طرز تهیه ته چین گوشت

ته چین گوشت یکی از انواع غذاهای مجلسی و پر طرفدار ایرانی است که در بین انواع ته چین ها بسیار محبوب و پر طرفدار بوده و شما می توانید آن را به عنوان یکی از غذاهای اصلی و خوشمزه و محبوب برای انواع مراسم ها و مجالس های خود تهیه و سرو کنید. به طور کلی ته چین گوشت ترکیبی از ماست و زعفران دم کرده و برنج بوده که شما می توانید آن را هم با گوشت چرخ کرده و هم با گوشت تکه ای و یا گوشت ریش ریش شده در کنار مقداری زرشک و انواعی از خلال ها تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه ته چین گوشت چرخ کرده لای برنج ساده، مجلسی و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ته چین گوشت

 • برنج 3 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده 250 گرم
 • پیاز 2 عدد
 • ماست خامه ای 250 گرم
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • زرشک به مقدار دلخواه
 • زعفران دم کرده به میزان دلخواه
 • خلال بادام و پسته به مقدار دلخواه
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • شکر 1 ق غذا خوری
 • تخم مرغ 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی ساده برای 4 نفر در قابلمه

طرز تهیه ته چین گوشت چرخ کرده لای برنج رستورانی و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله مقداری با آب سرد بشویید و سپس آن را داخل ظرفی بریزید و به آن مقداری آب اضافه کرده و به آن 2 ساعتی زمان دهید تا در این مدت برنج کاملاً خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

گوشت چرخ کرده را داخل ظرفی بریزید و بعد یکی از پیاز ها را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را رنده کرده و آب آن را تا حد ممکن بگیرید و بعد پیاز رنده شده را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه به گوشت داخل ظرف اضافه کنید و خوب تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا کاملاٌ ترکیب و یکدست شوند و سپس تمامی مواد گوشتی را به شکل قلقلی شده و به اندازه های مساویی قلقلی و آماده کنید. پس از آماده کردن تمام گوشت ها ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و بعد تمامی گوشت های قلقلی شده را داخل ماهیتابه قرار دهید و تمامی آن ها را سرخ و آماده کنید به صورتی که داخل آن ها کاملاً پخته و آماده شوند و بعد آن ها را از روغن خارج کرده و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز و خلال و زرشک ها

پیاز دیگری را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل خلالی شده و یکدست خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را داخل ماهیتابه بریزید و آن را مقداری سرخ کنید تا پیاز کمی سبک و طلایی شود و بعد به آن زرشک شسته شده را به همراه خلال ها و شکر اضافه کنید و آن ها را نیز در حد چند دقیقه ای با پیاز تفت دهید و مخلوط کنید تا مقداری خامی آن ها نیز گرفته شود و بعد ترکیب آن ها را هم از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: پخت برنج

قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب و 1 قاشق غذا خوری نمک و کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار داده و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس به آن برنج خیس خورده شده را اضافه کنید و به برنج 20 دقیقه ای زمان دهید تا داخل آب جوش روی حرارت گاز مقداری پخته و آماده شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید و بعد آن را کنار بگذارید. داخل ظرف جداگانه دیگری تخم مرغ را شکسته و زرده و سفیده آن را جدا کنید و زرده آن را به ماست به همراه مقداری زعفران دم کرده و مقداری کمی نمک و فلفل سیاه و روغن مایع اضافه کنید خوب آن ها را با یکدیگر مخلوط ترکیب کنید تا کاملاً یکدست شوند. بعد از آماده کردن مایه ته چین ظرفی را برداشته و سپس مقداری از برنجی که تهیه کرده اید را داخل ظرف بریزید و به آن مایه ته چین را اضافه کنید و خوب برنج را با مایه ترکیب کنید تا کاملاً برنج به مایه ته چین آغشته شود و بقیه برنج را نیز کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی ته چین گوشت

قابلمه ای را برداشته و داخل آن کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و سپس برنجی را که با مایه ته چین ترکیب کرده بودید را کف قابلمه بریزید و سپس آن را داخل قابلمه مقداری صاف و یکدست کنید و بعد گوشت های قلقلی شده را به همراه ترکیب پیاز و زرشک و خلال ها روی برنج بریزید و سپس بقیه برنج ساده را هم روی مواد میانی بریزید و سطح آن را کاملاً صاف کنید و قابلمه را به این شکل پر کنید. برای پخت ته چین روی مواد داخل قابلمه را با پشت قاشق چند سوراخ بزرگ ایجاد کنید و بعد درب قابلمه را قرار دهید و سپس 5 الی 8 دقیقه ی اول حرارت زیر قابلمه را زیاد کرده و بعد از گذشت زمان مورد نظر حرارت را ملایم و کم کنید و به آن 45 دقیقه ای دیگر نیز فرصت دهید تا در مدت ته چین شما با حرارت ملایم و کم کاملاً پخته و آماده شود و بعد از آن هم ته چین گوشت خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک گوشت ساده و لذیذ با ماست و پنیر پیتزا با فر و بدون فر

طرز تهیه ته چین گوشت


نکات کلیدی در تهیه ته چین گوشت ساده و مجلسی

 1. ماستی که استفاده می کنید نباید به هیچ عنوان شل و یا آبکی باشد.
 2. در صورت تمایل می توانید بقیه برنج ساده را نیز با مقداری زعفران دم کرده مخلوط و ترکیب کنید.
 3. زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده و ممکن است متناسب با برنجی که استفاده می کنید متغییر باشد.
 4. بهتر است برنجی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید از نوع ایرانی آن باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ته چین اسفناج مجلسی با گوشت چرخ کرده و گردو بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه ته چین گوشت چرخ کرده لای برنج ساده، مجلسی و بدون فر»

ماستی که استفاده می کنید نباید به هیچ عنوان شل و یا آبکی باشد.


نظر خود را بیان کنید