طرز تهیه شیرازی پلو

شیرازی پلو یکی از انواع غذاهای مجلسی و بسیار لذیذ ایرانی است و همانطور که از نامش نیز پیداست اصل این غذای لذیذ و هوس انگیز متعلق به شهر زیبای شیراز بوده و در میان مردم این شهر بسیار محبوب و شناخته شده می باشد. شیرازی پلو را می توان به عنوان یکی از انواع ته چین های ایرانی نیز محسوب کرد که در اصل آن را با مرغ و بادمجان تهیه می کنند اما برخی افراد به دلخواه خود گاهی به جای استفاده کردن از مرغ، گوشت چرخ کرده و قلقلی شده را جایگزین آن می کنند. شما نیز می توانید شیرازی پلو را به عنوان یکی از انواع غذاهای اصلی برای مجالس و مهمانی های خود تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرازی پلو مجلسی و خوشمزه با مرغ و بادمجان بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرازی پلو

 • برنج 3 پیمانه
 • سینه مرغ 400 گرم
 • زرشک 6 ق غذا خوری
 • شکر 1 ق غذا خوری سر پر
 • بادمجان 3 عدد متوسط
 • ماست 4 ق غذا خوری سر پر
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • روغن حیوانی 1 ق غذا خوری
 • روغن مایع  1 ق غذا خوری
 • تخم مرغ 2 عدد
 • نمک و زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • پیاز 1 عدد متوسط
 • خلال بادام و خلال پسته به میزان دلخواه
 • برگ بو 1 عدد
 • کره 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت قلقلی ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرازی پلو با مرغ و بادمجان بدون فر

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج خود را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و بعد ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن برنج شسته شده را اضافه کنید و 2 ساعتی زمان دهید تا در طول این مدت برنج شما خیس بخورد و آماده شود. قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن و قل زدن کند. بعد از جوشیدن آب، برنج خیس خورده شده را به قابلمه اضافه کنید مدتی زمان دهید تا برنج در این مدت مقداری پخته و آماده شود. دقت داشته باشید که پخت برنج باید اندازه باشد که بیرون دانه آن مقداری نرم و داخل آن نیز مقداری سفت باشد و وقتی به این مرحله رسید برنج خود را آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید و سپس آن ها را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی سینه مرغ

سینه مرغ های را کمی با آب سرد بشویید و بعد قابلمه ای برداشته و آن ها را داخل قابلمه قرار دهید و پیاز را نیز با آب شسته و پوست آن را بگیرید و آن را به 4 قسمت درشت برش دهید و آن را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و برگ بو به قابلمه اضافه کنید. در آخر هم مقداری آب را به اندازه ای که کمی روی مرغ ها را بپوشاند به قابلمه اضافه کنید و سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و مدتی زمان دهید تا در طول این مدت سینه های مرغ به طور کامل پخته و آماده شوند و بعد قابلمه را از روی حرارت برداشته و سینه ها را خارج کرده و آن ها را به شکل ریش ریش شده خرد کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی بادمجان ها

بادمجان را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل حلقه ای شده و با ضخامت متوسط برش دهید و خرد کنید. ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و سپس بادمجان ها را به همراه مقداری نمک داخل روغن داغ قرار دهید و کمی دو طرف آن ها را سرخ و طلایی کنید و بعد بادمجان ها را از روغن خارج کنید و آن ها را کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی مایه ته چین

برای تهیه مایه ته چین ظرف نسبتاً بزرگی را برداشته و داخل آن تخم مرغ ها را بشکنید و سپس به آن ها روغن حیوانی را به همراه روغن مایع و ماست و زعفران دم کرده اضافه کنید و بعد برای مزه دار کردن آن ها نیز به ظرف مقداری نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کرده و آن ها را به وسیله همزن دستی با یکدیگر خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا مایه ته چین شما کاملاً یکدست و آماده شود. بعد از آماده شدن مایه ته چین برنج آبکش شده را به مایه اضافه کنید و به آرامی کمی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید تا برنج شما کاملاً به مایه ته چین آغشته شود.

مرحله پنجم: آماده سازی زرشک و خلال ها

داخل ماهیتابه ای جدا کمی کره بریزید و آن را روی حرارت کم گاز قرار دهید و زمان دهید تا کره به آرامی با حرارت کم و ملایم آب شود و سپس به آن زرشک شسته شده را به همراه شکر و خلال ها اضافه کنید و آن ها را نیز 1 الی 2 دقیقه ای با یکدیگر تفت دهید و سرخ کنید تا خامی آن ها گرفته شود و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی ته چین شیرازی پلو

کف قابلمه مقداری کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و سپس نصف برنجی که از قبل با مایه ته چین ترکیب کرده بودید را کف قابلمه بریزید و روی آن را به وسیله پشت قاشق داخل قابلمه خوب فشرده و صاف کنید و بعد روی برنج را با مرغ ریش ریش شده و بادمجان های سرخ شده و زرشک و خلال هایی که از قبل تفت داده بودید پر کنید و در آخر نیز روی این مواد را با ادامه برنجی که با مایه ته چین ترکیب کرده بودید پر کنید و مجدد آن را با پشت قاشق خوب فشرده و صاف و یکدست کنید و بعد روی درب قابلمه دم کنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید و به مواد خود اجازه دهید تا به آرامی به مدت 50 تا 60 دقیقه ای با حرارت ملایم و کم پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید که پخت شیرازی پلوی شما باید به اندازه ای باشد که برنج های اطراف قابلمه شما کمی برشته و طلایی شوند و وقتی به این مرحله رسید قابلمه را از روی حرارت برداشته و آن را داخل ظرف مورد نظر خود برگردانید و بعد از آن هم شیرازی پلو خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کلم پلو شیرازی اصل مجلسی با گوشت قلقلی و شوید

طرز تهیه شیرازی پلو با مرغ و بادمجان


نکات کلیدی در تهیه شیرازی پلو مجلسی با مرغ

 1. بهتر است بادمجان هایی که برای تهیه این شیرازی پلوی خوشمزه استفاده می کنید قلمی و از نوع بدون تخم آن باشد.
 2. در صورت تمایل می توانید از فیله و یا ران مرغ نیز برای تهیه این شیرازی پلوی خوشمزه استفاده کنید.
 3. بهتر است برنجی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد تا غذای شما طعم و عطر بهتری داشته باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرازی پلو مجلسی و خوشمزه با مرغ و بادمجان بدون فر»

بهتر است بادمجان هایی که برای تهیه این شیرازی پلوی خوشمزه استفاده می کنید قلمی و از نوع بدون تخم آن باشد.


نظر خود را بیان کنید