوت و است گویا در عالمی دیگر زندگی میکند!

به گزارش آلامتو به نقل از سایت مردمان؛ همه ما دوست داشتن را تجربه کرده ایم. والدین، برادر و خواهر، دوستان و حتی حیوانات خانگیمان را دوست داشته ایم. اما دوست داشتن عاشقانه کمی تفاوت دارد. عشق حسی عمیق و جدید است که با انواع دیگر دوست داشتن فرق دارد.

همچنین بخوانید: دلایل دوست داشتن یک نفر

چرا عاشق میشویم؟

عشق ورزیدن و مورد عشق قرار گرفتن به زندگی ما غنا میبخشد. آدمها وقتی به دیگران احساس نزدیکی کنند، شادتر و حتی سالمتر خواهند بود. عشق کمک میکند احساس کنیم مهم هستیم، درکمان میکنند و احساس امنیت کینم.

اما هر نوع عشق حس خاص خود را دارد. حس عشقی که برای والدینمان احساس میکنیم با آنچه برای برادر کوچکمان یا دوست صمیمیمان داریم فرق میکند. و دوست داشتنی که در روابط عاشقانه تجربه میکنیم خود نوع بسیار خاصی از عشق است.

توانایی ما برای حس کردن عشق از دوران نوجوانی آغاز میشود. نوجوانان همه جهان حس عاشقانه مجذوبیت را احساس میکنند. حتی در فرهنگهایی که به افراد اجازه ابراز اینگونه احساسات داده نمیشود، باز هم این احساسات وجود دارند.

ایجاد احساسات عاشقانه و جذبه جنسی به دیگران بخشی طبیعی از بلوغ است. این احساسات جدید میتوانند بسیار هیجان انگیز یا حتی در ابتدا گیج کننده باشند.


ترکیبات جادویی روابط عاشقانه

عشق آنقدر احساس انسانی قدرتمندی است که دانشمندان مداوماً درحال تحقیق و بررسی روی آن هستند. آنها دریافته اند که عشق سه خصوصیت اصلی دارد:

 1. مجذوبیت بخش شیمی عشق است. درواقع همان علاقه فیزیکی–حتی جنسی–است که دو طرف را به سمت هم میکشاند. مجذوبیت مسئول میل ما به بوسیدن و در آغوش گرفتن فردی است که به او عشق میورزیم. دقیقاً به همان دلیل است که وقتی آن فرد به ما نزدیک است مضطرب میشویم و دست و پایمان را گم میکنیم.
 2. نزدیکی پیوندی است که وقتی ایجاد میشود که افکار و احساساتی که با هیچکس در میان نمیگذاریم را به آن فرد بروز میدهیم. وقتی این حس نزدیکی را داشته باشید، احساس حمایت، امنیت و درک شدن میکنید. اعتماد بخش مهمی از آن است.
 3. تعهد قول و وعدهای است که طبق آن باید در پستی و بلندیهای رابطه به طرف مقابل خود وفادار بمانیم.

این سه ویژگی عشق میتوانند برای شکل گیری انواع مختلف رابطه با هم ترکیب شوند. مثلاً نزدیکی بدون مجذوبیت نوع دوست داشتنی است که با دوست صمیمیمان داریم. مسائل مهم زندگی و رازهایمان را با آنها درمیان میگذاریم، از آنها حمایت میکنیم و آنها هم پشتمان هستند. اما عاشقانه مجذوب آنها نیستیم.

مجذوبیت بدون نزدیکی مثل یک هوس زودگذر است. شما نسبت به یک نفر احساس جذبه جسمی میکنید اما به اندازه کافی او را خوب نمیشناسید تا با او احساس نزدیکی کرده و بتوانید تجربیات شخصی زندگیتان را با او درمیان بگذارید.

دوست داشتن عاشقانه زمانی است که مجذوبیت و نزدیکی با هم باشند. بسیاری از روابط اول با مجذوبیت شروع میشوند (عشق در نگاه اول) و بعد منجر به نزدیکی میشود. در بسیاری از موارد هم نزدیکی در یک رابطه دوستی به مجذوبیت کشیده میشود و دو طرف متوجه میشوند که چیزی که بینشان از بیش از یک دوست داشتن ساده است.

برای کسانیکه برای بار اول عاشق میشوند، تمایز قائل شدن بین این حس قوی جدید از مجذوبیت ظاهری و نزدیکی عمیقتری که در عشق اتفاق میافتد، بسیار سخت است.

همچنین بخوانید: تعبیر دیدن معشوق در خواب

عشقی ماندگار یا هوسی سرگرم کننده؟

سومین مولفه یک رابطه عاشقانه، یعنی تعهد، این است که تصمیم بگیرید — باوجود هر تغییر و مشکل که زندگی پدید می آورد– در آینده بعنوان یک زوج کنار هم بمانید.

گاهی اوقات زوجهایی که در دوران دبیرستان عاشق هم میشوند، روابطی متهد ایجاد میکنند که ماندگار میشود. اما بسیاری از روابط هم دوام نمی آورند. اما به این دلیل نیست که نوجوانان قادر به دوست داشتن عمیق نیستند.

در دوران نوجوانی روابط کوتاهتر هستند و دلیل آن این است که نوجوانان به دنبال تجربیات بیشتر و مختلف هستند. همه اینها بخشی از کشف خودمان، ارزشمان و اینکه از زندگی چه میخواهیم است.

دلیل دیگری که در نوجوانی روابط کوتاهتر است این است که هرچه بزرگتر میشویم، آنچه از روابط میخواهیم تغییر میکند. در نوجوانی–مخصوصاً برای پسرها–روابط فقط مجذوبیت ظاهری هستند. اما وقتی به ۲۰ سالگی میرسند، خصوصیات درونی فرد هم اهمیت پیدا میکنند. برای دختران نوجوان نزدیکی اهمیت بیشتری دارد–هرچند از جذابیت ظاهری هم بدشان نمیاید!

در نوجوانی، روابط بیشتر برای سرگرمی هستند. دوستیهای دختر و پسر در این سن بیشتر برای بیرون رفتن با همدیگر و تفریح کردن است. یکی دیگر از دلایل آن هم این است که چون بقیه دوستانتان کسی را دارند، شما هم باید دوستی داشته باشید تا بتوانید در جمعهای آنها شرکت کنید.

در اواخر نوجوانی جنبه سرگرمی این روابط کمتر شده و نزدیک شدن با هم و تکیه کردن به هم اهمیت بیشتری پیدا میکند. دخترها و پسرها وقتی به ۲۰ سالگی میرسند، پشتیبانی، نزدیکی و ارتباط و همچنین عشق برایشان ارزشمند میشوند. این زمانی است که افراد شروع به پیدا کردن کسی میکنند که بتوانند همیشه در کنارش بمانند.

همچنین بخوانید: مردان چگونه ابراز عشق میکنند؟

یک رابطه خوب چطور ساخته میشود؟

وقتی افراد برای اولین بار عاشق شدن را تجربه میکنند، معمولاً با مجذوبیت شروع میشود. احساسات جنسی هم میتوانند بخشی از این مجذوبیت باشند. افراد در این مرحله درمورد یک عشق جدید رویاپردازی میکنند و موقع گوش دادن به آهنگهای مختلف یاد فرد موردنظر خود میافتند.

مطمئناً حس عشق را دارد اما این عشق نیست. هنوز وقت برای تبدیل شدن به نزدیکی که برای عشق لازم است را نداشته است. چون حس مجذوبیت و علاقه جنسی احساساتی جدید است، جای تعحب نیست که آن را با عشق اشتباه بگیریم. همه آنها بسیار شدید و هیجان انگیز هستند و درک آنها دشوار است.

شدت احمقانه دوران شور و مجذوبیت بعد از مدتی کمرنگتر میشود. مثل این میماند که همه انرژیتان را برای بردن یک مسابقه به کار گیرید، این نوع شور و احساسات تند بسیار هیجان انگیز است اما زیادتر از آن است که بتوان برای همیشه آن را نگه داشت.

اگر دوست دارید رابطهای دوام بیاورد، اینجاست که نزدیکی وارد جریان میشود. شدت پرشور زودهنگام کمرنگ شده و پیوندی محبت آمیز جای آن را میگیرد.


