چه چیزهایی باعث خوشحالی میشود؟

7 راهکار غیرمنتظره که باعث خوشحالی شما خواهند شد

چیزهای خوشحال کننده,smiley-face

زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی مسائلی چنان اساسی در میزان رفاه ما هستند که در هر جائی می‌توان سخنی از آنها یافت. با این وجود، راه رسیدن به خوشحالی برای ما آشکار نیست و معمولا مسیر اشتباهی را برای دستیابی به آن طی می‌کنیم. چرا که اغلب چیزهایی که انتظار داریم باعث خوشحالی ما شوند، اینکار را انجام نمی‌دهند.

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست ؛ یک مثال خوب از این موضوع، تحقیقی است که بروی برندگان یک جایزۀ 500 میلیون دلاری انجام گرفت. نتیجۀ این تحقیق مشخص کرد که برندگان این جایزه انتظار داشته‌اند که بعد از دریافت این پول خوشحالی آنها در درازمدت افزایش قابل توجهی داشته باشد. با این وجود، این پول تنها در کوتاه‌مدت باعث خوشحالی آنها شده و در طی زمان کوتاهی، میانگین رضایت آنها از زندگی به همان حد قبلی بازگشته است.

در چند سال اخیر، یک رشتۀ نوپا یعنی روانشناسی خوشبختی به بررسی دقیق این موضوع پرداخته است و تلاش کرده مشخص کند که به چه دلیل راهکارهای اشتباهی را برای رسیدن به خوشبختی انتخاب می‌کنیم و از آن مهمتر، در کجا می‌توانیم به دنبال خوشبختی باشیم.

یک گروه علمی به نام BidKind در این زمینه تحقیقاتی را انجام داده است و روش‌هایی برای رسیدن به این مهم را مشخص کرده است. ما در اینجا 7 یافتۀ آنها که با تمام تصورات عمومی تفاوت دارند را برای شما می‌آوریم.

 1. در عوض آنکه برای خود چیزی بگیرید، بیشتر به دیگران ببخشید.

چیزهای خوشحال کننده,Buy-your-friend-a-coffee

آزمایشاتی صورت گرفته است که در آنها شرکت‌کنندگان می‌بایست جوایزی را پخش می‌کردند و در طی آنها مشخص شد که هر چقدر افراد بیشتر به دیگران ببخشند، احساس خوشحالی بیشتری می‌کنند. البته چیزی که شرکت‌کنندگان این تحقیق را حتی از این هم خوشحال‌تر کرده است، دریافت مبلغی پول بوده که از آنها خواسته شده برای افراد مهم زندگی خود خرج کنند.

بنابراین، وقتی که چند اسکناس در جیب شلوار قدیمی خود پیدا کردید یا وقتی که به عنوان هدیه مبلغی را دریافت کردید، به جای اینکه آن را خرج خود کنید، به این فکر کنید که دوستان خود را به یک شام مهمان کنید یا این پول را صرف خیریه کنید.

 1. بهتر است پول خود برای تجارب خرج کنید تا اینکه آن را صرف وسایل کنید.

شاید در ابتدا به نظر آید که خریدن یک وسیله بتواند طی زمان نسبت به یک تجربۀ لذت‌بخش ولی زودگذر، خوشحالی بیشتری را برایتان به همراه داشته باشد. با اینحال، مشخص شده است که جدید و جذاب بودن خریدهای شما به تدریج از بین می‌رود.

هر چقدر بیشتر یک وسیله را داشته باشید، ارزش آن برای شما کمتر خواهد شد. در مقابل این، یک تجربه، مخصوصا داشتن یک تجربه همراه با کسانی که دوستشان دارید، چیزی است که بعدها می‌توانید با لذت از آن یاد کنید.

چیزهای خوشحال کننده,Take-a-road-trip-with-friends

 1. اکنون آن را بخرید و بعداً از آن لذت ببرید.

تجارب و حتی خرید‌های شما وقتی لذت‌بخش‌تر می‌شوندکه بکارگیری آنها را به تعویق بیندازید. تحقیقات نشان می‌دهد که بهترین قسمت یک سفر معمولا زمانی است که انتظار آن را می‌کشید.

همچنین، بهتر است اگر همیشه هزینه‌ها را همان ابتدا پرداخت نمائید و سپس از تجربه و خرید خود لذت ببرید. چرا که مشخص شده است خرج کردن مقدار زیادی پول در یک سفر یا بروی یک وسیلۀ گرانقیمت می‌تواند باعث آزار روحی شما شود. اسکن‌های مغزی مشخص کرده‌اند واکنشات ذهن شما در این مواقع مشابه با زمانی است که یک درد واقعی و فیزیکی دارید.

 1. از بازی‌کردن لذت ببرید، حتی اگر شانس برد شما کم باشد.

چیزهای خوشحال کننده,Olympics

فرهنگ ما تاکید بسیار زیادی بر پیروزی دارد. اما گاهی تنها این اهمیت دارد که از تجربۀ رقابت با دوستان و هم‌تیمی‌های خود لذت ببرید و برای بهتر شدن خودتان را به چالش بکشید.

یک تحلیل از حالت‌های صورت ورزشکاران المپیک بروی سکوی رده‌بندی نشان می‌دهد که بطور میانگین، برندگان مدال برنز به نظر خوشحال‌تر از برندگان مدال نقره هستند. چرا که برندگان برنز تنها از این خوشحال هستند که در المپیک شرکت کرده‌اند و اکنون بروی سکو ایستاده‌اند. در حالیکه برندگان نقره تمرکز خود را بروی مدال طلا گذاشته بودند و این مدال از میان انگشتان آنها لیز خورده است.

پس هر ورزش، بازی یا فعالیتی که می‌کنید، به جمع برندگان مدال نقره نپیوندید. بلکه تنها برای پیشرفت نسبت به دفعات قبلی خود و همچنین لذت بردن از بازی تلاش کنید.

 1. از هر فرصتی برای لذت بردن از زندگی خود بهره ببرید.

اینکه باشگاه‌های اختصاصی اعضای موفق‌تری دارند بی‌دلیل نیست. وقتی که بدست آوردن یک عنوان یا عضویت در یک گروه کار سختی باشد، افراد نیز ارزش بیشتری برای آن قائل بوده و از آن لذت بیشتری می‌برند.

بنابراین، دفعۀ بعد که قصد داشتید یک بازی فوتبال را از تلویزیون خود تماشا کنید، یک بازی کوچک راه بیندازید. به خود بگوئید که در ازای هر کاری که انجام دهید، می‌توانید 15 دقیقه به تماشای فوتبال بپردازید. پس اگر دوست دارید یک بستنی بخورید، بهتر است آماده شده و به سمت بستنی فروشی محلۀ خود بدوید.

 1. کاری را انجام دهید که در آن (کمی) احساس سختی کنید.

چیزهای خوشحال کننده,martial-arts-skills

اگر که تصمیم گرفتید به دویدن بروید، صرف نظر از اینکه به بستنی فروشی بروید یا هر جای دیگری، به زودی متوجه می‌شوید که دویدن در ابتدا می‌تواند بسیار سخت باشد.

پس این سوال پیش می‌آید که دیگران چگونه می‌توانند عادت خود به دویدن را حفظ کنند یا حتی در مسابقات دو شرکت نمایند؟

صرف نظر از اندورفینی که دویدن در بدن شما آزاد می‌کند، اینکه سریع‌تر و طولانی‌تر از دیروز خود بدوید نیز می‌تواند یک تجربۀ لذت‌بخش باشد. حتی تجربۀ کمی خطر هم می‌تواند لذت شما از یک فعالیت را افزایش دهد، که دقیقا دلیلی است که باعث می‌شود ماشین‌های سریع و ترن‌های هوائی چنین پرطرفدار باشند.

چالش‌هایی که نیاز به کمی فراتر رفتن دارند باعث می‌شوند که شما احساس خوشحالی و اعتماد به نفس بیشتری کنید. فعالیت‌هایی را امتحان کنید که میزان سختی یا خطری معقول و نه غیر ممکن دارند.

به زودی متوجه خواهید شد که دوچرخه‌سواری تا بالای یک تپه، در معرض باد قرار گرفتن و پس از آن پائین آمدن از سراشیبی نسبتا ترسناک این تپه می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد و در نهایت حال و هوای شما را کاملا عوض کند.

 1. یاد بگیرید با خواستۀ کمتر زندگی کرده و وسایل غیرضروری را حذف نمائید.

هر کسی که با اینترنت سر و کار داشته باشد متوجه این موضوع می‌شود که دسترسی کامل داشتن به یک چیز باعث می‌شود که قدر تجربۀ خود را کمتر بدانید.

در یک تحقیق، دانشجویانی که به آنها مقدار بیشتری شکلات داده شد، نسبت به دانشجویانی که تنها یک شکلات به آنها دادند، لذت کمتری را تجربه کردند. در مثالی دیگر، وقتی که خریداران یک نوع مربا را مزه می‌کنند، از این محصول بیشتر خوششان می‌آید تا زمانی که 6 طعم مختلف برای انتخاب وجود داشته باشد.

اگر می‌خواهید خوشحالی را تجربه کنید، صرف نظر از آنکه برای خود بستنی می‌خرید یا یک تلویزیون سه‌بعدی بزرگ، اینکار را تنها در مواقع بخصوصی انجام دهید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

16 دیدگاه

 1. Mahsa در 1398/06/16در0:33 ق.ظ

  ممنون
  مطالب مفید بود

 2. فروشگاه اینترنتی در 1395/04/10در11:14 ق.ظ

  خیلی ممنونم ازتون .

 3. پرداخت قبض در 1395/04/10در11:10 ق.ظ

  سلام . وقتتون بخیر . ممنونم ازتون

 4. طراحی سایت در 1394/06/30در11:39 ب.ظ

  با سلام و عرض ادب
  خواستم تشکر کنم بابت مطالب خوب شما

  لطفا به این رویه ادامه بدید و بیشتر مطالب بذارید.

  تشکر

 5. چاپ ساک دستی در 1394/01/24در1:25 ب.ظ

  عالییییییی بود

 6. طراحی سایت در 1393/10/13در9:55 ق.ظ

  باسلام خیلی ممنون ازسایت خوبتان.

 7. فاطی در 1393/07/18در11:22 ب.ظ

  خیلی از مطالبتون به دردم خوردن…..ازتون ممنونم….براتون از خدا
  …تن سالم…شادی…..عاقبت بخیری ….خواستم.

 8. شرکت حسابداری در 1393/06/12در3:44 ب.ظ

  عالی بود ممنون

 9. mahvash در 1393/03/03در8:44 ب.ظ

  مطالب جالب و خوندنی بودن.ولی به قول دوستان انجام برخی از آن ها قدری مشکل است.

 10. farzad در 1393/02/31در11:44 ب.ظ

  راه های جالب و خوبیه

 11. maryam در 1393/02/28در11:40 ق.ظ

  جالب بود ولی بعضی هاش یکم غیرممکن بود

  • farzad در 1393/02/31در11:45 ب.ظ

   کودومش؟!؟!

 12. مهشاد در 1393/02/27در11:06 ق.ظ

  بسیار بسیار عالی بود واقعا ممنونم

 13. baran در 1393/02/19در8:12 ب.ظ

  مرسی.

 14. سانترال در 1393/02/15در10:18 ق.ظ

  واقعا عالی بود ممنونم

 15. mohammad reza در 1393/02/13در5:52 ب.ظ

  بسیار مفید بود…..
  ممنون

نظر خود را بیان کنید