خوشبختی چیست؟

10 تعریف از خوشبخت بودن
خوشبختی و شادی چیست؟ چرا وجود خوشبختی در زندگی مهم است؟

خوشبختی و شادی چیست؟ چرا وجود خوشبختی در زندگی مهم است؟

شاید این یک سوال عجیب به نظر برسد، اما واقعا خوشبختی چیست؟ آیا شما می دانید که خوشبختی را چطور تعریف کنید؟ آیا فکر می کنید که معنی شادی و خوشبختی از نظر شما با دیگران یکسان است؟

در حقیقت، احساس خوشبختی و شادی نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد و می تواند تأثیر بسزایی در نحوه زندگی ما داشته باشد. اگر چه محققان تعریف مشخصی برای شادی پیدا نکرده اند، اما مواردی وجود دارد که بحث در مورد آن خالی از لطف نیست. در این مطلب به تعریف شادی و خوشبختی و سپس اهمیت وجود آن می پردازیم. با ما همراه باشید.


نگاهی به تعریف شادی و خوشبختی در دیکشنری آکسفورد

در فرهنگ لغت آکسفورد خوشبختی را اینگونه تعرف کرده اند: احساس یا ابراز خرسندی یا رضایت.

با این تفاسیر، می توانیم اینگونه نتیجه بگیریم که زمانی می توانیم بگوییم خوشبخت هستیم که عمیقا احساس رضایت از شرایط کرده و یا در حال لذت بردن از شرایط موجود هستیم. از این تعریف، ما می ‌توانیم چند نکته مهم در مورد خوشبختی پیدا کنیم:

 • خوشبختی یک حالت است، نه یک ویژگی و صفت؛ به عبارت دیگر، این یک ویژگی ماندگار یا یک صفت شخصیتی نیست، بلکه یک حالت زودگذر و قابل ‌تغییر است.
 • خوشبختی با احساس لذت یا رضایت برابر است، به این معنی که شادی نباید با احساسات شدیدتر اشتباه گرفته شود.
 • شادی می تواند هم احساس درونی ما باشد و هم چیزی که آن را بروز می دهیم، به این معنی که خوشبختی لزوما یک تجربه درونی یا خارجی نیست، بلکه می ‌تواند هر دوی این ها باشد.

با این تفاسیر به عبارت بهتری با شادی و مفهوم آن آشنا شدیم اما چیزی که مهم است این است که شادی تعریف یکسانی ندارد و این یک بحث قطعی نیست.


معنای خوشبختی در روانشناسی مثبت گرا چیست؟

شادی معمولا با نام دیگری در تحقیقات روانشناسی مثبت گرا شناخته می ‌شود: رفاه یا بهزیستی ذهنی، یا SWB.

برخی معتقدند که شادی یکی از اجزای اصلی SWB است، در حالی که دیگران معتقدند که شادی SWB است. اگر اکنون شادی را در گوگل سرچ کنید بیش از 2 میلیون نتیجه را ارائه می دهد. به علاوه، جستجوی این اصطلاح در دو پایگاه داده آنلاین روانشناسی (PsycINFO و PsycARTICLES) 19 هزار و 1939 نتیجه از مجلات علمی و سایر مجلات، کتاب ها، پایان نامه ها و موارد دیگر را برای شما لیست می کند.


آیا تعریف علمی شادی و خوشبختی دشوار است؟

با وجود این همه چیز در مورد خوشحالی و شادی، تعجبی ندارد که تعریف شادی از نظر علمی کمی مشکل باشد؛ مطمئنا در مورد چیزی که دقیقا با عنوان شادی شناخته می شود، اختلاف ‌نظر وجود دارد.