چند راه نزدیک شدن آدمها به همدیگر:

 • یاد بگیرید بدهید و بگیرید. یک رابطه سالم درمورد هر دو نفر است، نه اینکه یک طرف چقدر میتواند از آن دیگری بگیرد (یا به او بدهد).
 • احساسات آشکار. یک رابطه خوب و حمایت کننده به افراد امکان میدهد جزئیات خودشان را با هم در میان بگذارند–چیزهایی که دوست دارند و چیزهایی که دوست ندارند، نگرانیها، آرزوها، لحظاتی که به آن افتخار میکنند، ناامنی ها، ترسها و ضعفهایشان.
 • گوش دادن و حمایت کردن. وقتی دو نفر همدیگر را دوست دارند، وقتی طرفمقابل احساس ترس یا عدم امنیت میکند، از او حمایت و پشتیبانی میکنند. آنها هیچوقت، حتی وقتی با آنها مخالفت میکند، طرفمقابلشان را تحقیر نکرده و اذیت نمیکنند.

دادن، گرفتن، آشکار کردن و حمایت کردن یک روند دوطرفه است: یک نفر جزئیاتی از خود را مطرح میکند، دیگری چیز دیگری را درمیان میگذارد و بعد فرد اول برای بیشتر درمیان گذاشتن جزئیات مربوط به خود احساس امنیت بیشتری میکند. به این ترتیب، اعتماد و حمایت دوطرفه کمکم در رابطه ایجاد میشود و هر طرف میداند که وقتی اوضاع زندگی سخت شود، طرف مقابلش کنارش خواهد بود. هر دو طرف برای آنچه که هستند احساس پذیرفته شدن کرده و حس میکنند کسی دوستشان دارد.

شور و مجذوبیتی که زوج در ابتدای رابطه حس میکنند گم نشده است. فقط کمی فرق کرده است. در روابط بادوام و سالم، زوجها احساس میکنند که آن شور و هیجان هرازگاهی میآید و میرود اما نزدیکی بینشان همیشه برقرار است.

اما گاهی اوقات یک زوج نزدیکی خود را از دست میدهد.

برای بزرگسالها رابطه گاهی تبدیل به چیزی میشود که متخصصین آن را «عشق توخالی» مینامند.

این یعنی نزدیکی و مجذوبیتی که یک روز احساس میکردند از بین رفته است و دو طرف فقط به خاطر حس تعهد کنار هم مانده اند. اما این مشکل معمولاً برای نوجوانان پیش نمی آید و روابط آنها معمولاً به دلایل دیگر بر هم میخورد.


چرا روابط برهم میخورند؟

عشق چیزی بسیار حساس و ظریف است. برای دوام نیاز به مراقبت و توجه دارد. روابط هم درست مثل دوستیها، اگر وقت و توجه کافی در اختیار آن قرار داده نشود، ممکن است با شکست روبه رو شوند. این یکی از دلایلی است که باعث بر هم خوردن رابطه بعضی زوجها میشود–ممکن است یک طرف شدیداً سرگرم مدرسه، کارهای فوق برنامه یا کار باشد و وقت کمتری برای رابطه بگذارد. یا وقتی دبیرستان تمام میشود و هر کدام از طرفین به یک دانشگاه میروند که از هم فاصله دارد، رابطه آنها بر هم میخورد.

برای بعضی از زوجهای نوجوان هم با تغییر مسائلی که برای هر طرف مهم است، رابطه دستخوش نابودی میشود. یا وقتی هر طرف یک چیز متفاوتی از رابطه انتظار دارد. گاهی وقتها هر دو طرف میفهمند که رابطه شان به آخر رسیده است و گاهی فقط یکی از طرفین به این نتیجه میرسد و دیگری هنوز به ادامه رابطه تمایل دارد.

همچنین بخوانید: انواع عشق

بگذرید

از دست رفتن عشق برای هر کسی میتواند دردناک باشد. اما اگر اولین عشق واقعیتان است و رابطه قبل از اینکه خودتان بخواهید برهم خورده است، احساس فقدان غیرقابل تحمل خواهد شد. درست مثل حس شور و هیجان اولیه رابطه، تازگی و خامی فقدان و حسرت هم بسیار شدید خواهد بود. به همین دلیل است که میگویند فلانی دلش شکسته است.

