طرز تهیه ماهیچه گوسفندی زعفرانی لذیذ و آبدار و مجلسی

دستور پخت ماهیچه گوسفندی به روش رستورانی

طرز تهیه ماهیچه گوسفندی

ماهیچه یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین غذاهای ایرانی به حساب می آید که علاوه بر خوشمزگی آن هر سفره ای را نیز رنگین می کند. ماهیچه را چه به صورت گوسفندی و چه به صورت گوساله بنا به سلیقه ی هر فرد می توان تهیه کرد منتها باید دقت کرد که این دو در نوع دستور پخت تفاوت هایی را با هم دارند که باید این تفاوت ها را رعایت کرد. ماهیچه را می توان جزو غذا های اصلی ایرانی و به نسبت گران دانست که در بسیاری از مجالس مهم چه مجالس شادی و چه مجالس ترحیم این غذا به عنوان غذای اصلی سرو می شود زیرا مورد علاقه ی اکثریت مردم بوده و مردم این غذای بسیار خوشمزه را دوست دارند. این غذای لذیذ و محبوب ایرانی را با پلوهایی نظیر باقالی پلو و پلوی ساده نیز سرو می کنند که در واقع طعم بی نظیر این گوشت مزه دار شده در کنار این پلو ها کامل و بی نقص می شود. برای پخت ماهیچه در هر کجای ایران انواع مختلفی دستور پخت وجود دارد اما دستوری که بیشترین طرفدار را در میان مردم دارد پخت این گوشت در کنار مقدار زیادی پیاز و سیر است. امروز در آلامتو طرز تهیه ماهیچه گوسفندی زعفرانی و آبدار و مجلسی را به سبک رستورانی به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ماهیچه گوسفندی مجلسی

 • ماهیچه گوسفندی نیم کیلو
 • پیاز خیلی بزرگ 4 عدد یا پیاز متوسط 5 عدد
 • سیر یک بوته
 • چوب دارچین یا پودر دارچین به مقدار لازم
 • زعفران آب کرده به مقدار لازم
 • نمک و فلفل به مقدار لازم
 • کره به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه استیک گوشت ساده و آبدار با سس پنیر خوشمزه در ماهیتابه

طرز تهیه ماهیچه گوسفندی زعفرانی آبدار

مرحله اول: انتخاب قابلمه مناسب

انتخاب قابلمه شما بسیار مهم است چرا که شما باید از قابلمه ای استفاده کنید که اول از همه کف آن نچسب باشد زیرا اگر قابلمه شما نچسب نباشد بیشتر گوشت ته گرفته و طعم بدی هم می گیرد و تمام زحمات شما به هدر می رود پس باید از قابلمه نچسب استفاده کنید. در ادامه قابلمه ای که شما انتخاب می کنید باید طوری باشد که کف قابلمه گوشت ماهیچه شما را بپوشاند و فضای خالی باقی نماند.

مرحله دوم: شستن گوشت ماهیچه

در این مرحله شما باید گوشت ماهیچه ای که تهیه کرده اید را با آب سرد قبل از استفاده و پخت بشورید. نیاز نیست که خیلی شسته شود همین که مقداری با آب سرد شسته شود کافی است.

مرحله سوم : شستن پیاز و سیر

در این مرحله بوته سیر را کمی بشورید و پوست آن را بگیرید و بعد هم پیاز ها را شسته و پوست آنها را بگیرید.

مرحله چهارم: خلالی کردن پیازها

در این مرحله پیازهایی را که از قبل پوست گرفته بودید را خلالی کنید توجه کنید که خلال پیاز شما خیلی ریز نباشد که در هنگام پخت پیازها نسوزد سعی کنید تا حدی هم اندازه و یک دست و درشت باشند.

مرحله پنجم: استفاده از سیر ها

در این مرحله باید سیر های پوست گرفته شده را از وسط برش دهید تا در هنگام پخت طعم آن ها به خورد گوشت برود.

مرحله ششم: سرخ مقداری از پیاز ها

در این مرحله سه عدد از پیاز های خلال شده را در کره ای که در قابلمه مورد نظر خود از قبل آب کرده اید تف دهید فقط به اندازه ای که پیاز ها سبک شوند دقت کنید پیاز ها نباید طلایی شوند فقط سبک شوند در حد دو الی سه دقیقه کافی است.

مرحله هفتم: گذاشتن گوشت ها در قابلمه

حالا گوشت ها را نیز روی پیاز بگذارید و سیر ها را روی گوشت به همراه ادامه پیاز های خلال شده قرار دهید و روی آن ها را دارچین بپاشید. حالا درب قابلمه را بگذارید و شعله را کم کنید و به گوشت ها اجازه دهید تا بپزند و در کنار پیاز ها آب بیندازند. مدت نیم ساعت تا بیست دقیقه کافی است فقط هر چند لحظه به آن سر بزنید. توجه کنید که در این دستور پخت نیازی به اضافه کردن آب نیست زیرا پیاز با گوشت خودش آب می اندازد.

مرحله هشتم: اضافه کردن زعفران و فلفل

در این مرحله پس از گذشت بیست دقیقه تا نیم ساعت از مرحله بالا حالا می بینید که ماهیچه ها با پیاز آب انداخته اند پس ماهیچه ها را زیر و رو کرده و به آن زعفران آب کرده و فلفل را نیز اضافه کنید و آن را هم بزنید و حالا به آن دو و نیم تا سه ساعت زمان دهید تا با شعله کم به طور کامل بپزند اگر شعله شما کم باشد آب آن ها خشک نمی شود پس شعله را کم بگذارید و هر از چند گاهی به آن ها سر بزنید اما خیلی درب آن را باز و بسته نکنید.

مرحله نهم: اضافه کردن نمک

در ابن مرحله دوباره ماهیچه ها را پس از گذشت زمان بالا زیر و رو کرده و به آن ها به مقدار لازم نمک اضافه کنید و دوباره نیم ساعت به مواد زمان دهید تا آب آن کشیده شود و بعد از آن هم می توانید نوش جان نمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه استيک زبان با سس قارچ لذیذ و آبدار در ماهیتابه

طرز تهیه ماهیچه گوسفندی


نکات کلیدی در تهیه ماهیچه رستورانی

 1. در صورتی که پس از گذشت سه ساعتی که در بالا گفته شد حس کردید که ماهیچه شما خشک شده است می توانید به آن نصفه لیوان آب اضافه کنید.
 2. در کنار ماهیچه خود میتوانید از آب نارنج تازه نیز استفاده کنید.
 3. می توانید در پخت گوشت ماهیچه از برگ بو نیز استفاده کنید.
 4. می توانید به مواد خود در صورت دلخواه رب نیز اضافه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک گوشت گوساله و قارچ ساده و مجلسی با سبزیجات

♨ نکات مهم «طرز تهیه ماهیچه گوسفندی زعفرانی لذیذ و آبدار و مجلسی»

در صورتی که پس از گذشت سه ساعت از پخت حس کردید که ماهیچه شما خشک شده است می توانید به آن یک نصفه لیوان آب اضافه کنید.


نظر خود را بیان کنید