طرز تیهه رشته پلو با مرغ و گوشت

رشته پلو یکی از انواع غذا های ایرانی است که در سراسر ایران پخته می شود و بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد. رشته پلو را به روش های مختلف و با مواد متنوعی تهیه می کنند، برای مثال برخی افراد آن را با گوشت و برخی دیگر نیز آن را با مرغ تهیه می کنند و روی آن را با مقداری زرشک و یا کشمش و یا حتی گردو تزیین می کنند که تمامی این موارد سلیقه ای بوده و ممکن است متناسب با سلیقه هر فرد متفاوت باشد. تهیه رشته پلو در منزل بسیار راحت است و می توان آن را با چند قلم مواد اولیه ساده تهیه کرد و شما نیز اگر به دنبال یک پلوی متفاوت و در عین حال خوشمزه می گردید می توانید این رشته پلوی خوشمزه را به راحتی در منزل تهیه کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی و کشمش را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه رشته پلو با گوشت

 • گوشت چرخ کرده 400گرم
 • برنج 3 پیمانه
 • رشته پلویی 100 گرم
 • خرما 7 عدد
 • کشمش پلویی نصف پیمانه
 • پیاز 2 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • کره 1 ق غذا خوری سر پر

مواد لازم برای تهیه رشته پلو با مرغ

 • برنج 3 پیمانه
 • رشته پلویی 100گرم
 • کشمش پلویی نصف پیمانه
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد
 • سینه مرغ 1/5 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • کره 1 ق غذا خوری سر پر

طرز تهیه رشته پلو مجلسی با گوشت قلقلی و کشمش

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و بعد ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن برنج شسته شده را اضافه کنید 2 ساعتی به برنج زمان دهید تا در این مدت خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

یکی از پیاز ها را بشویید و بعد از پوست گرفتن آن را به شکل ریز رنده کنید و سپس آب آن را تا حدد ممکن بگیرید و آن را به همراه گوشت چرخ کرده و مقداری نمک و فلفل داخل ظرفی بریزید و خوب آن ها را با یکدیگر به وسیله دست ورز بدهید و مخلوط کنید تا کاملاً مزه دار و آماده شوند و سپس مقداری از مایه گوشت را برداشته و آن را به وسیله دست به شکل دایره های کوچک و یک اندازه شکل و فرم دهید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزیید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد حرارت را کم و ملایم کنید و گوشت های قلقلی شده را داخل روغن قرار دهید و دو طرف آن ها را سرخ کنید و تفت دهید. 5 دقیقه نهایی پخت برای عطر و طعم بهتر به گوشت های قلقلی شده زعفران دم کرده را هم اضافه کنید و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز داغ و کشمش و خرما

پیاز دیگر را نیز بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل خلالی و یکدست برش دهید و بعد داخل ماهیتابه ای جدا مجدد مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و سپس پیاز را به آن اضافه کنید و  آن را به شکل طلایی و پیاز داغ سرخ کنید. خرما ها را هم از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و هسته آن ها را خارج کنید و داخل ماهیتابه ای جدا کره را هم بریزید و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کره آب شود و سپس کشمش ها را به آن اضافه کنید و آن ها را مقداری تفت دهید تا کشمش ها در این مدت مقداری پف کنند و آماده شوند و سپس به آن ها خرما ها را نیز اضافه کرده و آن ها را هم چند دقیقه ای با کشمش تفت دهید و آماده کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی رشته پلو با گوشت قلقلی

داخل قابلمه ای جدا مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس به آن برنجی را که از قبل خیس کرده بودید را اضافه کنید و زمان دهید تا برنج مقداری پخته و آماده شود به طوری که بیرون آن مقداری نرم و داخل آن نیز کمی سفت تر باشد و 5 دقیقه نهایی پخت برنج رشته های پلویی را نیز به برنج اضافه کنید و کمی برنج و رشته ها را با یکدیگر مخلوط کنید تا رشته ها نییز مقداری نرم و آماده شوند. وقتی برنج به این مرحله رسید آن را آبکش کنید و آن را با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن را کنار بگذارید و بعد قابلمه را مجدد روی حرارت گاز قرار دهید و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و سپس سیب زمینی را نیز بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل حلقه ای و با زخامت متوسط برش دهید و آن ها را کف قابلمه بچینید مجدد کمی زعفران دم کرده به سیب زمینی ها اضافه کنید و بعد برنج و رشته ای که آماده کرده اید را نیز روی سیب زمینی ها بریزید و به وسیله پشت کفگیر چند سوراخ در برنج ایجاد کنید و بعد کمی روغن مایع به آن اضافه کنید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید و چند دقیقه کوتاه دما را بیشتر کنید تا بخار برنج بلند ششود و بعد حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا رشته پلوی خوشمزه شما آماده و دم بکشد و بعد آن را داخل ظرف مورد نظر بکشید و روی آن را با کوفته قلقلی ها و پیاز داغ و خرما و کشمش دورچین کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی با مرغ و کشمش

