طرز تهیه باقالی پلو با مرغ

باقالی پلو با مرغ یکی از انواع غذاهای اصیل و مجلسی ایرانی است که از آن به عنوان غذای اصلی و مجلسی در اکثر مهمانی و مجالس ها استفاده می کنند و آن را به عنوان یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین پلو و غذا های ایرانی در بین اکثر سنین می شناسند که می توان آن را هم با گوشت و هم با مرغ تهیه کرد. همچنین می توانید باقالی پلو با مرغ را به عنوان ناهار و یا شام نیز با برنج تازه دم ایرانی تهیه کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه باقالی پلو با مرغ

 • ران مرغ کامل 2 عدد
 • برنج 3 پیمانه
 • شوید خشک شده 4 ق غذا خوری
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • سیر 3 حبه
 • باقالی 2 استکان
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • کنجد به مقدار دلخواه
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ لا پلو ساده، لذیذ و مجلسی با گوجه و سیب زمینی

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ زعفرانی و شوید خشک مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی ران مرغ ها

ابتدا پیاز و سیر ها را به همراه ران مرغ ها مقداری با آب سرد بشویید و بعد پوست پیاز و سیر ها را بگیرید و سپس پیاز را به شکل نگینی و یکدست و سیر را نیز به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید. قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و سپس آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز را اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز سبک و شفاف شود و بعد به آن سیر های ساطوری شده را نیز اضافه کرده و آن ها را هم چند دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر سیر ها بلند شوند سپس به آن ران مرغ ها را به همراه مقداری زردچوبه و نمک و فلفل اضافه کنید و کمی دو طرف مرغ ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و طلایی کنید در آخر نیز به آن ها کمی زعفران دم کرده اضافه کنید و سپس مقداری آب جوش به اندازه ای که روی مرغ ها را بپوشاند به مواد اضافه کرده و درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا مرغ ها در این مدت به آرامی پخته و مغز پخت شوند.

مرحله دوم: آماده سازی برنج

برنج را نیز با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و سپس آن را داخل ظرفی بریزید و به آن مقداری آب اضافه کنید و به برنج 2 ساعتی زمان دهید تا در این مدت خیس بخورد و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن 1 قاشق غذا خوری نمک اضافه کنید و بعد قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن و قل زدن کند. بعد از جوشیدن آب، برنج را نیز به قابلمه اضافه کنید و 2 الی 3 دقیقه بعد از اضافه کردن برنج، باقالی ها را نیز به برنج اضافه کنید کمی برنج و باقالی ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و سپس به آن ها تقریباً 20 دقیقه ای زمان دهید تا در کنار یکدیگر کمی پخته و آماده شوند سپس برنج را تست کنید و بعد از آن که دیدید روی برنج نرم و کمی داخل آن سفت است ترکیب برنج و باقالی ها را آبکش کنید و کمی با آب سرد آن ها را بشویید.

مرحله سوم: پخت نهایی باقالی پلو با مرغ

قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و بعد کمی به آن روغن مایع اضافه کنید و اجازه دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد کف آن مقداری کنجد بپاشید و سپس سیب زمینی را نیز پوست بگیرید و آن را به شکل حلقه شده و با ضخامت متوسط برش دهید و خرد کنید و داخل قابلمه حلقه های سیب زمینی را بچینید و سپس مقداری از ترکیب برنج و باقالی را که از قبل با یکدیگر پخته بودید را به قابمه اضافه کنید و بعد روی آن ها مقداری از پودر شوید خشک شده بپاشید و به همین شکل تمام قابلمه را به صورت لایه لایه با مواد پر کنید و بعد کمی روی مواد روغن مایع بریزید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید. ابتدا حرارت را به مدت 7 الی 8 دقیقه کمی بیشتر بگذارید و اجازه دهید تا بخار برنج بلند شود و بعد حرارت را کم کنید و به باقالی پلوی خود تقریباً به مدت 30 تا 40 دقیقه زمان دهید تا به آرامی پخته شود و دم بکشد و بعد از گذشت زمان مورد نظر آن را از روی حرارت برداشته و سپس داخل ظرف مورد نظری که برای سرو آن در نظر دارید آن را بکشید و ران مرغ های زعفرانی و پخته شده را هم در کنار آن قرار دهید تا غذای خوشمزه شما آماده سرو شود، اکنون می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ


نکات کلیدی در تهیه باقالی پلو با مرغ ساده و مجلسی

 1. زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده و متناسب با برنجی که استفاده می کنید متفاوت است پس تنها به این زمان های گفته شده اکتفا نکنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای ران مرغ از سینه مرغ هم استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای شوید خشک از شوید تازه نیز برای تهیه این غذای محبوب و پرطرفدار استفاده کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید این باقالی پلو هوس انگیز و خوشمزه را به جای مرغ با گوشت نیز تهیه و سرو کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

♨ نکات مهم «طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی مرحله به مرحله»

زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده ومتناسب با برنجی که استفاده می کنید متفاوت است پس تنها به این زمان های گفته شده اکتفا نکنید.


نظر خود را بیان کنید