طرز تهیه شیرینی نعلی مجلسی

شیرینی نعلی یا شیرینی اشکی از جمله شیرینی های ایرانی است که به خاطر شباهتی که به نعل دارد به شیرینی نعل اسبی معروف شده است. ایرانی ها این شیرینی را در مناسبت ها و بخصوص در عید نوروز تهیه نموده و زینت بخش سفره های هفت سین می گردد. شیرینی نعلی از مواد ساده و با روشی بسیار راحت تهیه شده و دارای مدت ماندگاری بسیار بالایی می باشد. می توانید این شیرینی خوشمزه را تهیه نموده و در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری نمایید. شیرینی نعلی به عنوان یک میان وعده با نوشیدنی گرم بسیار دلچسب و دلپذیر خواهد بود. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی نعلی یا اشکی بازاری و مجلسی با پیمانه و کره را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی نعلی با پیمانه

 • آرد قنادی 2 پیمانه
 • پودر قند نصف پیمانه
 • زرده تخم مرغ 2 عدد متوسط
 • کره یا روغن صاف قنادی نصف پیمانه
 • وانیل نصف ق چای خوری
 • پودر کاکائو (دلخواه) 1 ق غذاخوری
 • شکلات تخته ای یک تکه
 • پود پسته و نارگیل، کنجد یا ترافل برای تزئین مقداری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی ساده، ترد و لذیذ با پیمانه و روغن مایع

طرز تهیه شیرینی نعلی یا اشکی خوشمزه و مجلسی با کره

مرحله اول: مخلوط کردن کره و پودر قند

برای تهیه شیرینی نعل اسبی خوشمزه ابتدا مواد آن را به دمای محیط رسانده و شروع به کار نمایید. در مرحله اول کره هم دمای محیط را در ظرف مناسبی قرار داده و مقداری بزنید تا نرم شود. سپس پودر قند را به آن افزوده و با همزن بزنید تا کف کرده و حجم آن زیاد شود. به کمک لیسک کناره های ظرف را جمع کرده و مجددا هم بزنید تا مواد به خوبی ترکیب شوند.

مرحله دوم: مخلوط کردن تخم مرغ و وانیل

در این مرحله زرده تخم مرغ و وانیل را به مواد افزوده و با لیسک به صورت دورانی می زنیم تا مخلوط شوند. سپس هم زن را روشن نموده و می زنیم تا مواد غلیظ و کشدار بدست آید.

مرحله سوم: افزودن آرد الک شده

اکنون نوبت اضافه نمودن آرد است که مرحله مهم در دستور شیرینی نعلی محسوب می شود. ابتدا آرد را در ظرف دیگری دو مرتبه الک کرده و یکبار نیز در ظرف مواد الک می نماییم. قابل ذکر است که آرد را به صورت مرحله ای اضافه نمایید تا در صورت کافی بودن مقداری از آن را نگه دارید. بسته به نوع و جنس آردهای موجود در بازار ممکن است این شیرینی مقداری کمتر یا بیشتر آرد نیاز داشته باشد.

مرحله چهارم: اضافه نمودن پودر کاکائو به دلخواه

می توانید یک تا دو قاشق از آرد را برداشته و پودر بادام را جایگزین آن نمایید. در تهیه شیرینی نعلی به هیچ عنوان خمیر آن را با دست ورز ندهید. زیرا باعث می شود که خمیر روغن انداخته و پس از پخت خشک شود و سطح آن ترک بردارد. می توانید خمیر را نصف کرده و به نصف آن پودر کاکائو را اضافه نمایید. به این ترتیب دو مدل شیرینی نعلی خواهید داشت. شیرینی نعلی کاکائویی و شیرینی نعلی ساده.

مرحله پنجم: شکل دادن خمیر

در این مرحله خمیر را روی میز کار قرار داده و به اندازه یک گردو از آن را بردارید. خمیر را با کف دست ابتدا گرد و منظم و سپس به شکل لوله ای درآورید. اکنون دوسر خمیر را به هم نزدیک نموده و شکل نعل اسب بسازید. البته می توانید دو سر خمیر را به هم چسبانده و با نوک انگشت مقداری فشار وارد نمایید.

مرحله ششم: آماده کردن فر

فر را روشن نموده و روی درجه 180 درجه سانتی گراد قرار داده و اجازه دهید تا گرم شود. کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار داده و خمیرهایی که به شکل نعل اسب درآورده اید با فاصله و منظم در آن بچینید.

مرحله هفتم: پخت شیرینی نعلی

اکنون فر کاملا گرم شده می توانید سینی را در فر قرار داده و در آن را ببندید. شیرینی نعلی حدودا 15 دقیقه زمان پخت نیاز دارد. با طلایی شدن زیر و مقداری از کناره های آن سینی را از فر خارج نموده و اجازه دهید مقداری سرد شود.

مرحله هشتم: تزئین شیرینی نعلی یا اشکی

تا شیرینی ها سرد شوند؛ شکلات تخته ای را به روش بن ماری آب کرده و قسمت پایین شیرینی ها را یکی یکی داخل شکلات آب شده قرار داده و سپس در پودر پسته، نارگیل، کنجد و ترافل شکلاتی قرار دهید. اکنون شما یک شیرینی نعلی شکلاتی خوشمزه تهیه نموده اید. پس از سرد شدن شیرینی ها آنها را در ظرف مناسبی چیده و با یک نوشیدنی گرم نوش جان نمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مرنگ پفکی خوشمزه و آسان بدون فر

طرز تهیه شیرینی نعلی با پیمانه


نکات کلیدی در تهیه شیرینی نعلی به روش بازاری

 1. برای شکل دادن به خمیر ابتدا دستان خود را کمی چرب نمایید.
 2. شیرینی ها را در فر با فاصله بچینبد تا در حین پخت به یکدیگر یا دیواره سینی نچسبند.
 3. برای آنکه شیرینی بدون ترک داشته باشید از ورز دادن خمیر آن خودداری نمایید.
 4. با اضافه نمودن پودر کاکائو به نیمی از خمیر ظرف شیرینی نعل اسبی زیباتری خواهید داشت.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی اسکار گردویی مجلسی و عالی با کره

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی نعلی یا اشکی بازاری و مجلسی با پیمانه و کره»

با اضافه نمودن پودر کاکائو به نیمی از خمیر ظرف شیرینی نعل اسبی زیباتری خواهید داشت.


نظر خود را بیان کنید