طبق گفته های محققانی همچون Chu Kim-Prieto, Ed Diener و دیگر همکاران آن ها، در روانشناسی مثبت گرا سه روش اصلی وجود دارد که خوشبختی با آن معنا پیدا می کند:

 • خوشبختی به عنوان یک ارزیابی جهانی از زندگی و همه جنبه های آن
 • خوشبختی به عنوان یادآوری تجربیات عاطفی گذشته
 • خوشبختی به عنوان مجموعه ای از واکنش های عاطفی متعدد در طول زمان

این در حالی است که به طور کلی این محققان با همه موارد مربوط به احساس خوشبختی همچون رضایت از زندگی، روحیه خوب، احساسات مثبت، احساس لذت بردن و… موافق هستند.

به طور خلاصه می توانیم اینطور بگوییم: “خوشبختی وضعیتی است که با خرسندی و رضایت عمومی از وضعیت فعلی فرد مشخص می شود.”


لذت در مقابل خوشبختی

با وجود ارتباط نزدیک بین خوشبختی و لذت بردن، ممکن است از وجود تفاوت های بین این دو شگفت‌ زده شوید.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، خوشبختی وضعیتی است که با احساس رضایت از زندگی یا وضعیت فعلی فرد مشخص می ‌شود. از طرف دیگر، لذت تجربه ای است که اغلب به احساسات مبتنی بر حسی که از تجربیاتی مانند خوردن غذاهای خوب، دریافت ماساژ، شنیدن یک تعریف و یا داشتن رابطه جنسی داریم، اشاره می‌ کند.

در حالی که احساس خوشبختی یک وضعیت دائمی نیست، اما نسبت به لذت حالت پایدار تری دارد. خوشبختی را معمولا بیش از چند لحظه در یک زمان احساس می کنیم، در حالی که احساس لذت می‌ تواند در عرض چند ثانیه تمام شود. لذت می تواند به ایجاد احساس خوشبختی کمک کند و خوشبختی می تواند احساس لذت را تقویت یا تعمیق بخشد، اما این دو می توانند کاملاً منحصر به فرد نیز عمل کنند.


خوشبختی در مقابل مفهوم و معنا

به ندرت خوشبختی و معنا به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها دو تجربه بسیار متفاوت را توصیف می‌ کنند.

روی باومیستر و همکارانش معتقدند:

انسان ممکن است در تلاش برای خوشبختی به بسیاری از موجودات دیگر شباهت داشته باشد، اما تلاش برای معنا و مفهوم بخش مهمی از آنچه ما را انسان می سازد است و منحصر به فرد از آن است.

بر خلاف خوشبختی، معنا و مفهوم یک وضعیت زودگذر که در طول روز با آن سر و کار داشته باشید، نیست. این یک حس جامع تر از هدف در زندگی و احساس کمک به چیزی بزرگ ‌تر از خودتان است. همانطور که نقل قول Baumeister و همکارانش نشان می دهد، بین روش های جستجو و فواید تجربه خوشبختی و معنا، تفاوت های مهمی وجود دارد.

اسکات باری کافمن تمایزاتی را که باومیستر و محققان دیگر بین این دو یافتند تشریح می کند:

 • احساس سلامتی به خوشبختی مربوط می شود نه معنا.
 • احساس خوب بودن مربوط به خوشبختی است، نه معنا.
 • کمبود پول بیش از معنا باعث کاهش خوشحالی می ‌شود.
 • افراد دارای زندگی پرمعناتر معتقد بودند که “روابط مهمتر از دستاوردها هستند”.
 • کمک به مردم به معنا و مفهوم مربوط می شود، نه خوشبختی.
 • توقع انجام تفکر عمیق زیاد با معنا همراه است، اما با خوشبختی رابطه ای ندارد.
 • صفاتی مانند عاقل بودن، خلاق بودن و حتی مشتاق بودن همه با معنا ارتباط دارند، اما هیچ ارتباطی با خوشبختی ندارند.
 • هرچه افراد احساس می کردند فعالیت هایشان مطابق با مضامین اصلی و ارزشهای خودشان است، معنای بیشتری را که در فعالیت های خود گزارش دادند.