وقتی رابطه ای تمام میشود، افراد به حمایت واقعی نیاز دارند. از دست دادن اولین عشق معمولاً چیزی نیست که آمادگی احساسی روبه رو شدن با آن را داشته باشیم. داشتن دوستان نزدیک و اعضای خانواده برای تکیه کردن خیلی خوب است. متاسفانه خیلی ها–معمولاً بزرگسالها–از جوانان توقع دارند که خیلی زود فراموش کرده و به روال عادی زندگی خود برگردند.

اگر قلبتان شکسته است، کسی را پیدا کنید که بتوانید با او حرف بزنید، کسی که دردی که میکشید را بتواند خوب درک کند.

به نظر غیرقابل باور است که وقتی قلبتان شکسته است بتوانید روزی بهتر شوید. اما به تدریج از شدت این احساسات کاسته میشود. و در آخر افراد به سراغ روابط و تجربیات دیگر میروند.

روابط–چه دو هفته طول بکشند، چه دو ماه، چه دو سال و چه تا پایان عمر–همه فرصتهایی برای تجربه عشق در سطحهای متفاوت هستند. ما یاد میگیریم چطور عشق بورزیم و چطور درمقابل آن عشق دریافت کنیم.

عشق فرصتی برای کشف خودمان در اختیارمان قرار میدهد. چیزهایی درمورد خودمان که دوست داریم را یاد میگیریم، چیزهایی که دوست داریم تغییر دهیم و خصوصیات و ارزشهایی که در فرد مقابل به دنبال آن هستیم.

روابط عاشقانه به ما احترام گذاشتن به خود و همچنین به دیگران را یاد میدهد. عشق یکی از کامل کننده ترین چیزهایی است که در زندگی داریم.اگر هنوز برایتان اتفاق نیفتاده، نگران نباشید، وقت زیاد دارید. مطمئن باشید که فرد مناسب شما ارزش صبر کردن را دارد.

همچنین بخوانید: اس ام اس عاشقانه زمستانی

20 دیدگاه

 1. نسرین

  من بانویی 49سال هستم عاشق شدم زمانی ک ازدواج کرد بودم من همسرم راخیلی دوست داشتم عاشق بودم اما انقدرمنواذیت کرد ک ازش متنفرشدم قراربود طلاق بگیرم درهمین هین دوست همسرم هم قراربود جدابشن من یک روز براکاری به دیدن دوست همسرم رفتم بامادرم همسرم درزندان بود اما تاهم دیگررادیدیم میخکوب بهم نگاه کردیم هم من هم اون فقط نگاهمون رابهم دوخت بودیم هیچ کس رانمیدیدم قرارشد جدابشم اما یه پسر سه سال داشتم همسرم ک براش نامه طلاق من رفت بود من بامادرم رفتیم زندان گفت طلاق بگیری پسرموازت میگیرم منم دلم نیامدبخاطر پسرم جدابشم ولی ای کاش جداشد بودیم نه اون جداشد نه من یه دختر معلول جسمی هم داشت ک خانومش اصلا درنگهداری از اون بهش کمک نمی‌کرد دوماه نشد خودشو کشت منم الان مثل دیوانه هافقط گریه میکنم براخواهرم دوستم بعریف میکنم اماچیزی از دردم کم نمیش چندباری به دیدنش رفتم گفت نیا توهمسرداری منم دیگ نرفتم الان دیوانه شدم گاهی وقت هامیگم منم برم خودکشی کنم اما دختر چهارده سالی دارم دلم براش میسوز تنهامیش خیلی سخته کی میگ عشق الکی نه عشق واقعی اگ باش قلبم آتیش گرفت هیچ چیزارامم نمیکن فقط دلم نیخوادبمیرم انقدرگریه کردم چشمام خوب نمیبینن

 2. مانی

  عشق خوب بهش برسی شنیدم دیدم به عشقشون رسیدن گفتن حس خوبی اما من نه نرسیدم از دستش دادم دیگه هیچوقتم نمیخوام عاشق دختر شم از همشون بدم میاد

