طرز تهیه دلمه برگ انگور

دلمه برگ انگور یا همان دلمه برگ مو یکی از اصیل ترین و متداول ترین انواع دلمه هایی است که در میان مردم بسیار محبوبیت داشته که می توان به شکل های مختلفی آن را تهیه کرد. برخی این دلمه لذیذ را به عنوان غذای اصلی و برخی هم به عنوان پیش غذا برای مجالس و مهمانی های خود آن را تهیه می کنند. در میان اکثر دلمه هایی که وجود دارد دلمه برگ انگور جایگاه بالاتر و ویژه تری در میان مردم ایران داشته و می توانید داخل آن را با مواد مورد علاقه خود نیز پر کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه دلمه برگ انگور ساده و خوشمزه با رب انار و گوشت چرخ کرده را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دلمه برگ انگور

 • برنج نصف پیمانه
 • لپه نصف پیمانه
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • گوشت چرخ کرده 250 گرم
 • سبزی معطر خشک شده 4 ق غذا خوری سر پر
 • نمک و فلفل سیاه سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لرازم
 • رب انار 4 ق غذا خوری سر پر
 • برگ انگور به مقدار لازم
 • آلو به مقدار دلخواه
 • آبغوره 2 ق غذا خوری سر پر
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه گیاهی با برگ مو ساده و خوشمزه و بدون گوشت

طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو با رب انار و گوشت چرخ کرده

مرحله اول: آماده سازی برنج و لپه

ابتدا برنج و لپه را با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و بعد درون ظرف های جداگانه ای هر کدام آن ها را به همراه مقداری آب بریزید و بعد به مدت 2 ساعت به آن ها زمان دهید تا کاملاً خیس بخورند و آماده شوند و سپس بعد از گذشت زمان مورد نظر آن ها را آبکش کرده و درون قابلمه ای لپه را به همراه مقداری آب بریزید و بعد به لپه یک ساعت زمان دهید تا با درب بسته کاملاً پخته و آماده شود و بعد از پخت آن را آبکش کرده و کنار بگذارید. برای درست کردن برنج هم قابلمه جداگانه ای را برداشته و درون آن مقداری آب و نصف قاشق چای خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند و بعد برنج خیس خورده شده را هم آبکش کرده و به آب در حال جوش اضافه کنید و به آن 20 دقیقه فرصت دهید تا مقداری نیم پز و آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و مقداری با آب سرد آن را بشویید و سپس آن را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

پیاز ها را نیز با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و بعد آن ها را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم شود و بعد به آن پیاز ها را اضافه کرده و زمان دهید تا پیاز ها مقداری سبک و طلایی شود و بعد به آن مقداری فلفل سیاه و زردچوبه نیز اضافه کرده و کمی در حد 1 الی 2 دقیقه آن ها را نیز با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها کمی خارج شود و بعد به آن ها گوشت چرخ کرده را هم اضافه کرده و آن را هم خوب تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و پخته شود.

مرحله سوم: آماده سازی مواد میانی دلمه

درون ماهیتابه ای که گوشت را در آن پخته بودید برنج نیم پز شده و لپه پخته شده را هم به همراه سبزی معطر و مقداری نمک اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط و ترکیب کنید و بعد از آن که مواد را کمی با یکدیگر تفت دادید به آن ها 2 قاشق غذا خوری سر پر رب انار را هم اضافه کرده و مقداری آن را نیز با مواد تفت دهید و مخلوط کنید و بعد از گذشت چند دقیقه ای مواد را از روی حرارت برداشته و آن ها را داخل ظرفی بریزید و برای منسجم و فشرده شدن بهتر مواد میانی کمی آن ها را با دست شروع به ورز دادن کنید تا کمی حالت چسبنده پیدا کنند.

مرحله چهارم: پپیچیدن و آماده سازی دلمه های برگ انگور

بعد از آماده شدن مواد میانی برگ انگور هایی را که از روز قبل تهیه کرده اید با آب سرد بشویید و بعد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و بعد قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن آب برگ انگورها را به قابلمه اضافه کنید و به آن ها درون آب جوشیده شده 10 دقیقه ای زمان دهید تا مقداری نرم و آماده شوند و بعد آن ها را آبکش کنید و هر برگ را روی سطح کار خود قرار دهید و مقداری داخل آن ها را با مواد میانی که تهیه کرده بودید پر کنید و بعد آن ها را شروع به پیچیدن و آماده کردن کنید.

مرحله پنجم: آماده سازی سس دلمه

درون ظرفی مقداری آب جوشیده شده را به همراه 2 قاشق غذا خوری از رب اناری که باقی مانده بود و کمی آبغوره بریزید و آن ها را خوب با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا یکدست و آماده شوند.

مرحله ششم: پخت نهایی دلمه برگ انگور

قابلمه ای را برداشته و کف آن را مقداری چرب کنید و بعد دو لایه از برگ انگور ها را کف قابلمه قرار دهید و بعد مقداری از دلمه هایی که آماده کرده بودید را روی برگ های انگور قرار دهید سپس روی آن ها مقداری از سسی که تهیه کرده اید را بریزید و چند آلو هم روی آن ها قرار دهید و بعد ادامه دلمه هایی که آماده کرده اید را نیز روی آن ها قرار دهید و بعد ادامه سس را هم روی تمامی دلمه ها بریزید و چند آلوی دیگر هم مجدد روی آن ها قرار دهید و درب قابلمه را برای مدت حداقل 2 ساعت قرار دهید و قابلمه را روی شعله کم گاز بگذارید و زمان دهید تا تمامی دلمه ها کاملاً پخته و آماده شوند و بعد از آن هم دلمه های برگ انگور شما آماده سرو هستند میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی با لپه و گوشت

طرز تهیه دلمه برگ انگور


نکات کلیدی در تهیه دلمه برگ انگور ساده و خوشمزه

 1. در صورت نداشتن وقت می توانید به جای استفاده از برگ انگور تازه از برگ انگور کنسرو شده که به راحتی داخل بازار موجود است استفاده کنید که نیازی به نیم پز شدن ندارند.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای رب انار از سرکه هم برای تهیه سس استفاده کنید.
 3. در صورت دسترسی نداشتن به آلو می توانید آن ها را از دستور خود حذف کنید اما اگر از چند عدد آلو روی دلمه ها استفاده کنید دلمه های برگ انگور شما طعم و مزه بهتری می گیرند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه فلفل دلمه ای شکم پر خوشمزه

♨ نکات مهم «طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو لذیذ با رب انار و گوشت چرخ کرده»

در صورت نداشتن وقت می توانید به جای استفاده از برگ انگور تازه از برگ انگور کنسرو شده که به راحتی داخل بازار موجود است استفاده کنید که نیازی به نیم پز شدن ندارند.


نظر خود را بیان کنید