طرز تهیه شیرینی آلمانی

شیرینی آلمانی یا مشهدی از جمله شیرینی های خشک است که دارای زمان ماندگاری بالایی می باشد. بنابراین این شیرینی که بسیاری آن را با عنوان شیرینی مربایی یا شاه پشند می شناسند بهترین گزینه به عنوان شیرینی اعیاد و مناسبت ها می باشند. در ترکیه شیرینی آلمانی را تحت عنوان شیرینی قرابیه می نامند و در مناسبت های بسیاری از این شیرینی خوشمزه استفاده می نمایند. برای تزئین شیرینی آلمانی می توان از انواع پودر پسته و پور بادام یا نارگیل و همچنین کنجد و شکلات آب شده و … استفاده نمود. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی عالی برای عید به روش قنادی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای شیرینی آلمانی

 • آرد 1 و نیم پیمانه
 • زرده تخم مرغ 1 عدد
 • کره یا مارگارین 100 گرم
 • شکر نصف پیمانه
 • وانیل 1/2 قاشق چایخوری
 • شهد یا عسل 1 قاشق مربا خوری
 • شیر یک ق غذا خوری
 • پودر کاکائو 1 ق غذا خوری

مواد لازم برای تزیین شیرینی آلمانی

 • شکلات آب شده
 • مارمالاد یا ژله به میزان لازم
 • پودر پسته، بادام یا نارگیل به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی لطیفه خامه ای پفکی با نشاسته ذرت

طرز تهیه شیری آلمانی یا مربایی خانگی به روش قنادی

مرحله اول: ترکیب پودر شکر با کره

شیرینی آلمانی یک شیرینی فانتزی است که باید بافت لطیف و نرمی داشته باشد. برای همین منظور بهتر است کره یا مارگارین را به دمای محیط رسانده و پودر شکر را که سه مرتبه الک نموده ایم به آن اضافه نماییم. ابتدا با لیسک و سپس با دور کند هم زن به خوبی هم می زنیم تا شیرینی بافت لطیف تری پیدا کند. بعد از آنکه مواد به خوبی ترکیب شده و به خورد هم رفتند برای چند دقیقه با دور تند همزن بزنید تا مواد کاملا حالت پفی و پوک پیدا کند.

مرحله دوم: ترکیب زرده تخم مرغ با وانیل

در این مرحله زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کرده و در کاسه ای با وانیل مخلوط می کنیم. سپس با یک لیسک تخم مرغ و وانیل را هم می زنیم تا زرده از حالت لختگی خارج گردد.

مرحله سوم: الک نمودن آرد

در مرحله سوم آرد را در ظرفی دیگر 2 مرتبه الک می کنیم و سپس برای آخرین بار در مخلوط زرده تخم مرغ و وانیل در چند مرحله الک کرده و با لیسک در یک جهت هم می زنیم.

مرحله چهارم: گرم نمودن فر

اکنون فر را روشن نموده و روی درجه حرارت 175 می گذاریم. تا به مدت 15 دقیقه گرم شود. در این بین زمان را غنیمت شمرده و به آماده نمودن نهایی خمیر شیرینی می پردازیم.

مرحله پنجم: نازک کردن خمیر با وردنه

در این مرحله خمیر را روی میز کار قرار داده و با کمک یک وردنه به آرامی باز می کنیم. آنقدر با وردنه به این کار ادامه می دهیم که خمیر خیلی نازک شده و از 3 میلی متر بیشتر نباشد.

مرحله ششم: قالب زدن خمیر

اکنون سینی فر را مقداری چرب نموده و کف آن را با کاغذ روغنی بپوشانید. خمیر نازک شده را قالب گرد یا بیضی زده و یا کاتر به صورت مربع یا مستطیل بریده و یکی یکی به سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده شده است انتقال دهید. مراقب باشید فاصله بین شیرینی ها را طوری در نظر بگیرید که پس از پخت به یکدیگر و یا دیواره سینی نچسبند.

مرحله هفتم: پخت شیرینی آلمانی

سپس سینی را درون فر که از قبل روشن نموده و گرم کرده اید قرار داده و به مدت 15 دقیقه به آن زمان پخت بدهبد. پس از گذشت 15 دقیقه سینی شیرینی آلمانی را از فر خارج نموده و اجازه دهید خنک شده و هم دما با محیط گردد.

مرحله هشتم: اضافه نمودن مارمالاد

اکنون یک شیرینی را داخل سینی برگردانده و سمت صاف آن را به ژله یا مارمالاد آغشته نمایید پس از آن یک شیرینی دیگر را روی آن برگردانده به طوری که دو طرف صاف شیرینی با مارمالاد در تماس باشد.

مرحله آخر: تزئین شیرینی آلمانی

آخرین مرحله از پخت شیرینی مشهدی نوبت تزئین است که می توانید روی آن را با کنجد، پودر پسته، بادام یا نارگیل پوشانده و در ظرف مناسبی بچینید. شیرینی آلمانی در ظرف در بسته دارای ماندگاری بالایی بوده و می تواند زینت بخش مجالس و میهمانی های شما عزیزان قرار گیرد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی عالی با خمیر هزارلا 

طرز تهیه شیرینی آلمانی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی آلمانی بازاری برای عید

 1. در روش پخت شیرینی آلمانی به روش قنادی باید حتما از فر استفاده شود.
 2. پس از خارج نمودن سینی از فر اجازه دهید شیرینی ها مقداری خنک شوند.
 3. چنانچه پس از قالب زدن شیرینی ها را برای مدت 20 دفیفه در یخچال قرار دهید شیرینی آلمانی منسجم تری خواهید داشت.
 4. شیرینی را در ظرف در بسته می توانید در یخچال نگهداری نمایید زیرا شیرینی آلمانی دارای مدت ماندگاری بالایی است.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی ساده، ترد و لذیذ با پیمانه و روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی آلمانی خانگی عالی برای عید به روش قنادی»

چنانچه پس از قالب زدن شیرینی ها را برای مدت 20 دفیفه در یخچال قرار دهید شیرینی آلمانی منسجم تری خواهید داشت.


نظر خود را بیان کنید