اصولاً، اگرچه این دو هم پوشانی دارند و هر یک می توانند در تجربه دیگری نقش داشته باشند، اما این دو می توانند از هم متمایز نیز باشند.

به گفته Etymology Online، کلمه “خوشحال” در اکثر زبانها از کلمه “خوش شانس” نشات می‌ گیرد – این یک گرایش جالب است – شاید اجداد ما باور داشتند که خوشبختی تا حد زیادی ناشی از خوش‌ شانسی است.

همچنین به اختلاف نظری کلی بین نسل‌ های پیشین و نسل‌های قرن بیستم و قرن خودمان اشاره می‌ کند: اینکه شادی یک عامل حیاتی در زندگی خوب نیست، بلکه یک پاداش است که برخی افراد خوش ‌شانس آن را تجربه کرده‌اند.

دارین مک ماهون نویسنده ای است که در مورد ریشه کلمه “خوشبختی” اینگونه می نویسد: “این یک واقعیت قابل‌ توجه است که در هر زبان هندواروپایی، بدون استثنا، کلمه‌ای که برای خوشبختی به دست می‌آید، ریشه ای از کلمه شانس و اقبال است.”


خود خوشبختی چه معنایی دارد؟

اگرچه این عبارت اغلب مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد، “خود خوشبختی” به حس خوشبختی و یا رضایت از خود اشاره می ‌کند و غالباً با اعتماد به نفس، عزت نفس و سایر مفاهیمی که با احساس رضایت از خود ارتباط دارند، همراه است. به طور کلی، این بدان معناست که شما از خودتان و انتخاب هایتان راضی هستید.


روان‌شناسی خوشحالی انسان:

حالا که می‌ دانیم خوشبختی به چه معنی است، بیایید کمی عمیق ‌تر نگاه کنیم. روانشناسی چه چیزی در مورد خوشبختی به ما می ‌گوید؟

تئوری‌ های مختلفی از شادی و خوشبختی وجود دارند، اما به طور کلی به یکی از دو دسته تقسیم می‌ شوند:

 • خوشبختی هدونیک: به عنوان تجربه لذت بیشتر و درد کم ‌تر تعریف می‌ شود؛ از یک مؤلفه عاطفی (تأثیر مثبت بالا و تأثیر منفی کم) و یک مؤلفه شناختی (رضایت از زندگی فرد) تشکیل شده است.
 • خوشبختی ائودایمونیا: خوشبختی را به عنوان نتیجه جستجو و رسیدن به هدف زندگی، معنا، چالش و رشد شخصی معنی می کند. این خوشبختی مبتنی بر دستیابی کامل به پتانسیل های شخصی و عملکرد کامل است.

برخی از تئوری ها خوشبختی را به عنوان محصول جانبی دنباله های مهمتر در زندگی می دانند، در حالی که برخی دیگر خوشبختی را هدف نهایی برای انسان می دانند. برخی از تئوری ها حاکی از آن است که دنبال کردن شادی بیهوده است و برخی تصور می کنند که خوشبختی می تواند به طور هدفمند افزایش یا بهبود یابند.

اگر چه این تئوری ها جزئیات متفاوتی دارند اما در چند مورد یک نظر هستند:

 • خوشبخت و خوشحال بودن خوب است و مردم‌ دوست دارند خوشحال باشند؛
 • خوشبختی نه یک تجربه زودگذر و نه یک ویژگی پایدار و بلند مدت است؛
 • حداقل بخشی از شادی ما توسط ژنتیک ما تعیین شده است،اما این مقدار از حدود  ۱۰ تا ۵۰ درصد متغیر است.
 • دنبال کردن و رسیدن به لذت به ندرت منجر به خوشبختی می شود.
 • منابع زیادی وجود دارند که به ایجاد شادی کمک می ‌کنند.

چه چیزی باعث خوشبختی می شود

چه منابعی باعث ایجاد خوشبختی واقعی می شود؟

با در نظر گرفتن همه تئوری ها و یافته های مختلف در مورد شادی، می دانیم که حداقل چند عامل وجود دارد که برای خوشبختی کلی بسیار مهم هستند:

 • درآمد شخصی
 • وضعیت بازار کار
 • سلامت جسمی
 • خانواده
 • روابط اجتماعی
 • ارزش‌ های اخلاقی
 • تجربه عواطف مثبت

همه این عوامل می توانند در زندگی شاد نقش داشته باشند، اما تحقیقات نشان داده است که روابط خوب یک عنصر حیاتی در این زمینه محسوب می شود. هنگامی که از مهمترین روابط خود (مانند همسر یا شخص مهم دیگری، فرزندان و والدین ما، سایر اعضای نزدیک خانواده و نزدیکترین دوستان) خوشحال می شویم، تمایل ما به خوشبخت تر بودن بیشتر می شود.

همچنین بخوانید: چه کارهایی باعث خوشحالی آدم می شود

چرا خوشحالی و خوشبختی مهم است؟

به نظر می رسد رضایت از زندگی و بهزیستی می تواند با خوشبختی در ارتباط باشد، اما لزوماً خوشبختی هدف اصلی برای همه افراد در زندگی نیست. با این وجود هنوز هم شادی یکی از پایه های اصلی یک زندگی است و از این حیث حائز اهمیت است چرا که شاد بودن دارای بسیاری از مزایای مثبت غیرقابل انکار است.

بخشی از این مزایا را در قسمت زیر عنوان می کنیم:

 • افراد شاد در حوزه‌ های مختلف زندگی، از جمله ازدواج، دوستی، درآمد، عملکرد کاری و سلامتی موفق‌ تر هستند.
 • افراد شاد، کم ‌تر مریض می ‌شوند و علائم کمتری را در زمانی که بیمار می ‌شوند، تجربه می ‌کنند.
 • افراد شاد دوستان بیشتری داشته و سیستم حمایتی بهتری دارند.
 • مردم شاد پول بیشتری به خیریه اهدا می ‌کنند و کمک کردن به خیریه فرد را عمیقا خوشحال می‌ کند.
 • افراد شاد بیشتر به دیگران کمک می ‌کنند و داوطلب کمک به سایرین می شوند و کمک به افراد دیگر حس خوبی به فرد می دهد.
 • افراد شاد درد، ناراحتی و اندوه را آسان ‌تر پشت سر می گذارند و در طول زندگی راحت ‌تر از مشکلات عبور می‌ کنند.
 • افراد شاد تاثیر مثبتی بر دیگران دارند و آن‌ها را تشویق می‌کنند که به دنبال شادی باشند.
 • افراد شاد بیشتر می خندند، که این خندیدن برای سلامتی مفید است.
 • مردم خوشحال بیشتر ورزش می‌ کنند و غذاهای سالم بیشتری می‌ خورند.
 • افراد شاد، کارآمدتر و خلاق ‌تر هستند.

خوشبختی در چیست

10 تعریف از خوشبخت بودن

خوشبختی چیزی است که همه دوست دارند داشته باشند. ممکن است فردی موفق باشید یا پول بسیاری داشته باشید، اما بدون خوشبختی بی‌معنا و مفهوم خواهد بود.

به همین دلیل تصمیم گرفته‌ایم کمی به معنای خوشبختی بپردازیم.

ابتدا با تعریف لغوی آن شروع می‌کنیم.

در لغت‌نامه دهخدا، خوشبختی، سعادت، نیک‌اختری و مقابل شقاوت یا بدبختی تعریف شده است. در لغت‌نامه مریام وبستر انگلیسی، خوشبختی به این دو معنی آمده است:

وضعیت سلامت و شادی یک تجربه لذت‌بخش و راضی‌کننده

این تعریف نقطه شروع بسیار خوبی است که می‌توانیم استفاده‌های بیشتری از آن بکنیم. بهترین راه برای این کار این است که نظر اندیشمندان بزرگ تاریخ را بدانیم.

