طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی

باقلوا استانبولی یک نوع شیرینی یا دسر قدیمی و خوشمزه برای خاص پسندان و یکی از پرطرفدارترین باقلواها در جهان می باشد و پر از مغزیجات است و با پودر مغزهایی مانند پسته و گردو در میان خمیر یوفکا یا خمیر باقلوا درست می شود و بسیار ترد می باشد و طعم خاص و دلچسبی دارد. باقلوا را می توانید با رومال کردن خمیر باقلوا با کره و قرار دادن چند لایه روی هم یا به صورت رولی و با درست کردن و ریختن شربت که طعم باقلوا را فوق العاده می کند درست کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی اصل خوشمزه با خمیر یوفکا و گردو را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه باقلوا استانبولی

 • خمیر یوفکا مخصوص باقلوا 1 بسته
 • گردو خرد شده 200 گرم
 • کره 150 گرم
 • روغن مایع 3/4 استکان

مواد لازم برای تهیه شربت

 • آب 2 لیوان
 • شکر 2 لیوان
 • آب لیمو ترش تازه چند قطره
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی ساده و لذیذ و پنبه ای با ماست

طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی حرفه ای با خمیر یوفکا و گردو

مرحله اول: درست کردن شربت

قابلمه ای را روی حرارت قرار دهید، 2 لیوان شکر و 2 لیوان آب را داخل قابلمه بریزید و هم بزنید تا شکر به خوبی در آب حل شود. اجازه دهید ترکیب آب و شکر به مدت حدود 15 الی 20 دقیقه روی حرارت بماند تا شربت غلیظ و آماده شود. در ادامه چند قطره آب لیموی تازه را داخل مواد بچکانید و زمانی که شربت به غلظت مناسب رسید حرارت را خاموش کنید و قابلمه را کنار بگذارید تا شربت خنک شود.

مرحله دوم: ترکیب کره و روغن

ماهیتابه ای را روی حرارت قرار دهید زمانی که تابه داغ شد 150 گرم کره را داخل تابه بگذارید تا ذوب شود، زمانی که کره در حال ذوب شدن است 3/4 استکان روغن مایع را هم اضافه و با کره مخلوط کنید و از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم: رول کردن باقلوا

1 بسته ورقه یوفکای باقلوا را از چند ساعت قبل از یخچال خارج کنید و در دمای محیط بگذارید. ورقه ها را داخل یک سینی قرار دهید. یک ورق از خمیر یوفکا را بردارید و روی تخته کار قرار دهید و روی بقیه ورقه ها یک پارچه نمدار بکشید. ورقه یوفکا را از وسط یک تا بزنید و همه جای آن را به مخلوط کره و روغن آغشته کنید. قسمت پایین ورقه را کمی تا بزنید، از گردوی خرد شده به اندازه 1 قاشق غذاخوری داخل ورقه باقلوا بریزید و با قرار دادن یک نی روی خمیر یوکا، ورقه را رول و از دو طرف خمیر را جمع کنید و نی را دربیاورید. ظرفی که برای فر در نظر گرفتید را آماده کنید و خمیرهای پر شده با مغز گردو را داخل ظرف بچینید.

مرحله چهارم: پخت باقلوا در فر

زمانی که ظرف پر شد روی خمیرها را از مخلوط کره و روغن بمالید و حتما به اندازه های دلخواه برش بزنید و داخل فر از قبل گرم شده با دمای 180 به مدت 15 دقیقه فقط حرارت از پایین بعد 20 الی 25 دقیقه حرارت همزمان از بالا و پایین بگذارید تا روی باقلوا حسابی طلایی شود. اجازه دهید باقلوا از داغی بیفتد بعد روی آن شربت خنک بریزید و با پودر پسته تزئین کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی کشمشی خانگی نرم و دلچسب با کره و پودر قند

طرز تهیه باقلوا استانبولی با گردو


نکات کلیدی برای تهیه باقلوا استانبولی رولی اصل با گردو

 1. وقتی کره و روغن را مخلوط کردید سریع از روی حرارت بردارید، کره اصلا نباید بجوشد.
 2. باقلوا هر چه قدر به همراه شربت بماند خوشمزه تر می شود.
 3. خیلی ها دوست دارند به شربت زعفران اضافه کنند یا به گردو هل و دارچین بزنند ولی در دستور اصلی باقلوا استانبولی از این ترکیبات استفاده نمی شود.
 4. باقلوا را قبل از پخت برش بزنید چون بعد از پخت خشک است و برش زدن سخت می شود.
 5. گردو را خیلی ریز نکنید یا خیلی درشت نباشد که خمیر باقلوا را پاره کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه باقلوا استانبولی رولی اصل خوشمزه با خمیر یوفکا و گردو»

وقتی کره و روغن را مخلوط می کنید سریع از روی حرارت بردارید کره اصلا نباید بجوشد.


نظر خود را بیان کنید