 3. Māĥđi

  سلام ، منم عاشق شدم ، پدر و مادرم به شدت مخالف بودن ، پدر طرف هم مخالف بود ولی مادرش موافق بود که یه روزی یه خواستگار برای دختره اومد ، مهندس برق بود ۲۳ سالش بود ، خونه و ماشین هم داشت ولی من که اون زمان ۱۸ سالم بود و واسه کنکور میخوندم خلاصه مادرش هم با دیدن خواستگاره جا خورد و دخترشونو دادن رفت ، من موندم و خودم ، تنهای تنهااا ، تصمیم گرفتم که یه سال کنکورمو عقب بندازم و شروع کردم به خوندن ، بالاخره تونستم به ارزوم که پزشکی بود برسم ، الان هم دارم پزشکی میخونم ، منظورم ازین حقیقت تلخ این بود که مادر و پدرا زود قضاوت میکنن ، دلم میخواد مامان دختره منم ببینه و بفهمه که چه انتخابی کرده
  یه چیزی هم بگم ، دلیل آمار طلاق فقط عاملشون پدر و مادرن

 4. صبا

  واقغا اثر گذار بود….

 5. سامان

  سلام
  سامان هستم ۱۷ ساله از تهران
  راستش نمیدونم چم شده ولی به دنبال یه رابطه عاطفی با یه دختر خانم خوشرو هستم ولی نمیدونم این کار برام خوب است یا نه و خیلی گیج شدم و یه راهنمایی که بتونه روم تاثیر بزاره هم ندارم نمیدونم چرا ولی میدونم خیلی به یه رابطه سالم احتیاج دارم

 6. محمد

  سلام من هم عاشق شدم

 7. یه نفر

  سلام
  من یه سوال داشتم
  یکی از دوستان من دو سال پیش فردی رو دیده
  تا حالا باهاش حرف نزده و حتی اون فرد نگاهی هم به دوستم نمیندازه
  ولی این دوست من دو ساله خواب و خوراک نداره و هر روز برای من میشینه در موردش توضیح میده
  با اینکه میدونه دست پیدا کردن بهش سخته
  از اینجور آدماست که نمی خواد با کسی رابطه دوست دختر / دوست پسر داشته باشه ولی به دلایلی جرئتش رو هم نداره
  الان شما میگین من این دوستمو چیکارش کنم ؟
  خیلی وقتا پیام میده بیا تلاش کنیم تا از تو فکرم بیرونش کنم اما فرداش نظرش عوض میشه

 8. Darth

  تاحالا عاشق شدن رو لمس نکردم
  ولی از دیدن عاشقا لذت میبرم
  اینطور که پیداست عشق مثل تلخی پر از شیرینی میمونه
  انقدر برام این مفهوم با ارزشه که واقعا نمیدونم چطور با کلمات توصیفش کنم

  امیدوارم یه روز همه بتونن عشق واقعیو پیدا کنن

  ممنون بابت مطالب مفیدتون.

 9. ژینا

  سلام خوب بود ولی من با یکی هستم که نمیدونم دوستم داره یانه نمی دونم چیکار کنم پدر و مادر با ازدواجمون مخالفن میگن بده و پدر و مادر نداره از این جور حرفها تو رو خدا واسم دعا کنید نمیتونم دست ازش بردارم

 10. دنیااااا

  خیلی خوب بود….ممنون

 11. شبو

  عقش مقش کیلو چنده بابا

 12. امیر

  بدر عاشقی بسوزه که هرچی میکشم از دست اونه……..

  • نیره

   daghighannnnnnnnnn vase dokhtara amma shoma pesara ke rahatin dg mirin khastegari

 13. marzi

  نکات خوبی بود ولی هیچ کس از دل طرف مقابلش خبر نداره هرچی هم کسی برادرددل گوش دادنش باشه ولی شکست خیلی بده خیلی البته اگه واقعی وحقیقی باشه عشق مثبت نه از رو هوا وهوس

 14. zahra

  امیدوارم موثر باشه:( دعام کنید بابام قبول کنه با ازدواج:(

 15. bahar

  mrc

 16. Baran

  ممنون/مر30/خیلی خوب و آموزنده بود

 17. مهرنوش

  این سایت درباره نکاتی عشق وعاشقی خوب است وآموزنده است.<3 <3 <3

 18. karin

  salam,matalebetoon xob bod,mamnon az site xobeton.

 19. فرناز

  دقیقا باهات موافقم
  بابت مطالب خوبت ممنون

نظر خود را بیان کنید