طرز تهیه شیرین پلو با مرغ

شیرین پلو یکی از انواع غذا های بسیار لذیذ و سنتی ایرانی است که در بین اکثر مردم ایران به عنوان یکی از غذا های محبوب و مجلسی و پرطرفدار شناخته شده و برای انواع مجالس و مهمانی ها به دلیل ظاهر هوس انگیز و طعم بسیار خوشمزه ای که دارد به عنوان غذای اصلی استفاده می شود. شیرین پلو جز غذا هایی است که شما می توانید آن را هم با گوشت و هم با مرغ نیز تهیه کنید اما دستور متداولی که برای طبخ آن استفاده می شود بیشتر از مرغ استفاده شده و اکثریت آن را با مرغ تهیه می کنند. امروز ما در آلامتو طرز تهیه شیرین پلو رستورانی، مجلسی و زعفرانی با مرغ و هویج را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرین پلو مجلسی

 • ران مرغ 4 عدد
 • برنج 3/5 پیمانه
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • هویج 3 عدد
 • شکر 6 ق غذا خوری
 • پرتقال 1 عدد
 • کره 2 ق غذا خوری
 • زعفران دم کرده 8 ق غذا خوری
 • نمک و زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • برگ بو 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرین پلو زعفرانی با مرغ و هویج

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را به آرامی طی چندین مرحله با آب سرد به خوبی شسته و سپس ظرفی را برداشته و برنج شسته شده را داخل آن بریزید و 1 قاشق غذاخوری خوری نمک نیز داخل آن بریزید و به اندازه 2 بند انگشت روی برنج آب سرد بریزید و سپس 2 ساعت به برنج فرصت دهید تا برنج به خوبی با آب و نمک خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ

مرغ ها را نیز مقداری با آب سرد بشویید و سپس یکی از پیاز ها را برداشته و با آب سرد بشویید و پوست بگیرید و به چهار قسمت آن را تقسیم کنید و قابلمه ای را نیز برداشته و مقداری آب داخل آن بریزید و مرغ ها و پیاز را داخل قابلمه قرار دهید و مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را نیز به آن ها اضافه کنید و برگ بو هم داخل آب قرار دهید و روی حرارت متوسط گاز قرار دهید و زمان دهید تا مرغ ها به خوبی پخته شوند.

مرحله سوم: آماده سازی و گرفتن تلخی پوست پرتقال

پرتقال را به خوبی با آب شسته و پوست آن را جدا کنید و گوشت سفید رنگ داخلی پوسته پرتقال را تا حدی که ممکن از پوسته نارنجی رنگ خارجی آن جدا کنید و آن را به شکل نواری و نازک برش دهید و قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و پوست پرتقال ها را درون قابلمه بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب به نقطه جوش برسد و سپس آن ها را آبکش کنید تا آب اضافی آن ها خارج شوند و این کار را طی 4 مرحله مجدد تکرار کنید تا تلخی پوست پرتقال به حد کامل گرفته شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی هویج ها

هویج ها را با آب شسته و پوست آن ها را جدا کنید و آن ها را به شکل نواری و نازک و قطعات کوچک برش دهید و خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و آن را روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و 1 ق غذا خوری از کره را درون ماهیتابه برزید و زمان دهید تا کره درون آن آب شود و هویج های خرد کرده را به همراه 4 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده داخل ماهیتابه بریزید و زمان دهید تا هویج ها به خوبی با کره و زعفران مقداری داخل ماهیتابه تفت بخورند و آماده شوند و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: تفت دادن پوست پرتقال ها

در این مرحله ماهیتابه جداگانه دیگری را برداشته و درون آن نیز ادامه کره را بریزید و آن را روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و زمانی که کره در آن آب شد و سپس خلال پرتقال ها را به همراه شکر داخل ماهیتابه بریزید و آن ها را نیز به خوبی با یکدیگر تفت دهید و بعد آن ها را هم از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله ششم: پخت برنج

قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب و نصف قاشق چایی خوری نمک بریزید و آن را روی گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج خیس شده را ابتدا آبی که در آن خیس شده بود را دور ریخته و دانه های برنج را داخل آب درحال جوش قابلمه بریزید و 20 دقیقه به آن فرصت دهید تا برنج شما کمی نیمه پخته شود. دقت داشته باشید زمانی که گفته شد تقریبی بوده و بسته به نوع برنجی که استفاده می کنید ممکن است متفاوت باشد بنابراین پخت برنج باید به اندازه ای باشد که زمانی که دانه ای از آن بر میدارید و با نوک انگشتان خود آن را نصف می کنید قسمت بیرونی برنج نرم و قسمت داخلی آن کمی سفت تر باشد و نیمه پخته شود. وقتی برنج به این مرحله رسید آن را از روی حرارت برداشته و آبکش می کنید و سپس کمی برنج را با آب سرد بشویید و بعد سیب زمینی را با آب شسته و پوست بگیرید و بعد آن را به شکل ورقه ورقه ای با زخامت متوسط برش دهید و کفن قابلمه کمی روغن و 2 قاشق غذا خوری آب بریزید و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و کمی که گذشت برش های سیب زمینی را کف قابلمه بگذارید و سپس مقداری از برنج نیمه پخته را به همراه مقداری از پوست پرتقالی که با شکر تفت داده شده بود هویج روی برنج بریزید و 2 قاشق غذا خوری نیز زعفران دم کرده روی تمام مواد بریزید و به همین شکل برنج را لایه لایه با پوست پرتقال شکری و هویج و زعفران دم کرده پر کنید و بعد روی درب قابلمه دمکنی بکشید و درب قابلمه را بگذارید و 30 دقیقه دیگر به آن ها فرصت دهید تا برنج و مواد به خوبی با یکدیگر با شعله ملایم دم بکشند و آماده شوند.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی شیرین پلو

پس از آن که برنج در کنار مواد به خوبی دم کشیده شد آن را از روی حرارت برداشته و داخل ظرف مناسبی بریزید و روی آن را ران های مرغ را قرار دهید و بعد از آن هم شیرین پلو شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه هویج پلو زعفرانی ساده و لذیذ با مرغ و زرشک و دارچین

طرز تهیه شیرین پلو با مرغ


نکات کلیدی در تهیه شیرین پلو رستورانی و مجلسی

 1. بهتر است برنجی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید از نوع برنج ایرانی باشد تا طعم و عطر بهتری غذای شما داشته باشد.
 2. در صورت دلخواه به جای استفاده از ران مرغ می توانید سینه مرغ را نیز جایگزین کنید.
 3. در صورت دلخواه می توانید این غذا را به جای مرغ با گوشت قرمز نیز تهیه کنید.
 4. تمامی زمان هایی که برای پخت برنج داده می شود تقریبی بوده و باید شما آن را متناسب با برنجی که مصرف می کنید تعیین کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی و کشمش

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرین پلو رستورانی، مجلسی و زعفرانی با مرغ و هویج»

بهتر است برنجی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید از نوع برنج ایرانی باشد تا طعم و عطر بهتری غذای شما داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید