طرز تهیه شیرینی کنجدی با شکر

شیرینی کنجدی از جمله شیرینی هایی است که به دلیل حالت کیک مانندی که دارد به عنوان یک عصرانه همراه با نوشیدنی گرم بسیار دلچسب خواهد بود. این شیرینی که روی آن با کنجد پوشیده می شود بسیار مقوی بوده و چنانچه در ترکیبات آن، عسل یا شیره را جایگزین شکر نمایید؛ بسیار مقوی تر نیز خواهد شد. شیرینی کنجدی تبریز و سنندج از معروف ترین شیرینی های کنجدی است که در ادامه به دستور ساده و آسان آن خواهیم پرداخت. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی کنجدی ساده، نرم و خوشمزه با آرد، شکر و ماست را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم شیرینی کنجدی با پیمانه

 • آرد سفید 3 پیمانه
 • شکر ۱ پیمانه
 • تخم مرغ 2 عدد
 • روغن سه چهارم پیمانه
 • ماست 3 ق غذا خوری
 • وانیل یک چهارم ق چای خوری
 • پودر هل نصف ق غذا خوری
 • بکینگ پودر 1 ق غذا خوری
 • نمک ۱ پنس یا نوک ق چای خوری
 • کنجد به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی کنجدی ساده با آرد، شکر و ماست

مرحله اول: مخلوط نمودن تخم مرغ و شکر

در وهله اول تخم مرغ ها را در ظرفی شکسته و وانیل را به آن اضافه نمایید. سپس شکر را آسیاب کرده و درون ظرف تخم مرغ ها الک کنید. همزن را روی دور تند قرار داده و آنقدر بزنید تا کمی قوام آید. سپس ماست و بکینگ پودر را به همراه روغن مایع به مواد افزوده و مخلوط نمایید.

مرحله دوم: الک کردن آرد

سپس پودر هل را به مواد افزوده و با لیسک مخلوط نمایید. بعد از آنکه مواد به خوبی مخلوط شد آرد را در ظرف دیگری 3 مرتبه الک نمایید. در مرحله آخر الک کردن در ظرف مواد روغن و تخم مرغ الک نموده و نمک را نیز اضافه نمایید.

مرحله سوم: استراحت دادن به خمیر

در این مرحله مواد را با همزن زده و تا کاملا مخلوط شود. خمیر بدست آمده مقداری منسجم تر از خمیر کیک می باشد. اکنون روی ظرف را پوشانده و خمیر را برای مدت دو ساعت در یخچال قرار دهید.

مرحله چهارم: آماده نمودن فر

پس از گذشت دو ساعت فر را روشن نموده و روی درجه حرارت 170 درجه سانتی گراد قرار دهید تا گرم شود. سپس سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانده و آماده نمایید. البته در صورت نبود کاغذ روغنی می توانید کف سینی فر را با مقداری کره آب شده آغشته نموده و روی آن را آرد بپاشید. از پوکه نیز می توانید استفاده نمایید.

مرحله پنجم: پوشاندن سطح شیرینی با کنجد

سپس خمیر را از یخچال خارج نموده و دست خود را با کمی روغن چرب نمایید. یک گلوله کوچک از خمیر را برداشته و با کف هر دو دست گرد نمایید. در انتها روی گلوله خمیر را مقداری صاف نموده و در ظرف کنجد گذاشته و بردارید. با این کار روی شیرینی کنجد پوشیده از کنجد خواهد شد.

مرحله ششم: پخت شیرینی کنجدی

شیرینی ها را در سینی فر البته با فاصله بچینید زیرا در صورت پف نمودن ممکن است به یکدیگر بچسبند. سپس سینی را درون فر قرار دهید. به شیرینی کنجدی تا هنگام طلایی شدن کناره های شیرینی زمان پخت دهید. در صورتی که تمایل دارید روی شیرینی نیز طلایی شود؛ می توانید در مرحله آخر پخت برای چند دقیقه گریل را روشن نموده و اجازه دهید کنجد های روی شیرینی نیز طلایی رنگ شوند.

مرحله آخر: آماده شدن شیرینی کنجدی

پس از آنکه سینی شیرینی ها را از فر خارج نمودید؛ اجازه دهید مقداری خنک شود. سپس در ظرف مناسبی چیده و همراه با یک نوشیدنی گرم نوش جان نمایید. این شیرینی عصرانه مناسبی برای کودکان نیز محسوب می شود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی عالی برای عید به روش قنادی

طرز تهیه شیرینی کنجدی با آرد


نکات کلیدی در تهیه شیرینی کنجدی خوشمزه و مجلسی

 1. در مراحل اولیه ترکیب مواد میتوانید با اضافه نمودن پودر کاکائو شیرینی کنجدی کاکائویی تهیه نمایید.
 2. حتما درون یخچال به خمیر استراحت دهید تا کاملا پف کرده و همچنین از وا رفتن آن جلوگیری گردد.
 3. بعد از پخت نیز اجازه دهید شیرینی ها خنک شده و سپس اقدام به جدا نمودن و چیدن در ظرف مناسب نمایید.
 4. می توانید در تهیه این شیرینی از پوکه برای هر شیرینی نیز استفاده نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه چند شیرینی کم هزینه خانگی ساده و آسان با فر و بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی کنجدی ساده، نرم و خوشمزه با آرد، شکر و ماست»

در مراحل اولیه ترکیب مواد میتوانید با اضافه نمودن پودر کاکائو شیرینی کنجدی کاکائویی تهیه نمایید.


نظر خود را بیان کنید