به همین دلیل گفته‌های ۱۰ نفر از بزرگترین فلاسفه و اندیشمندان تاریخ در مورد خوشبختی را برایتان گرد آورده‌ایم. هرکدام از این تعاریف معانی عمیقی دارند که برای جذب بهتر آنها وقت بگذارید.

خوشبختی زمانی است که چیزی که فکر می‌کنید، چیزی که می‌گویید و چیزی که انجام می‌دهید با هم هماهنگ باشد.
مهاتما گاندی (Mahatma Gandhi)

خوشبختی آن وضعیت هوشیاری است که از دستیابی به ارزش‌های شخصی ناشی می‌شود.
— این رند (Ayn Rand)

خوشبختی چیزی است که هستید و از طریقه فکر کردنتان ناشی می‌شود.
–وین دایر (Wayne Dyer)

خوشبختی لزوماً رفتن به جایی، از ته قلب، مستقیم و بدون پشیمانی و محافظه‌کاری است.
ویلیام اچ. شلدون (William H. Sheldon)

خوشبختی پاداش نیست، یک نتیجه است.
رابرت اینگرسول (Robert Ingersoll)

خوشبختی با لذت فرق دارد. خوشبختی با جنگیدن، تحمل کردن و به دست آوردن در ارتباط است.
جرج شیهان (George Sheehan)

خوشبختی معنا و هدف زندگی است، هدف غایی و نهایی وجود انسانی.
ارسطو (Aristotle)

خوشبختی چیزی نیست که تحربه می‌کنید، چیزی است که به خاطر می‌آورید.
— اسکار لوانت (Oscar Levant)

خوشبختی موقعیتی نیست که به آن می‌رسید، شیوه سفر کردن است.
مارگارت لی ران‌بک (Margaret Lee Runbeck)

خوشبختی تجربه معنوی هر لحظه با عشق، قدرشناسی و بخشندگی زندگی کردن است.
دنیس وایت‌لی (Denis Waitley)

به طور کلی، می‌توانیم بگوییم که خوشبختی یک تصمیم است. خوشبختی شما تصمیم شما برای به دست آوردن آن است. همه گفته‌های بالا نیاز به عمل خودمان و تصمیم ما دارد.


نظر شما چیست؟

تعریف شما از خوشبختی چیست؟


6 دیدگاه

 1. میردامادی

  خوشبختی احساسی است که شما را در روند زندگی دلگرمتر و مصمم تر می کند .

 2. Sabaghobadi

  خوشبختی یک حالت است، نه یک ویژگی و صفت این حالت هم تغییر می‌کنه برای هرکس متفاوته اگه درکش نکنیم شاید هیچ وقت نفهمیم خوشبختی کی سراغمون میاد یا شاید اصلا خودمون باعث میشیم که این حس خوشبخت بودن رو داشته باشیم من قبلا درباره خوشبختی یه مقاله داخل سایت دانشگاه کسب و کار خوندم تازه اونجا فهمیدم که این حس به خود شخص بستگی داره .

 3. ناصر

  خوشبختی را نمیتوان با داشتن یک وابستگی و اسارت در هر احساسی خوشبختی نامید پس بنظر من خوشبختی یعنی زندگی بدون احساس و تعلق به چیزی

 4. حمزه

  خوشبختی یه نوع اعتباری یعنی خود انسان می سازه اگر خود شخص نتونست در روح خود پرورش بکنه هچ کس نمی تونه به ان خوشبختی برسونه

  کانال درایتا دارم بنام زندگی+موفقیت هدف بنده حقیر کیفیت پرورش خانواده سالم

 5. صنعت و هنر تجسم

  ازنظر من خوشبختی یعنی درزندگی ارامش داشتن

 6. فرشاد نورعلی زاده

  خوشبختی در هر سطح مالی عبارتست از رعایت اخلاقیات و تلاش برای تحقق آرزوها

نظر خود را بیان کنید