طرز تهیه واویشکا گوشت

واویشکا گوشت یکی از انواع غذا های محلی و بسیار خوشمزه ایرانی است که اصل آن متعلق به شمال کشور بوده و به دلیل سادگی دستور تهیه آن و مزه خوبی که داراست در سایر شهر های دیگر ایران نیز محبوب و پر طرفدار شده است. شما می توانید این غذای لذیذ و ساده را هم با نان به عنوان شام و هم با برنج تازه دم ایرانی به عنوان ناهار میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. برخی افراد واویشکا را با مرغ و برخی دیگر نیز آن را با گوشت چرخ کرده و یا گوشت تکه ای تهیه می کنند که تمامی این موارد سلیقه ای بوده در انتهای کار نیز در کنار این غذای لذیذ و خوشمزه از مقداری سیب زمینی نگینی و سرخ شده استفاده می کنند و آن را در کنار سیب زمینی سرخ شده سرو می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه واویشکا گوشت چرخ کرده و سیب زمینی شمالی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه واویشکا گوشت

 • گوشت چرخ کرده 350 گرم
 • پیاز 1 عدد
 • سیر 2 حبه
 • گوجه فرنگی 2 عدد بزرگ
 • سیب زمینی بزرگ 1 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • ادویه کاری به مقدار لازم
 • پاپریکا به مقدار لازم
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری سر پز
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک سیب زمینی با گوشت چرخ کرده، قارچ و گوجه

طرز تهیه واویشکا گوشت چرخ کرده و سیب زمینی شمالی

مرحله اول: آماده سازی پیاز و سیر

ابتدا پیاز و سیر ها را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و بعد پیاز را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و سیر ها را نیز بعد پوست گرفتن به شکل ساطوری شده و ریز ریز خرد کنید و کنار بگذارید. ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و آن ها را کمی تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شوند و بعد به آن سیر های ساطوری شده را نیز اضافه کرده و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر سیر ها مقداری بلند شود.

مرحله دوم: اضافه کردن گوشت چرخ کرده

بعد از تفت خوردن سیر و پیاز نوبت اضافه کردن گوشت چرخ کرده به مواد است پس آن را نیز به ماهیتابه اضافه کنید و خوب آن را با سیر و پیاز تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد و سپس به آن مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه به همراه پودر پاپریکا و ادویه کاری به مواد اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با مواد تفت دهید تا عطر ادویه ها مقداری بلند شود.

مرحله سوم: اضافه کردن گوجه فرنگی و رب گوجه

در این مرحله گوجه فرنگی ها را نیز با آب بشویید و سپس آن ها را رنده کنید و بعد از تغییر رنگ گوشت گوجه های رنده شده را هم به مواد اضافه کنید و مقداری آن ها را تفت دهید تا آب گوجه ها کمی کشیده شود و بعد به آن ها رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کنید و آن را نیز با روغن کمی تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن مقداری باز شود و بعد تمامی مواد را مجدد با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و سپس مقداری آب جوشیده شده در حد نصف لیوان به مواد اضافه کنید و بعد درب ماهیتابه را قرار دهید و حرارت آن را کم کنید و زمان دهید تا تمامی مواد خوب با یکدیگر پخته شوند و واویشکای شما در این مدت مقداری روغن بیاندازد و آماده شود.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی واویشکا گوشت چرخ کرده

سیب زمینی را نیز بعد از شستن پوست بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی و یکدست خرد کنید و کنار بگذارید. ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد داخل روغن داغ سیب زمینی های خرد شده را به همراه مقداری نمک بریزید و آن ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و طلایی کنید و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. بعد از آماده شدن واویشکا آن را داخل ظرف مورد نظر بریزید و سپس کنار آن سیب زمینی سرخ شده بریزید و بعد از آن هم واویشکا گوشت چرخ کرده شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه تاکو گوشت چرخ کرده با نان لواش و سبزیجات

طرز تهیه واویشکا گوشت چرخ کرده و سیب زمینی


نکات کلیدی در تهیه واویشکا گوشت و سیب زمینی

 1. این غذای خوشمزه را می توانید هم با نان و هم با برنج سرو و میل کنید.
 2. در صورت ممنوعیت در مصرف گوشت قرمز می توانید سینه ی مرغ را نیز جایگزین آن کنید.
 3. در انتهای کار می توانید در صورت تمایل از مقداری تخم مرغ سرخ شده نیز روی واویشکای خود استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک مرغ و سیب زمینی سرخ کرده مجلسی و آسان با قارچ

♨ نکات مهم «طرز تهیه واویشکا گوشت چرخ کرده و سیب زمینی شمالی ساده و لذیذ»

این غذای خوشمزه را می توانید هم با نان و هم با برنج سرو و میل کنید.


نظر خود را بیان کنید