طرز تهیه دلمه گیاهی

دلمه گیاهی یکی از انواع دلمه هایی است که درون آن از هیچ نوع گوشتی استفاده نمی شود و غذایی است که بسیار مناسب گیاه خوران و کسانی است که منع در مصرف گوشت دارند. این غذا در کنار طعم بسیار دلچسب و خوشمزه ای که دارد جزو غذاهای سالم بوده که شما می توانید این مواد گیاهی را در داخل برگ مو یا داخل فلفل دلمه ای یا حتی برگ کلم سفید و یا داخل بادمجان دلمه ای پر و آماده کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه دلمه گیاهی با برگ مو و بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دلمه گیاهی با برگ مو

 • برگ مو 30 عدد
 • پیاز 2 عدد
 • سویا 1/2 پیمانه
 • برنج 1/2 پیمانه
 • لپه 1/2 پیمانه
 • سبزی دلمه 200 گرم
 • رب گوچه فرنگی 2 ق غذا خوری
 • دارچین 1 ق چایی خوری
 • زردچوبه 2 ق چایی خوری
 • نمک به مقدار لازم
 • فلفل سیاه 1/2 ق چایی خوری
 • سرکه انگور 1/2 پیمانه
 • شیره انگور 2 الی 3 ق غذا خوری
 • آب به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

طرز تهیه دلمه گیاهی با برگ مو بدون گوشت

مرحله اول: خیس کردن لپه و برنج

ابتدا مقداری لپه و برنج را با آب سرد بشویید سپس درون ظرفی مقداری آب به همراه مقداری نمک بریزید و برنج را درون آن قرار دهید تا به مدت 1 ساعت برنج خیس شود سپس درون ظرفی دیگر آب ریخته و لپه ها را هم به مدت نیم ساعت درون آن قرار دهید تا به خوبی خیس بخورند.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز

پیاز ها را به خوبی با آب بشویید و پوست بگیرید و بعد آن ها را به صورت نگینی و ریز خرد کنید سپس ماهیتابه ای برداشته و مقداری روغن درون آن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا مقداری گرم شود و بعد پیاز ها را درون آن بریزید و آن ها را تفت دهید تا سبک شوند وقتی مقداری گذشت به آن ها زردچوبه و فلفل سیاه را به همراه پودر دارچین و رب گوجه فرنگی اضافه کنید و مجدد با یکدیگر مخلوط کرده و تفت دهید.

مرحله سوم: تفت دادن سبزی و سویا

سویا را به مدت 10 دقیقه درون آب قرار دهید تا مقداری نرم شود و سپس آن را از صافی رد کنید و کمی با دست فشار دهید تا آب اضافی آن نیز خارج شود و بعد آن را به پیاز ها به همراه سبزی دلمه اضافه کنید. دقت داشته باشید که سبزی دلمه شامل ترخون، مرزه، شوید، پیازچه، ریحان و تره است که همگی را ابتدا خیلی ریز با چاقو خرد کنید و یا درون مخلوط کن بریزید تا ریز خرد شوند و بعد به مواد اضافه کنید و مقداری آن ها را با یکدیگر تفت دهید.

مرحله چهارم: اضافه کردن لپه و برنج

درون قابلمه ای مقداری آب بریزید و به آن زردچوبه را نیز اضافه کنید و لپه هایی که خیس کرده بودید را درون قابلمه بریزید و زمان دهید تا لپه ها نیز مقداری با زردچوبه بپزند و نرم شوند سپس در این فاصله قابلمه ای دیگر برداشته و مقداری آب و نمک بریزید و روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید و بعد برنج خیس شده را به آن اضافه کنید و بگذارید تا آن نیز کمی بپزد وقتی برنج و لپه کمی پخته و نرم شدند زیر آن ها را خاموش کنید و آن ها را آبکش کنید. بعد از آبکش کردن آن ها را نیز به همراه کمی نمک به مواد درون ماهیتابه اضافه کنید و مجدد مقداری با یکدیگر مخلوط و ترکیب کنید.

مرحله پنجم: آماده سازی برگ مو ها

مقداری آب را روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید سپس برگ مو ها را بشویید و به مدت 1 الی 2 دقیقه درون آب جوشیده شده قرار دهید تا کمی نرم شوند تا هنگام پیچیدن دلمه ها این کار راحت تر انجام شود.

مرحله ششم: درست کردن دلمه ها

سپس موادی که برای داخل دلمه درست کرده بودید را برداشته و به اندازه یک قاشق غذا خوری از آن ها را در وسط برگ مو ها قرار دهید و بعد برگ ها را به شکل دلخواه خود بپیچید.

مرحله هفتم: پخت دلمه گیاهی

قابلمه ای انتخاب کنید و مقداری روغن کف آن بریزید و چند عدد از برگ های مو را کف قابلمه بچینید و دلمه ها را در کنار هم داخل قابلمه به صورت فشرده قرار دهید و یک لیوان آب روی آن ها بریزید و بشقابی را روی دلمه ها قرار دهید و درب قابلمه را گذاشته و شعله را ملایم و کم بگذارید تا به مدت یک ساعت دلمه ها بپزند.

مرحله هشتم: درست کردن چاشنی دلمه

شیره انگور را با سرکه انگور و یک پیمانه آب به خوبی مخلوط کنید و این چاشنی را بعد از یک ساعت به تمامی دلمه ها اضافه کنید و مجدد بشقاب را روی دلمه ها قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید و نیم ساعت دیگر به آن ها زمان دهید تا دلمه ها به طور کامل پخته شوند و بعد از آن هم دلمه های گیاهی شما آماده سرو هستند. نوش جان

طرز تهیه دلمه گیاهی


نکات کلیدی در تهیه دلمه گیاهی

 1. از چاشنی های دیگری نیز مانند آبغوره، شکر، رب انار و… نیز می توانید استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل به جای استفاده از برگ مو می توانید از فلفل دلمه ای استفاده کنید.
 3. مقدار ترشی یا شیرینی دلمه ها بستگی به سلیقه هر شخص دارد و در صورت تمایل می توانید آن ها را شیرین تر و یا ترش تر نیز تهیه کنید.
 4. می توانید روی دلمه ها را با مقداری پیاز داغ یا زرشک تفت داده شده تزیین نمایید.

♨ نکات مهم «طرز تهیه دلمه گیاهی با برگ مو ساده و خوشمزه و بدون گوشت»

از چاشنی های دیگری نیز مانند آبغوره، شکر، رب انار و... نیز می توانید استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید