طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده

عدس پلو با گوشت یکی از غذا های بسیار خوشمزه و محبوب ایرانی است که می توانید آن را هم به شکل مجلسی و هم به شکل غذایی ساده و سبک تهیه و میل کنید. عدس پلو با گوشت را می توانید هم به صورت نذری برای انواع مراسم های مذهبی مانند عزاداری های ماه محرم و هم به عنوان افطاری برای ماه مبارک رمضان تهیه و سرو کنید. برخی این غذای خوشمزه را فقط در کنار گردو و کشمش تفت داده شده و گوشت چرخ کرده سرو می کنند و برخی هم در کنار این مواد از خرما تفت داده شده هم استفاده می کنند که تمامی این ها طعم این غذای خوشمزه را تکمیل تر و بهتر می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه عدس پلو با گوشت

 • پیاز 4 عدد متوسط
 • عدس 3 پیمانه
 • برنج 4 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده 500 گرم
 • کشمش پلویی 1 لیوان
 • مغز گردو خرد شده نصف پیمانه
 • زعفران دم کرده نصف استکان
 • کره حیوانی 50 گرم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و پودر دارچین و زردچوبه به مقدار لازم
 • شکر 1 ق مربا خوری
 • آب به مقدار لازم
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه کشمش پلو با گوشت تکه ای مجلسی و لذیذ با ته دیگ سیب زمینی

طرز تهیه عدس پلو مجلسی با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو

مرحله اول: آماده سازی عدس و برنج

ابتدا عدس و برنج را طی چندین مرحله با آب سرد مقداری بشویید و بعد آن ها را به صورت جداگانه داخل ظرف هایی جدا به همراه مقداری آب بریزید و زمان دهید تا برنج به مدت 2 الی 3 ساعت و عدس نیز به مدت 2 ساعت درون آب کاملاً خیس بخورند و آماده شوند. قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب و نمک و روغن مایع بریزید و بعد قابلمه را روی حرارت گاز قرار داده و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج خیس خورده شده را آبکش کرده و آن را به آب در حال جوش اضافه کنید و بعد از گذشت 5 دقیقه عدس خیس خورده شده را هم آبکش کرده و به برنج اضافه کنید و کمی به آرامی آن ها را با یکدیگر مخلوط و ترکیب کنید و سپس به هر دوی آن ها 15 تا 20 دقیقه ای زمان دهید تا کمی پخته و آماده شوند و بعد از آن که برنج نیم پز شد و عدس هم مقداری پخت آن ها را آبکش کنید و کمی با آب سرد آن ها را بشویید و ترکیب آن ها را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

پیاز ها را نیز با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و بعد آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا مقداری روغن گرم و آماده شود و سپس به آن پیاز ها را اضافه کنید و زمان دهید تا پیاز ها مقداری طلایی و سبک شوند و بعد به آن ها کمی زردچوبه هم اضافه کرده و مجدد 1 دقیقه آن را نیز با پیاز ها تفت دهید تا خامی آن گرفته شود و کمی از پیاز داغ را برداشته و کنار بگذارید و به بقیه آن داخل ماهیتابه گوشت چرخ کرده را هم اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود و بعد به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر دارچین را هم اضافه کرده و خوب آن ها را با گوشت و پیاز ترکیب کنید و بعد از گذشت 1 دقیقه به آن ها زعفران دم کرده را هم اضافه کنید و مجدد مواد گوشتی را هم بزنید و مخلوط کنید و بعد مواد گوشتی را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی گردو و کشمش

ماهیتابه جداگانه ای را برداشته و داخل آن کره محلی را بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا کره کاملاً آب شود و بعد به آن کشمش و گردو خرد شده را هم اضافه کنید و در حد چند دقیقه ای آن ها را با یکدیگر تفت دهید و سپس به آن ها شکر را نیز اضافه کنید و تمامی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی عدس پلو با گوشت

در این مرحله سیب زمینی را بشویید و پوست آن را بگیرید سپس آن را به شکل حلقه ای برش دهید و بعد قابلمه ای را برداشته و کف آن مقداری روغن مایع بریزید و زمان دهید تا کمی روغن گرم شود و بعد سیب زمینی های حلقه شده را کف قابلمه بچینید و سپس مقداری از ترکیب برنج و عدس را روی سیب زمینی ها بریزید و بعد روی ترکیب کمی برنج و عدس را با مواد گوشتی که تهیه کرده بودید پر کنید و به همین صورت قابلمه را لایه لایه با مواد پر کرده و روی درب قابلمه دمکنی بگذارید و درب قابلمه را قرار دهید و قابلمه را روی شعله متوسط رو به زیاد گاز قرار داده و زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و بعد زیر شعله را کم کنید و 1 ساعت به عدس پلو زمان دهید تا کاملاً دم بکشد و آماده شود و بعد از آن هم عدس پلو با گوشت شما آماده سرو است آن را داخل ظرف مورد نظر برای سرو بریزید و روی آن را با پیاز داغی که کنار گذاشته بودید و کشمش و گردویی که تفت دادید تزیین کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کلم پلو شیرازی اصل مجلسی با گوشت قلقلی و شوید

طرز تهیه عدس پلو با گوشت و کشمش


نکات کلیدی در تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو

 1. در صورت تمایل می توانید از خرما تفت داده شده هم داخل مواد عدس پلو استفاده کنید.
 2. در صورت دسترسی نداشتن به گردو می توانید آن را از مواد اولیه حذف کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید گوشت چرخ کرده را به شکل قلقلی شده درست کرده و عدس پلو را با گوشت قلقلی سرو کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ مجلسی سرخ شده، ربی و زعفرانی به روش رستورانی

♨ نکات مهم «طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ»

در صورت تمایل می توانید از خرما تفت داده شده هم داخل مواد عدس پلو استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید