طرز تهیه مرغ لا پلو ساده

مرغ لا پلو یکی از انواع غذا های ساده و مجلسی ایرانی است که می توانید آن را به راحتی در منزل برای انواع مجالس و مهمانی های خود به عنوان غذایی ساده و آسان و مجلسی تهیه کنید. مرغ لا پلو از نظر ظاهر و مزه تا حدی شبیه به ته چین مرغ می باشد اما از نظر دستور تهیه بسیار ساده تر و راحت تر از ته چین مرغ تهیه می شود. شما می توانید مرغ لا پلو را هم با مرغ ریش ریش شده و هم با ران و یا سینه مرغ کامل تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه مرغ لا پلو ساده و مجلسی با گوجه و سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مرغ لا پلو ساده

 • سینه مرغ 1 عدد کامل
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • زعفران دم کرده به مقدار لاززم
 • برنج 3 پیمانه
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • سیب زمینی 1 عدد متوسط
 • کنجد به مقدار لازم
 • گوجه فرنگی 1 عدد بزرگ
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پاپریکا و پودر سیر و پودر زنجبیل به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کباب لاپلو رستورانی و لذیذ به روش آسان و مرحله به مرحله

طرز تهیه مرغ لا پلو مجلسی با گوجه و سیب زمینی

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن را به همراه مقداری آب داخل ظرفی بریزید و به آن 1 الی 2 ساعتی زمان دهید تا داخل آب مقداری خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز

ابتدا پیاز را با آب بشویید و بعد پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل خلالی شده و یکدست خرد کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و سپس داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا مقداری روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را داخل قابلمه بریزید و آن را کمی تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و سپس به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه و پودر پاپریکا را به همراه کمی پودر زنجبیل و پودر سیر و نمک به آن اضافه کنید و آن ها را نیز به مدت 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها مقداری بلند شوند.

مرحله سوم: آماده سازی سینه های مرغ

سینه های مرغ را نیز کمی با آب سرد بشویید و آن ها را به قطعات و اندازه دلخواه خود برش دهید و خرد کنید و بعد از سبک و طلایی شدن پیاز ها سینه های مرغ را نیز به پیاز اضافه کنید و دو طرف آن ها را هم با پیاز کمی سرخ و طلایی کنید و بعد از تفت دادن تکه های مرغ رب گوجه فرنگی را نیز به همراه مقداری زعفران دم کرده به مواد اضافه کنید و زمان دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ رب داخل روغن مقداری باز شود و بعد تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید و در آخر نیز مقداری به قابلمه آب جوشیده شده هم اضافه کنید و حرارت را ملایم کرده و زمان دهید تا سینه های مرغ به آرامی مقداری پخته و آماده شوند و آب مرغ نیز کم تر شود.

مرحله چهارم: آماده سازی برنج

قابلمه ای جدا برداشته و سپس داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج خیس خورده شده را بعد از گذشت زمان مورد نظر داخل قابلمه ریخته و به آن تقریباً 20 دقیقه ای زمان دهید تا برنج مقداری نیمه پخته و نیمه آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد آن را بشویید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی مرغ لا پلو

در آخرین مرحله برای پخت نهایی مرغ لا پلو سیب زمینی و گوجه فرنگی را با آب سرد بشویید و سپس پوست سیب زمینی را بگیرید و آن را به شکل حلقه ای شده برش دهید و خرد کنید و گوجه فرنگی را نیز به شکل حلقه ای شده برش دهید و بعد قابلمه ای را برداشته و کف آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد کف آن کمی کنجد بپاشید و سیب زمینی های حلقه شده را کف قابلمه بچینید و روی تمامی آن ها نیز گوجه فرنگی های حلقه ای شده را بچینید و کمی روی تمامی سیب زمینی و گوجه ها نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به همراه مقداری پاپریکا بریزید و مقداری روی مواد را از برنج آبکش شده پر کنید و روی برنج را با مرغ هایی که از قبل پخته بودید پر کنید و مجدد روی آن ها را با ادامه برنج آبکش شده پر کنید و بعد روی درب قابلمه دمکنی بکشید و ابتدا شعله گاز را مقداری زیاد کنید و 7 الی 8 دقیقه ای زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و سپس شعله را کم تر کنید و 1 ساعت تا 1 ساعت نیم به غذا زمان دهید تا با شعله آرام و کم بپزد و بعد از آن هم مرغ لا پلو خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سماق پلو لذیذ، مجلسی و زعفرانی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه مرغ لا پلو مجلسی


نکات کلیدی در تهیه مرغ لا پلو ساده و مجلسی

 1. اضافه کردن گوجه فرنگی در این دستور سلیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید آن را حذف کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ از ران مرغ هم استفاده کنید.
 3. بهتر است برای تهیه این غذای خوشمزه از برنج ایرانی استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی ساده برای 4 نفر در قابلمه

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرغ لا پلو ساده، لذیذ و مجلسی با گوجه و سیب زمینی»

اضافه کردن گوجه فرنگی در این دستور سلبیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید آن را حذف کنید.


نظر خود را بیان کنید