طرز تهیه شیرینی قیطونی رنگی مجلسی و آسان مخصوص عید نوروز

دستور تهیه شیرینی قیطونی با روغن جامد

طرز تهیه شیرینی قیطونی با پیمانه

شیرینی قیطونی که با نام غلتونک نیز شناخته می شود یکی از صدها نوع شیرینی متداول نوروزی است که طرفداران زیادی داشته و به خاطر ظاهر زیبا و رنگارنگ مورد استقبال بسیاری از کودکان قرار گرفته است. می توانید برای پوشش این شیرینی از هر موادی که دوست دارید استفاده نموده و ظاهر زیبا و دلخواه خود را بسازید. شیرینی قیطونی جلوه زیبایی به ظرف شیرینی خوری شما داده و جایگاه خود را هر سال با آمدن عید نوروز حفظ می نماید. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی قیطونی رنگی مجلسی و آسان مخصوص عید نوروز را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی قیطونی با پیمانه

 • آرد سفید نصف پیمانه
 • آرد برنج 3 ق غذا خوری
 • آرد نخودچی 3 ق غذا خوری
 • روغن جامد نصف پیمانه
 • پودر قند نصف پیمانه
 • پودر هل و زنجبیل 1/4 ق چای خوری
 • وانیل 1/4 ق چای خوری
 • گلاب نصف پیمانه
 • خلال بادام یا مغز بادام ریز خرد شده
 • کنجد، پودر پسته، نارگیل، گل محمدی برای تزئین
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری آسان و لذیذ با پیمانه و بدون فر

طرز تهیه شیرینی قیطونی خوشمزه و رنگارنگ با دستور آسان و فوری

مرحله اول: مخلوط کردن پودر قند و روغن

برای تهیه شیرینی قیطونی ابتدا تمام مواد را در دمای محیط قرار داده و روغن جامد را به روش بن ماری آب نمایید. سپس وانیل و پودر قند را به آن افزوده و با لیسک هم بزنید. پودر قند و روغن که با هم ترکیب شدند با همزن هم می زنیم تا مواد به خوبی ترکیب شده و مایع غلیظ و کرم رنگ بدست آید.

مرحله دوم: افزودن سه آرد

سپس آرد برنج، نخودچی و آرد سفید را به هم مخلوط نموده و در ظرف دیگر دو مرتبه مخلوط نمایید. پودر هل و زنجبیل را به آن افزوده و برای بار سوم در ظرف مواد الک نمایید. ابتدا مقداری از آرد را الک نموده و با لیسک هم بزنید. مجددا مقداری دیگر از مواد را افزوده و هم بزنید. آرد را به تدریج و در سه مرحله به مواد بیفزایید.

مرحله سوم: افزودن خلال بادام

در این مرحله در صورت تمایل می توانید خلال بادام یا مغز بادام ریز شده را به مواد شیرینی قیطونی افزوده و سپس به آرامی ورز دهید. از ورز دادن زیاد در تهیه خمیر شیرینی ها خودداری نمایید زیرا ممکن است خمیر روغن انداخته و شیرینی شما خشک شود.

مرحله چهارم: استراحت دادن به خمیر

اکنون روی ظرف خمیر را با دستمال نخی پوشانده و در دمای محیط برای مدت یک ساعت استراحت دهید. در فاصله ای که به خمیر استراحت داده اید پودر نارگیل را به چند قسمت تقسیم نموده و با استفاده از رنگ های خوراکی متنوع آنها به رنگ های دلخواه خود آغشته نمایید. هر کدام از رنگ های پودر نارگیل و کنجد و پودر پسته و پودر گل محمدی را در ظرف جداگانه ریخته و روی میز کار خود قرار دهید. همچنین گلاب را نیز در ظرفی ریخته روی میز کار قرار دهید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی قیطونی

پس از گذشت زمان استراحت به اندازه یک گردو از خمیر برداشته و با دستان خود گرد نمایید. ابتدا خمیر گرد شده را در ظرف گلاب انداخته و خارج نمایید. سپس در ظرف نارگیل یا پودر پسته و… غلطانده و در سینی فر که از قبل با کاغذ روغنی پوشانده اید بگذارید. زمانی که تمام خمیر را گرد و در ظرف گلاب و مواد تزئینی قرار دادید. سینی را در فر که از قبل روشن نموده و در دمای 180 درجه ساتی گراد که از قبل روشن و گرم نموده اید قرار داده و به مدت 20 الی 25 دقیقه به آن زمان پخت دهید.

مرحله ششم: سرو شیرینی قیطونی

پس از اطمینان از پخت شیرینی ها سینی را از فر خارج نموده و اجازه دهید سرد شود. شیرینی را در ظرف شیرینی خوری چیده و نوش جان فرمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی زبان خانگی لذیذ و آسان با خمیر هزارلا آماده

طرز تهیه شیرینی قیطونی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی قیطونی با روغن جامد

 1. برای شیرینی هایی که با نارگیل کاور شده اند زمان پخت کمتری نیاز است
 2.  پودر قند را به خوبی با همزن بزنید تا شیرینی لطیف تری تهیه نمایید.
 3. از شیرینی قیطونی در ظرف در بسته یخچال نگهداری نمایید.
 4. برای رنگی شدن پودر نارگیل کافی است؛ چند قطره رنگ خوراکی به آن افزوده و هم بزنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی قزوین بدون فر و بدون استراحت

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی قیطونی رنگی مجلسی و آسان مخصوص عید نوروز»

برای رنگی شدن پودر نارگیل کافی است؛ چند قطره رنگ خوراکی به آن افزوده و هم بزنید.


نظر خود را بیان کنید