چه چیزهایی باعث خوشحالی میشود؟

7 راهکار غیرمنتظره که باعث خوشحالی شما خواهند شد

چیزهای خوشحال کننده,smiley-face

زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی مسائلی چنان اساسی در میزان رفاه ما هستند که در هر جائی می‌توان سخنی از آنها یافت. با این وجود، راه رسیدن به خوشحالی برای ما آشکار نیست و معمولا مسیر اشتباهی را برای دستیابی به آن طی می‌کنیم. چرا که اغلب چیزهایی که انتظار داریم باعث خوشحالی ما شوند، اینکار را انجام نمی‌دهند.

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست ؛ یک مثال خوب از این موضوع، تحقیقی است که بروی برندگان یک جایزۀ 500 میلیون دلاری انجام گرفت. نتیجۀ این تحقیق مشخص کرد که برندگان این جایزه انتظار داشته‌اند که بعد از دریافت این پول خوشحالی آنها در درازمدت افزایش قابل توجهی داشته باشد. با این وجود، این پول تنها در کوتاه‌مدت باعث خوشحالی آنها شده و در طی زمان کوتاهی، میانگین رضایت آنها از زندگی به همان حد قبلی بازگشته است.

در چند سال اخیر، یک رشتۀ نوپا یعنی روانشناسی خوشبختی به بررسی دقیق این موضوع پرداخته است و تلاش کرده مشخص کند که به چه دلیل راهکارهای اشتباهی را برای رسیدن به خوشبختی انتخاب می‌کنیم و از آن مهمتر، در کجا می‌توانیم به دنبال خوشبختی باشیم.

یک گروه علمی به نام BidKind در این زمینه تحقیقاتی را انجام داده است و روش‌هایی برای رسیدن به این مهم را مشخص کرده است. ما در اینجا 7 یافتۀ آنها که با تمام تصورات عمومی تفاوت دارند را برای شما می‌آوریم.


 1. در عوض آنکه برای خود چیزی بگیرید، بیشتر به دیگران ببخشید.

چیزهای خوشحال کننده,Buy-your-friend-a-coffee

آزمایشاتی صورت گرفته است که در آنها شرکت‌کنندگان می‌بایست جوایزی را پخش می‌کردند و در طی آنها مشخص شد که هر چقدر افراد بیشتر به دیگران ببخشند، احساس خوشحالی بیشتری می‌کنند. البته چیزی که شرکت‌کنندگان این تحقیق را حتی از این هم خوشحال‌تر کرده است، دریافت مبلغی پول بوده که از آنها خواسته شده برای افراد مهم زندگی خود خرج کنند.

بنابراین، وقتی که چند اسکناس در جیب شلوار قدیمی خود پیدا کردید یا وقتی که به عنوان هدیه مبلغی را دریافت کردید، به جای اینکه آن را خرج خود کنید، به این فکر کنید که دوستان خود را به یک شام مهمان کنید یا این پول را صرف خیریه کنید.


 1. بهتر است پول خود برای تجارب خرج کنید تا اینکه آن را صرف وسایل کنید.

شاید در ابتدا به نظر آید که خریدن یک وسیله بتواند طی زمان نسبت به یک تجربۀ لذت‌بخش ولی زودگذر، خوشحالی بیشتری را برایتان به همراه داشته باشد. با اینحال، مشخص شده است که جدید و جذاب بودن خریدهای شما به تدریج از بین می‌رود.

هر چقدر بیشتر یک وسیله را داشته باشید، ارزش آن برای شما کمتر خواهد شد. در مقابل این، یک تجربه، مخصوصا داشتن یک تجربه همراه با کسانی که دوستشان دارید، چیزی است که بعدها می‌توانید با لذت از آن یاد کنید.


چیزهای خوشحال کننده,Take-a-road-trip-with-friends

 1. اکنون آن را بخرید و بعداً از آن لذت ببرید.

تجارب و حتی خرید‌های شما وقتی لذت‌بخش‌تر می‌شوندکه بکارگیری آنها را به تعویق بیندازید. تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین قسمت یک سفر معمولا زمانی است که انتظار آن را می‌کشید.

همچنین، بهتر است اگر همیشه هزینه‌ها را همان ابتدا پرداخت نمائید و سپس از تجربه و خرید خود لذت ببرید. چرا که مشخص شده است خرج کردن مقدار زیادی پول در یک سفر یا بروی یک وسیلۀ گرانقیمت می‌تواند باعث آزار روحی شما شود. اسکن‌های مغزی مشخص کرده‌اند واکنشات ذهن شما در این مواقع مشابه با زمانی است که یک درد واقعی و فیزیکی دارید.


 1. از بازی‌کردن لذت ببرید، حتی اگر شانس برد شما کم باشد.

چیزهای خوشحال کننده,Olympics

فرهنگ ما تاکید بسیار زیادی بر پیروزی دارد. اما گاهی تنها این اهمیت دارد که از تجربۀ رقابت با دوستان و هم‌تیمی‌های خود لذت ببرید و برای بهتر شدن خودتان را به چالش بکشید.

یک تحلیل از حالت‌های صورت ورزشکاران المپیک بروی سکوی رده‌بندی نشان می‌دهد که بطور میانگین، برندگان مدال برنز به نظر خوشحال‌تر از برندگان مدال نقره هستند. چرا که برندگان برنز تنها از این خوشحال هستند که در المپیک شرکت کرده‌اند و اکنون بروی سکو ایستاده‌اند. در حالیکه برندگان نقره تمرکز خود را بروی مدال طلا گذاشته بودند و این مدال از میان انگشتان آنها لیز خورده است.

پس هر ورزش، بازی یا فعالیتی که می‌کنید، به جمع برندگان مدال نقره نپیوندید. بلکه تنها برای پیشرفت نسبت به دفعات قبلی خود و همچنین لذت بردن از بازی تلاش کنید.


 1. از هر فرصتی برای لذت بردن از زندگی خود بهره ببرید.

اینکه باشگاه‌های اختصاصی اعضای موفق‌تری دارند بی‌دلیل نیست. وقتی که بدست آوردن یک عنوان یا عضویت در یک گروه کار سختی باشد، افراد نیز ارزش بیشتری برای آن قائل بوده و از آن لذت بیشتری می‌برند.

بنابراین، دفعۀ بعد که قصد داشتید یک بازی فوتبال را از تلویزیون خود تماشا کنید، یک بازی کوچک راه بیندازید. به خود بگوئید که در ازای هر کاری که انجام دهید، می‌توانید 15 دقیقه به تماشای فوتبال بپردازید. پس اگر دوست دارید یک بستنی بخورید، بهتر است آماده شده و به سمت بستنی فروشی محلۀ خود بدوید.


 1. کاری را انجام دهید که در آن (کمی) احساس سختی کنید.

چیزهای خوشحال کننده,martial-arts-skills

اگر که تصمیم گرفتید به دویدن بروید، صرف نظر از اینکه به بستنی فروشی بروید یا هر جای دیگری، به زودی متوجه می‌شوید که دویدن در ابتدا می‌تواند بسیار سخت باشد.

پس این سوال پیش می‌آید که دیگران چگونه می‌توانند عادت خود به دویدن را حفظ کنند یا حتی در مسابقات دو شرکت نمایند؟

صرف نظر از اندورفینی که دویدن در بدن شما آزاد می‌کند، اینکه سریع‌تر و طولانی‌تر از دیروز خود بدوید نیز می‌تواند یک تجربۀ لذت‌بخش باشد. حتی تجربۀ کمی خطر هم می‌تواند لذت شما از یک فعالیت را افزایش دهد، که دقیقا دلیلی است که باعث می‌شود ماشین‌های سریع و ترن‌های هوائی چنین پرطرفدار باشند.

چالش‌هایی که نیاز به کمی فراتر رفتن دارند باعث می‌شوند که شما احساس خوشحالی و اعتماد به نفس بیشتری کنید. فعالیت‌هایی را امتحان کنید که میزان سختی یا خطری معقول و نه غیر ممکن دارند.

به زودی متوجه خواهید شد که دوچرخه‌سواری تا بالای یک تپه، در معرض باد قرار گرفتن و پس از آن پائین آمدن از سراشیبی نسبتا ترسناک این تپه می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد و در نهایت حال و هوای شما را کاملا عوض کند.


 1. یاد بگیرید با خواستۀ کمتر زندگی کرده و وسایل غیرضروری را حذف نمائید.

هر کسی که با اینترنت سر و کار داشته باشد متوجه این موضوع می‌شود که دسترسی کامل داشتن به یک چیز باعث می‌شود که قدر تجربۀ خود را کمتر بدانید.

در یک تحقیق، دانشجویانی که به آنها مقدار بیشتری شکلات داده شد، نسبت به دانشجویانی که تنها یک شکلات به آنها دادند، لذت کمتری را تجربه کردند. در مثالی دیگر، وقتی که خریداران یک نوع مربا را مزه می‌کنند، از این محصول بیشتر خوششان می‌آید تا زمانی که 6 طعم مختلف برای انتخاب وجود داشته باشد.

اگر می‌خواهید خوشحالی را تجربه کنید، صرف نظر از آنکه برای خود بستنی می‌خرید یا یک تلویزیون سه‌بعدی بزرگ، اینکار را تنها در مواقع بخصوصی انجام دهید.


9 کاری که افراد شاد انجام نمی‌دهند

برای شاد بودن چه نکنیم

ما زمان زیادی را صرف موشکافی عادات و طرزفکر افراد شاد می‌کنیم، اما زمان کمی را برای شناختن رفتارهایی که ندارند می‌گذاریم. برای همین، دراینجا نه کاری را که شادترین افراد در دنیا قطعا انجام نمی‌دهند می آوریم.

