طرز تهیه بادمجان پلو

بادمجان پلو یکی از انواع غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی است که اصل آن متعلق به شهر زیبای قزوین می باشد. می توان از بادمجان پلو به دلیل شکل ظاهری شیک و مجلسی که داراست، به عنوان غذای اصلی در مراسم ها و مجالس ها خود استفاده کرد و به وسیله آن به میز خود جلوه و زیبایی بخشید. برخی بادمجان پلو را با گوشت چرخ کرده و یا تکه ای و برخی دیگر نیز آن را بدون گوشت تهیه می کنند که تمامی این موارد سلیقه ای بوده و ممکن است متناسب با سلیقه هر فردی متفاوت باشد. همچنین توجه داشته باشید که در صورت عدم استفاده از انواع گوشت در این غذا، می توانید آن را به عنوان یک پیشنهاد خوب و عالی به عنوان غذای اصلی برای گیاه خواران نیز محسوب کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه بادمجان پلو ساده، لذیذ و اصیل قزوینی با گوشت چرخ کرده را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه بادمجان پلو

 • پیاز 1 بزرگ
 • گوشت چرخ کرده 350 گرم
 • گوجه فرنگی 3 عدد
 • بادمجان 4 عدد بزرگ
 • برنج 3 پیمانه
 • رب گوجه 1/5 ق غذا خوری
 • پودر سیره و پودر دارچین به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد متوسط
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرازی پلو مجلسی و خوشمزه با مرغ و بادمجان بدون فر

طرز تهیه بادمجان پلو اصیل قزوینی با گوشت چرخ کرده

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج خود را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و سپس طرفی برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن برنج شسته شده را اضافه کنید و سپس به آن 2 ساعتی زمان دهید تا داخل آب خوب خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز را اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا سبک و طلایی شود و سپس به آن گوشت چرخ کرده را هم اضافه کرده و آن را نیز مقداری تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و بعد برای مزه دار شدن آن کمی نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را به همراه پودر سیر و دارچین به آن اضافه کنید و آن ها را هم 1 دقیقه ای با گوشت تفت دهید تا عطر آن ها بلند شوند. گوجه ها را با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و سپس آن ها را رنده کنید و به گوشت اضافه کنید و کمی آن را با گوشت تفت دهید تا آب گوجه ها کشیده شوند و بعد به آن ها رب گوجه را هم اضافه کنید و کمی آن را نیز با مواد تفت دهید تا هم رنگ رب داخل روغن باز شود و هم خامی رب گرفته شود و بعد همگی مواد را با یکدیگر خوب هم بزنید و مخلوط  کنید و شعله گاز را روی کم قرار دهید و درب ماهیتابه را بگذارید و اجازه دهید تا مواد شما به روغن بیفتد و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: گرفتن تلخی بادمجان ها

بادمجان ها را با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل حلقه ای شده و با ضخامت متوسط برش دهید و بعد ظرفی برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق مربا خوری نمک بریزید و ترکیب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد بادمجان های که آماده کرده اید را به ظرف اضافه کنید و  30 دقیقه ای به آن ها داخل ترکیب آب و نمک زمان دهید و بعد از گذشت زمان مورد نظر بادمجان ها را آبکش کرده و با آب سرد آن ها را بشویید و پس از شستن، آن ها را با دستمال تمیزی، خشک کنید تا تلخی آن ها به مقدار زیادی گرفته شوند.

مرحله چهارم: سرخ کردن بادمجان ها

ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن شما مقداری گرم و آماده شود و بعد بادمجان ها را داخل روغن قرار داده و به آن ها زمان دهید تا 2 طرف تمامی آن ها سرخ و طلایی شوند و بعد آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: پخت برنج

برای آماده سازی برنج داخل قابلمه مقداری آب بریزید و سپس به آن 1 قاشق غذا خوری نمک اضافه کنید و سپس قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب شرع به جشیدن کند و پس از جوشیدن به آن برنج شسته شده را اضافه کنید و زمان دهید تا برج مقداری پخته و آماده شود. دقت داشته باشید پخت برنج باید به اندازه ای باشد که وقتی دانه آن را با نوک انگشتان نصف می کنید به راحتی به دو نیمه تقسیم شود و لایه بیرونی آن نرم تر و داخل آن نیز مقداری سفت تر باشد. پس از آن که برنج به این مرحله رسید آن را آبکش کرده و با آب سرد کمی آن را بشویید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی بادمجان پلو

سیب زمینی را با آب شسته و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل حلقه ای شده برش دهید و خرد کنید و کف قابلمه کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید و سیب زمینی ها را کف قابلمه بچینید و سپس مقداری از برنجی که تهیه کرده اید را روی سیب زمینی ها بریزید و روی برنج مقداری از مواد گوشتی که تهیه کرده اید به همراه تعدادی از بادمجان ها بریزید و به این شکل قابلمه را لایه لایه با مواد پر کنید و بعد روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید و حرارت آن را بیشتر کنید تا بخار برنج بلند شود و بعد حرارت آن را کم کنید و 35 تا 40 دققیه ای زمان دهید تا بادمجان پلو خوشمزه شما به آرامی و با حرارت ملایم و کم دم بکشد و آماده شود و پس از آن هم بادمجان پلو خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خورد آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه رولت بادمجان بقچه ای لذیذ و مجلسی با مرغ بدون فر

طرز تهیه بادمجان پلو


نکات کلیدی در تهیه بادمجان پلو قزوینی با گوشت چرخ کرده

 1. در صورت عدم مصرف گوشت می توانید این غذای لذیذ و خوشمزه را بدون گوشت هم تهیه کنید.
 2. بهتر است بادمجان هایی که برای تهیه این غذا استفاده می کنید از نوع قلمی آن ها باشند تا تخم کمتری در آن ها وجود داشته باشد.
 3. بهتر است برای تهیه این غذا از برنج ایرانی که طعم و عطر آن بسیار عالی تر است، استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک بادمجان ساده و لذیذ با گوشت چرخ کرده، گوجه و قارچ

♨ نکات مهم «طرز تهیه بادمجان پلو ساده، لذیذ و اصیل قزوینی با گوشت چرخ کرده»

در صورت عدم مصرف گوشت می توانید این غذای لذیذ و خوشمزه را بدون گوشت هم تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید