طرز تهیه قارچ پلو با مرغ و گوشت

قارچ پلو یکی از انواع غذا های مجلسی و راحت است که می توان آن را هم با مرغ و هم با انواع گوشت تهیه کرد. قارچ پلو را به شکل و شیوه های متفاوت تهیه می کنند و می توان از سایر سبزیجات مورد علاقه خود نیز در تهیه این غذای لذیذ و خوشمزه استفاده کرد. همان طور که از نام این غذا پیدا است قارچ یکی از اصلی ترین مواد اولیه این غذا می باشد و برای سلامت پوست، مو، جلوگیری از سرطان سینه و پروستات و … نیز بسیار مناسب بوده و از این رو این غذا علاوه بر طعم و مزه خوبی که داراست برای سلامت شما نیز بسیار مفید و مقوی می باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه قارچ پلو مجلسی و زعفرانی با گوشت چرخ کرده و مرغ و سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه قارچ پلو با مرغ و گوشت چرخ کرده

 • پیاز 2 عدد متوسط
 • سینه مرغ آبپز شده 1/5 عدد
 • قارچ 250 گرم
 • گوشت چرخ کرده 300 گرم
 • برنج 3 پیمانه
 • نمک و فلفل سیاه و زردجوبه به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • لیموترش 1 عدد
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری سر پر
همچنین بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

طرز تهیه قارچ پلو زعفرانی با مرغ و سیب زمینی

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد خوب بشویید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و سپس برنج شسته شده را به ظرف اضافه کنید و به آن 2 ساعتی زمان دهید تا در این مدت برنج داخل آب خیس خورده و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی سینه مرغ

سینه مرغ آبپز شده را به شکل ریش ریش شده برش دهید و کنار بگذارید و سپس پیاز ها را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و ریز و یکدست برش دهید. ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کرده و کمی آن را تفت دهید تا پیاز سبک و طلایی شود و پس از طلایی شدن پیاز، سینه مرغ ریش ریش شده را هم به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به پیاز ها اضافه کنید و 2 دقیقه ای آن ها را نیز با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر قارچ ها را هم با آب بشویید و سپس آن ها را به شکل حلقه ای و با ضخامت متوسط و یک اندازه برش دهید و بعد آن ها را به همراه آب لیموترش تازه به ترکیب پیاز و سینه مرغ اضافه کنید و کمی آن ها را به اندازه ای که خامی قارچ ها گرفته شود تفت دهید و سپس ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: پخت نهایی قارچ پلو با مرغ

قابلمه ای را برداشته و سپس داخل آن مقداری آب را به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد به آن برنج خیس خورده شده را اضافه کنید و چند دقیقه ای زمان دهید تا برنج در این مدت مقداری پخته شود به طوری که اگر دانه ای از آن را تست کردید بیرون برنج نرم و داخل آن مقداری سفت تر باشد و سپس آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد برنج را بشویید. قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و سپس سیب زمینی را با آب شسته و پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل حلقه ای شده و با ضخامت متوسط برش دهید و سپس آن ها را کف قابلمه بچینید و بعد مقداری از برنجی که نیم پز کرده بودید را نیز روی سیب زمینی ها بریزید و بعد روی آن ها را با مقداری از مواد مرغی که تهیه کرده بودید پر کنید و روی مواد نیز مقداری زعفران دم کرده بریزید و به همین شکل قابلمه را با مواد پر و آماده کنید. روی درب قابلمه دمکنی بکشید و بعد آن را روی قابلمه قرار دهید و حرارت آن را مقداری بیشتر کنید و چند دقیقه زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و سپس حرارت آن را کم کنید و زمان دهید تا با حرارت کم و ملایم در این مدت قارچ پلوی خوشمزه شما با مرغ آماده شود و بعد از آن هم می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان


طرز تهیه قارچ پلو مجلسی با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی

مرحله چهارم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

برای تهیه این قارچ پلوی خوشمزه با گوشت، ابتدا پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و ریز و یکدست برش دهید و ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا مقداری روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و سپس گوشت چرخ کرده را نیز به ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن را هم با پیاز تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد و بعد به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را اضافه کرده و آن ها را هم 1 دقیقه ای با گوشت و پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شوند و سپس قارچ ها را با آب سرد بشویید و آن را به شکل حلقه ای شده با زخامت متوسط برش دهید و خرد کنید و بعد قارچ های خرد شده را به همراه آب لیموترش تازه به پیاز و گوشت اضافه کنید و چند دقیقه ای قارچ ها را با مواد تفت دهید تا خامی قارچ ها گرفته شود. در آخر نیز نوبت اضافه کردن رب گوجه به مواد است، پس رب را نیز به مواد اضافه کرده و کمی آن را با مواد تفت دهید تا هم خامی آن گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن مقداری باز شود و بعد همگی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید و سپس حرارت را ملایم قرار دهید تا مواد جا بیفتند و آماده شود و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی قارچ پلو با گوشت چرخ کرده

قابلمه را روی حرارت قرار دهید و داخل آن کمی روغن مایع بریزید و سپس سیب زمینی را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و آن را با ضخامت متوسط به شکل حلقه ای برش دهید و کف قابلمه بچینید و سپس مقداری از برنجی که نیم پز کرده بودید را روی سیب زمینی ها بریزید و روی برنج را نیز با مقداری از مواد گوشتی که آماده کرده بودید پر کنید و کمی زعفران دم کرده روی مواد بریزید و به همین شکل تمام قابلمه را با مواد به صورت لایه لایه پر کنید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید. ابتدا حرارت آن را بیشتر بگذارید و زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و بعد حرارت آن را کم کنید و اجازه دهید تا بخار برنج بلند شود و سپس حرارت آن را کم کنید و اجازه دهید تا قارچ پلوی خوشمزه شما با گوشت چرخ کرده به آرامی و کم کم با حرارت ملایم و کم دم بکشد و آماده شود و بعد از آن هم قارچ پلو با گوشت چرخ کرده آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کشمش پلو با گوشت تکه ای مجلسی و لذیذ با ته دیگ سیب زمینی

طرز تهیه قارچ پلو با مرغ و گوشت


نکات کلیدی در تهیه قارچ پلو مجلسی با مرغ و گوشت چرخ کرده

 1. بهتر است برنجی که برای تهیه این قارچ پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد تا قارچ پلوی شما طعم و مزه بهتری داشته باشد.
 2. در صورت تمایل می توانید از سایر سبزیجات مورد علاقه خود نیز برای تهیه این قارچ پلوی خوشمزه استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای سینه پخته شده از فیله مرغ پخته شده استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه هویج پلو زعفرانی ساده و لذیذ با مرغ و زرشک و دارچین

♨ نکات مهم «طرز تهیه قارچ پلو مجلسی و زعفرانی با گوشت چرخ کرده و مرغ و سیب زمینی»

بهتر است برنجی که برای تهیه این قارچ پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد تا قارچ پلوی شما طعم و مزه بهتری داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید