طرز تهیه ته چین اسفناج با گوشت چرخ کرده و گردو

ته چین اسفناج یکی از ته چین های بسیار خوشمزه و لذیذی است که محبوبیت فراوانی بین مردم دارد و شما می توانید آن را هم با گوشت و هم با مرغ تهیه کنید. حتی کسانی که دسترسی به فر ندارند نیز می توانند این غذای بسیار خوشمزه و مجلسی را درون قابلمه و بدون فر نیز آماده کنند. ترکیب اسفناج تفت داده شده با گوشت طعم بسیار خوشمزه و متفاوتی به این ته چین می دهد و همین یکی از دلایل محبوب بودن این غذا به شمار می رود یکی دیگر از دلایل محبوبیت این غذا استفاده از اسفناج در آن می باشد که خواص بسیار زیادی همچون آهن زیاد، ویتامین ث، منیزیوم بالا و… دارد که این غذا را جزو غذا های بسیار خوشمزه و پر خاصیت قرار می دهد. امروز در آلامتو طرز تهیه ته چین اسفناج با گوشت چرخ کرده و گردو بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ته چین اسفناج مجلسی

 • اسفناج نیم کیلو
 • گوشت چرخ کرده 400 گرم
 • گردو 1 لیوان
 • پیاز متوسط 2 عدد
 • سیر دو حبه
 • برنج 4 پیمانه
 • ماست چکیده 1 پیمانه
 • زعفران دم کرده و غلیظ 3 ق غذا خوری
 • تخم مرغ 2 عدد
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • زرشک نصف یک پیمانه
 • کره 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر کاری به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی ساده برای 4 نفر در قابلمه

طرز تهیه ته چین اسفناج با گوشت چرخ کرده و گردو بدون فر

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را قبل از استفاده چند مرتبه با آب سرد به خوبی بشویید و آب آن را عوض کنید سپس ظرفی را برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و برنج شسته شده را به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک درون ظرف آب بریزید و دو ساعت به آن زمان دهید تا به خوبی خیس بخورد.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت و پیاز

پیاز ها را به همراه سیر ها به خوبی با آب بشویید و بعد پوست آن ها را بگیرید و سپس پیاز های پوست گرفته شده را به صورت نگینی و ریز خرد کنید و سیر ها را نیز به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و بعد ماهیتابه ای برداشته و مقداری داخل آن روغن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا کمی گرم شود سپس پیاز های نگینی شده را داخل ماهیتابه بریزید و زمان دهید تا به خوبی شفاف و نرم و سبک شوند سپس به آن ها سیر های ساطوری شده را هم اضافه کنید و کمی با پیاز ها تفت دهید و سپس گوشت چرخ کرده را هم به مواد اضافه کنید و آن را با مواد تفت دهید تا رنگ آن تغییر کند و سپس به آن ها مقداری زردچوبه و فلفل سیاه را به همراه مقداری نمک و پودر کاری اضافه کنید و خوب با مواد ترکیب کنید تا گوشت به خوبی مزه دار شود. پس از آن که گوشت به خوبی تفت داده و پخته شد آن را آز روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی اسفناج ها

اسفناج را هم با آب سرد شسته و بعد آن ها را به خوبی پاک کنید و به اندازه دلخواه آن ها را برش دهید و ماهیتابه ای جداگانه برداشته و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و اسفناج ها را درون آن بریزید و مقداری اسفناج ها را بدون روغن درون آن تفت دهید تا آب  آن ها مقداری کشیده شده و نرم شوند و بعد آن ها را از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم: آبکش کردن برنج

پس از آنکه برنج به خوبی خیس خرده شد آب آن را بیرون بریزید و قابلمه ای برداشته و مقداری درون آن آب بریزید و روی شعله گاز قرار دهید و برنج را نیز به آن اضافه کنید و تقریباً ده دقیقه به آن فرصت دهید تا کمی برنج پخته و نرم شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید.

مرحله پنجم: درست کردن مایه ته چین

ظرفی را برداشته و درون آن ماست چکیده را بریزید و به آن تخم مرغ ها را به شکل کامل به همراه زعفران دم کرده غلیظ و مقداری نمک و فلفل سیاه و روغن مایع اضافه کنید و آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید به طوری که تخم مرغ ها از لختگی خارج شوند. دقت داشته باشید که اگر مایه را خیلی هم بزنید مایه ته چین ممکن است که بوی زهم تخم مرغ ها را بگیرد سپس نصف برنج را با مایه ای که تهیه کرده اید به آرامی طوری که دانه های برنج نشکنند مخلوط و ترکیب کنید و کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی گردو و زرشک

در این مرحله زرشک ها را پاک کنید و بعد با آب به خوبی بشویید و مدتی کنار بگذارید تا آب اضافی آن خشک شود سپس گردو ها را نیز با چاقو خرد کنید. ماهیتابه ای برداشته و کره را درون آن با شعله ملایم گاز آب کنید و زرشک ها را به همراه گردو های خرد شده درون ماهیتابه به اندازه ای که خامی آن ها گرفته شود مقداری تفت دهید.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی ته چین اسفناج و گوشت

در آخر مقداری روغن داخل قابلمه بریزید و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و بعد مایه ته چینی که با برنج مخلوط کرده بودید را به کف قابلمه اضافه کنید و دو دقیقه بعد مواد گوشتی را به همراه گردو و زشک تفت داده شده و اسفناج ها روی مایه ته چین اضافه کنید و در آخر هم ادامه برنج را روی مواد بریزید و دمکنی را روی درب قابلمه قرار دهید و یک ساعت به ته چین اسفناج با دمای کم و ملایم زمان دهید تا به خوبی پخته شود. سپس آن را از روی حرارت برداشته و داخل ظرف مناسبی برای سرو قرار دهید و بعد از آن هم ته چین اسفناج با گوشت و گردو شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه اسفناج پلو ساده و لذیذ با گوشت چرخ کرده و رب انار

طرز تهیه ته چین اسفناج مجلسی


نکات کلیدی در تهیه ته چین اسفناج با گوشت چرخ کرده و گردو

 1. در صورت دلخواه می توانید مقداری روی برنج را با زرشک و گردوی تفت داده شده تزیین کنید.
 2. در صورت منع مصرف گوشت قرمز می توانید مرغ را نیز جایگزین گوشت کنید.
 3. در صورت دلخواه می توانید به جای گوشت چرخ کرده از گوشت تکه ای نیز استفاده کنید.
 4. به هیچ عنوان ماستی که برای ته چین اسفناج استفاده می کنید نباید آبکی باشد و حتماً باید از ماست چکیده برای این کار استفاده کنید.
 5. در صورتی که اسفناج ها را زیاد تفت دهید آهن آن ها از بین می رود.
 6. برای طعم و مزه بهتر و خوشمزه تر این غذا بهتر است برنجی که استفاده می کنید ایرانی باشد.
 7. می توانید در صورت دلخواه کل برنج را با مایه ته چین مخلوط کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سالاد اسفناج ساده و خوشمزه با مرغ، قارچ و سرکه بالزامیک

♨ نکات مهم «طرز تهیه ته چین اسفناج مجلسی با گوشت چرخ کرده و گردو بدون فر»

در صورت دلخواه می توانید مقداری روی برنج را با زرشک و گردو ی تفت داده شده تزیین کنید.


نظر خود را بیان کنید