 1. عیب‌جویی نمی‌کنند.

افراد شاد دیگران را بابت اعمال و رفتارشان نکوهش نمی‌کنند، مگر این‌که نقد و انتقاد برای خیر و سعادت آن فرد لازم و ضروری باشد. و این‌کار را با محبت و مهربانی و رعایت انجام می‌دهند.

نکوهش و انتقاد از دیگران به منظور کوبیدن و خراب کردن‌شان، معمولا نشان‌دهنده بی اعتمادی به خود است. افراد شاد مراقب دیگران هستند و علاقه‌ای به آزار آنها ندارند.

 1. مقایسه نمی‌کنند.

افراد شاد با انتخاب‌های زندگی خودشان راضی و خوشحالند. بابت چیزهایی که دارند ممنونند و سبک و شیوه زندگی خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌کنند.

 1. شکایت نمی‌کنند.

شکایت کردن، بیشتر نشان‌دهنده تمرکز و توجه به چیزی است که ندارید تا چیزی که دارید. شما هرگز نمی‌توانید تمام چیزهایی را که آرزوی‌شان را دارید داشته باشید. افراد شاد می‌دانند که شکایت کردن، هرگز راه‌حل نیست.

 1. درگذشته زندگی نمی‌کنند.

درگذشته زندگی کردن، معمولا یعنی زندگی در افسوس‌ها و حسرت‌های گذشته. اگر یادآوری گذشته چیزی غیر از آگاه شدن نسبت به آینده در برداشته باشد، اتلاف وقت است. مثبت باشید و به سختی کارکنید تا از الان آینده بهتری بسازید. از چیزی که قبلا اتفاق افتاده است چشم پوشی کنید، به دردتان نمی‌خورد.

 1. وقت را هدر نمی‌دهند.

افراد شاد، اهمیت و ارزش بودن در زمان حال را می‌دانند و بهترین بهره را از هر لحظه می‌برند.

 1. سعی نمی‌کنند دیگران را تغییر دهند.

افراد شاد، دوستان و آشنایان‌شان را به‌خاطر همان کسی که هستند و موقعیتی که دارند دوست دارند، بدون نارضایتی یا ناکامی. آنها ویژگی‌های مثبت را تحسین می‌کنند.

 1. فراموش نمی‌کنند که رشد فردی‌شان الویت دارد.

آنها روی هدف‌شان، رویاهای‌شان، عادات روزمره‌شان و سلامتی‌شان متمرکز می‌شوند. با این توجه و تمرکز می‌توانند به اهداف‌شان در زندگی دست پیدا کنند.

 1. نگران قضاوت مردم نیستند.

افرادشاد واقعا اهمیتی به طرزفکر دیگران درمورد خودشان نمی‌دهند. آنها به‌خاطر دلایل موجه و حساب‌شده خودشان، هرکاری که دوست دارند و به آن نیاز دارند انجام می‌دهند؛ و تائید یا مخالفت دیگران آنها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

 1. بیش از حد فکر نمی‌کنند.

افراد شاد می‌دانند که فکرکردن به ریزجزئیات و پیچیده‌گی‌ها، اغلب ریشه افسردگی، اضطراب و استرس است و جلوی شکوفایی‌شان را گرفته و تباه می‌نماید.


16 دیدگاه

 1. Mahsa

  ممنون
  مطالب مفید بود

 2. فروشگاه اینترنتی

  خیلی ممنونم ازتون .

 3. پرداخت قبض

  سلام . وقتتون بخیر . ممنونم ازتون

 4. طراحی سایت

  با سلام و عرض ادب
  خواستم تشکر کنم بابت مطالب خوب شما

  لطفا به این رویه ادامه بدید و بیشتر مطالب بذارید.

  تشکر

 5. چاپ ساک دستی

  عالییییییی بود

 6. طراحی سایت

  باسلام خیلی ممنون ازسایت خوبتان.

 7. فاطی

  خیلی از مطالبتون به دردم خوردن…..ازتون ممنونم….براتون از خدا
  …تن سالم…شادی…..عاقبت بخیری ….خواستم.

 8. شرکت حسابداری

  عالی بود ممنون

 9. mahvash

  مطالب جالب و خوندنی بودن.ولی به قول دوستان انجام برخی از آن ها قدری مشکل است.

 10. farzad

  راه های جالب و خوبیه

 11. maryam

  جالب بود ولی بعضی هاش یکم غیرممکن بود

  • farzad

   کودومش؟!؟!

 12. مهشاد

  بسیار بسیار عالی بود واقعا ممنونم

 13. baran

  مرسی.

 14. سانترال

  واقعا عالی بود ممنونم

 15. mohammad reza

  بسیار مفید بود…..
  ممنون

نظر خود را بیان کنید