مرحله پنجم: آماده سازی سینه مرغ

سینه مرغ را بعد از شستن با آب سرد بشویید و سپس آن را به شکل مربع های کوچک و یک اندازه برش دهید و خرد کنید و بعد یکی از پیاز ها را نیز با آب شسته و پوست بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید سپس ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و مقداری آن را تفت دهید تا سبک و طلایی شود و سپس به آن سینه مرغ خرد شده را نیز اضافه کرده و آن را هم مقداری تفت دهید تا سینه های مرغ تغییر رنگ دهند و بعد به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کرده و 1 دقیقه ای آن ها را هم تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شوند و سپس زعفران دم کرده را به همراه نصف استکان آب جوشیده شده به ماهیتابه اضافه کنید و درب ماهیتابه را بگذارید و حرارت آن را کم کنید و اجازه دهید تا سینه های مرغ به آرامی با حرارت کم پخته و آماده شوند و آب آن ها نیز کشیده شود و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی کشمش و پیاز

پیاز دیگر را نیز بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل خلالی شده و ریز و یکدست برش دهید و بعد داخل ماهیتابه ای جدا مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود سپس پیاز را به آن اضافه کنید و آن را مقداری سرخ و طلایی کنید و بعد آن از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. داخل ماهیتابه ای دیگری کره را هم بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا کره آب شود و بعد به آن کشمش ها را  اضافه کنید و مقداری آن ها را تفت دهید تا کشمش ها پف کنند و آماده شوند و بعد آن ها را نیز از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی رشته پلو با سینه مرغ

قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس به آن برنجی را که از قبل خیس کرده بودید را اضافه کنید و فرصت دهید تا برنج مقداری پخته و نرم شود به طوری که بیرون آن نرم و داخل آن نیز مقداری سفت باشد و 5 دقیقه نهایی پخت نیز رشته های پلویی را هم به برنج اضافه کنید و چند دقیقه ای به آن ها نیز در حدی که نرم و پخته شوند و فرصت دهید و بعد ترکیببرنج و رشته را آبکش کنید و کمی آن ها را با آب سرد بشویید. بعد از آبکش کردن برنج داخل قابلمه کمی روغن مایع بریزید و آن را رو حرارت گاز قرار دهید و سپس سیب زمینی را بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل حلقه ای شده با زخامت متوسط برش دهید و کف قابلمه بچینید و سپس روی سیب زمینی ها کمی زعفران دم کرده بریزید و در آخر نیز ترکیب برنج و رشته پخته شده را به قابلمه اضافه کنید و با پشت کفگیر چند سوراخ عمیق در آن ایجاد کنید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید آن را روی قابلمه قرار دهید و چند دققیه کوتاهی حرارت را زیاد کنید و زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و بعد حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا برنج به آرامی دم بکشد و آماده شود و بعد از آن هم رشته پلوی خوشمزه شما آماده است آن را داخل ظرف مورد نظر خود بکشید و روی آن سینه های مرغ پخته شده را به همراه کشمش و پیاز داغ قرار دهید و میل کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

طرز تیهه رشته پلو با مرغ


نکات کلیدی در تهیه رشته پلو ساده و خوشمزه با مرغ و گوشت

 1. بهتر است برنجی که برای تهیه این رشته پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد تا طعم و مزه بهتری به غذای شما ببخشد.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ، ران مرغ را نیز جایگزین کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید از مقداری کنجد نیز کف قابلمه استفاده کنید و ته دیگ خود را مقداری کنجدی کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کشمش پلو با گوشت تکه ای مجلسی و لذیذ با ته دیگ سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی و کشمش»

بهتر است برنجی که برای تهیه این رشته پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد تا طعم و مزه بهتری به غذای شما ببخشد.


نظر خود را بیان کنید