طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی بدون فر

دلمه گوجه فرنگی یکی از انواع دلمه های بسیار خوشمزه می باشد که به نسبت اکثر دلمه های دیگر هم دارای دستور پخت ساده تر و راحت تری بوده و هم وقت و زمان کمتری برای پخت از شما می گیرد. شما می توانید این دلمه خوشمزه را برای اکثر مجالس و مهمانی های خود به عنوان یک پیش غذای هوس انگیز و لذیذ تهیه و سرو کنید و به وسیله آن به میز مهمانی خود جلوه و زیبایی ببخشید. امروز در آلامتو طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی مجلسی و لذیذ با گوشت و لپه بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دلمه گوجه فرنگی

 • گوشت چرخ کرده 150 گرم
 • لپه 1 پیمانه
 • برنج 1 پیمانه
 • پیاز 1 عدد متوسط
 • رب گوجه فرنگی 6 ق غذا خوری
 • سبزی دلمه 3 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • گوجه فرنگی بزرگ 10 عدد
 • آب به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو لذیذ با رب انار و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی با گوشت و لپه بدون فر

مرحله اول: آماده سازی برنج و لپه

ابتدا برنج و لپه را با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و بعد 2 ظرف جداگانه ای را برداشته و درون هر کدام آن ها مقداری آب بریزید و سپس برنج را در یکی از ظرف ها و لپه را نیز در ظرف دیگری بریزید و به هر کدام آن ها 1 ساعتی فرصت دهید تا خیس بخورند و آماده شوند. بعد از گذشت زمان مورد نظر 2 قابلمه جدا برداشته و داخل یکی از آن ها مقداری آب به همراه نصف قاشق چایی خوری نمک بریزید و قابلمه را روی شعله گاز قرار و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند سپس برنج را به قابلمه اضافه کنید و 20 دقیقه ای به آن زمان دهید تا نیمه پخته و آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و کنار بگذارید. لپه را نیز به همره مقداری آب روی شعله گاز قرار دهید و به آن نیز فرصت دهید تا به مدت 30 دقیقه پخته و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

در این مرحله پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید سپس ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز را به ماهیتابه اضافه کرده و آن را تفت دهید تا پیاز کمی سبک و طلایی شود سپس به آن مقداری زردچوبه را نیز اضافه کنید و آن را نیز در حد 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر زردچوبه بلند شود و بعد به پیاز گوشت چرخ کرده را هم اضافه کرده و آن ها را با یکدیگر تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود و با پیاز تفت بخورد و سپس به آن نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کنید و آن ها را هم 1 دقیقه ای با گوشت تفت دهید و بعد از آن 3 قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی را هم به مواد اضافه کنید اجازه دهید تا هم رنگ رب مقداری داخل روغن باز شود و هم خامی رب گرفته شود و سپس تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن سبزی دلمه و برنج و لپه

بعد از تفت دادن گوشت با پیاز و رب حرارت را تا حد ممکن کم کنید و بعد برنج و لپه پخته شده را آبکش کنید و آن ها را به مواد گوشتی اضافه کنید و در آخر نیز سبزی دلمه را هم به مواد اضافه کرده و سپس تمامی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا کاملاً با یکدیگر ترکیب شوند و بعد از گذشت 5 دقیقه زیر شعله را خاموش کنید و مواد را کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی گوجه فرنگی ها و سس مخصوص

گوجه فرنگی ها را با آب سرد بشویید و سپس سر آن ها را مقداری با چاقو ببرید و بعد داخل شکم گوجه فرنگی ها را مقداری خالی کنید سپس داخل شکم هر کدام آن ها را با مقداری از موادی که تهیه کرده اید پر کنید و سر گوجه ها را روی هر کدام آن ها مجدد قرار دهید و بعد قابلمه ای جدا را برداشته و دلمه های گوجه فرنگی که آماده کرده اید را داخل قابلمه بچینید. برای تهیه سس دلمه گوجه فرنگی باید ماهیتابه و یا قابلمه ای کوچک و جدایی را برداشته و سپس داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم کمی گرم و آماده کنید و بعد به آن 3 قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کنید و آن را مقداری تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و سپس به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را نیز اضافه کنید و آن ها را 1 دقیقه ای با رب تفت دهید تا عطر آن ها بلند شوند و در آخر نیز به سس خود 1 پیمانه آب را نیز اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و اجازه دهید تا سس دلمه شما به مدت 3 الی 4 دقیقه ای ریز جوش بزند و آماده شود و بعد آن را روی تمامی گوجه فرنگی هایی که داخل قابلمه قرار داده بودید بریزید و قابلمه را روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید و درب قابلمه را قرار دهید و اجازه دهید تا دلمه گوجه فرنگی شما با شعله ملایم و کم به آرامی به مدت 30 دقیقه ای پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید بعد از گذشت 30 دقیقه دلمه ها را چک کنید و در صورت آماده نبودن آن ها مجدد به دلمه ها 10 دقیقه دیگر هم زمان پخت بدهید. بعد از آن هم دلمه گوجه فرنگی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی با لپه و گوشت

طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی مجلسی


نکات کلیدی در تهیه دلمه گوجه فرنگی مجلسی

 1. برای فیکس کردن مواد میانی داخل شکم گوجه فرنگی ها می توانید سر هر کدام آنها را با خلال دندانی روی هر گوجه فیکس کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به مواد سسی که تهیه می کنید مقداری سرکه و شکر هم اضافه کنید تا طعم و مزه سس دلمه شما ملس شود.
 3. در صورت تمایل می توانید مقداری از مواد دلمه ای که آماده کرده اید را داخل فلفل دلمه ای هم پر کنید و به آن ها نیز 45 دقیقه ای با شعله کم و درب بسته زمان دهید تا پخته و آماده شوند.
 4. زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده و بسته به نوع برنجی که استفاده می کنید ممکن است تغییر کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه گیاهی با برگ مو ساده و خوشمزه و بدون گوشت

♨ نکات مهم «طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی مجلسی و لذیذ با گوشت و لپه بدون فر»

برای فیکس کردن مواد میانی داخل شکم گوجه فرنگی ها می توانید سر هر کدام آنها را با خلال دندانی روی هر گوجه فیکس کنید.


نظر خود را بیان کنید