استیک با سس پنیر

استیک ها یکی از پرطرفدار ترین غذاهای فرنگی هستند که بسیار لذیذ و مورد علاقه ی اکثریت مردم هستند. درواقع یکی از بهترین راه های طبخ گوشت، پخت آن به روش استیک است که برای آن نیز روش های متفاوتی وجود دارد. بعضی ها با مقدار کمی روغن در ماهیتابه آن را درست می کنند و بعضی ها هم به صورت کبابی روی باربیکیو آن را درست می کنند که این دو روش اختیاری و متناسب با سلیقه ی هر فرد است. در واقع میزان پخت استیک نیز سلیقه ایی است بعضی ها آبدارتر و نیمه پخت تر دوست دارند و بعضی ها هم پخته تر و برشته تر دوست دارند که بهترین روش پخت آن که مورد علاقه ی اکثریت نیز هست به روش آبدار می باشد. استیک ها را در کنار سس های مختلفی نظیر سس پنیر، سس قارچ و پوره ی سیب زمینی و انواع سبزیجات گریل و مزه دار شده نیز بسته به سلیقه هر فرد می توان سرو کرد. امروز ما در آلامتو طرز تهیه استیک آبدار با سس پنیر در ماهیتابه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه استیک گوساله

 • گوشت استیکی مورد علاقه 2 تکه
 • کره 2 ق غذا خوری
 • سیر با پوست 5 حبه
 • پودر آویشن 1 ق چایخوری
 • نمک 1 ق چایخوری
 • فلفل سیاه پرک شده 1 ق چایخوری
 • روغن زیتون به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ کبابی رژیمی، خوشمزه و زعفرانی با سبزیجات در ماهیتابه

مواد لازم برای تهیه سس پنیر

 • کره 1 ق غذا خوری
 • آرد سفید 1 ق غذا خوری
 • شیر 300 میلی لیتر
 • پنیر چدار یا پنیر پیتزا 150 گرم
 • نمک و فلفل به مقدار لازم

استیک با سس پنیر

طرز تهيه استیک گوشت آبدار در ماهیتابه و فر

مرحله اول: مزه دار کردن گوشت

در ابتدا دو طرف تکه گوشت های مورد نظر و دلخواه خود را به خوبی با نمک و فلفل و روغن زیتون مزه دار کرده و به خوبی ماساژ می دهیم تا هر دو طرف آن مزه دار شود.

مرحله دوم: آماده سازی مواد استیک

در این مرحله باید با مقدار کمی روغن زیتون ماهیتابه خود را چرب کرده و روی حرارت ملایم گذاشته تا تابه کمی داغ و گرم شود سپس حبه های سیر خود را در هاون به خوبی بکوبید.

مرحله سوم: پخت استیک در ماهیتابه

در این مرحله داخل تابه ای که از قبل گرم کرده ایم تکه گوشت های مزه دار شده را به آرامی قرار می دهیم و به آن زمان می دهیم تا رنگ هر دو طرف گوشت تغییر کرده و مقداری بپزد سپس کره را نیز به گوشت اضافه می کنیم و می گذاریم تا آب شود و مزه کره به خورد گوشت ها برود بعد از آب شدن کره به آن سیر های کوبیده شده را نیز اضافه می کنیم تا سیر ها با کره سرخ شوند و بسته به سلیقه خود که آبدار تر یا پخته تر دوست دارید به استیک زمان می دهیم تا بپزد و در انتها به آن آویشن را نیز اضافه می کنیم.

مرحله چهارم: پخت استیک در فر

در صورتی که می خواهید استیک خود را به جای سرخ کردن در ماهیتابه، در فر درست کنید ابتدا باید سیر های کوبیده شده را روی استیک های مزه دار شده قرار دهید و سپس آنها را بر روی توری فر با دمای 180 درجه به مدت 10 دقیقه قرار دهید و چند دقیقه انتهایی پخت به آنها آویشن اضافه کنید.


طرز تهیه سس پنیر مخصوص

مرحله اول: تف دادن آرد

در این مرحله ابتدا کره را به خوبی روی ماهیتابه با شعله ملایم آب کرده و سپس آرد را به آن اضافه می کنید و مقداری تف می دهید تا بوی خامی آرد از بین برود.

مرحله دوم: اضافه کردن شیر به آرد

قبل از آن که آرد تغییر رنگ بدهد به آن شیر را آرام آرام اضافه کنید و به طور مداوم هم بزنید. دقت کنید که شیر را به یک باره اضافه نکنید چون که آرد به صورت گوله گوله می شود و به خوبی در شیر حل نمی شود.

مرحله سوم: اضافه کردن پنیر

وقتی که شیر شروع به غلیظ شدن کرد پنیر چدار یا پنیر پیتزا را نیز به مواد اضافه می کنید و آرام آرام هم می زنید تا پنیر به طور کامل ذوب شود.

مرحله چهارم: آماده سازی سس پنیر

در آخر پس از آن که تمامی مواد یک دست شدند بسته به سلیقه خود به آن ها نمک و فلفل اضافه می کنید و بعد از روی حرارت برمی دارید نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه استيک زبان با سس قارچ لذیذ و آبدار در ماهیتابه

نکات کلیدی در تهیه استیک گوشت گوساله با سس پنیر:

 1. می توان به جای سس پنیر سس قارچ را نیز جایگزین کرد.
 2. از رزماری نیز میتوان برای مزه دار کردن استیک استفاده کرد.
 3. پخت استیک به روش کبابی یا در فر رژیمی تر است.
 4. هنگام پخت استیک کره ی آب شده را مدام با قاشق روی استیک بریزید تا مزه ی کره و سیر سرخ شده کامل به خورد گوشت برود.
 5. می توانید در کنار استیک خود از سیب زمینی سرخ شده یا پوره ی سیب زمینی نیز استفاده کنید.
 6. از مارچوبه نیز چه به صورت پخته شده چه به صورت خام نیز در کنار استیک خود می توانید استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه بیف استروگانف رستورانی و حرفه ای با گوشت گوساله و سس قارچ

♨ نکات مهم «طرز تهیه استیک گوشت ساده و آبدار با سس پنیر خوشمزه در ماهیتابه»

می توان به جای سس پنیر سس قارچ را نیز جایگزین کرد.


نظر خود را بیان کنید