طرز تهیه شیرینی بدون تخم مرغ

شیرینی بدون تخم مرغ با روشی ساده و بسیار راحت تهیه شده و دارای بافتی ترد و منسجم می باشد. در تهیه این نوع شیرینی به موادی نیاز خواهید داشت که در نمام خانه ها موجود بوده و با دستور تهیه ساده ای که دارد تهیه آن به سهولت صورت خواهد گرفت. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی بدون تخم مرغ ساده، ترد و خوشمزه مرحله به مرحله را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی بدون تخم مرغ

 • آرد 3 استکان
 • کره 1 استکان
 • شکر 1 استکان
 • شیر نصف استکان
 • بکینگ پودر 2 ق چای خوری
 • وانیل 1 ق چای خوری
 • نمک نصف ق چای خوری
 • پودر پسته، نارگیل و بادام برای تزئین مقداری
 • پودر کاکائو دلخواه نصف قاشق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نارگیلی بدون فر

طرز تهیه شیرینی بدون تخم مرغ ساده مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی مواد

برای تهیه شیرینی بدون تخم مرغ مواد را به دمای محیط رسانده و آماده سازی مواد را آغاز نمایید. ابتدا شکر و کره را در ظرف مناسبی قرار داده و با همزن بزنید تا مواد کرم رنگ و مقداری کش دار شود.

مرحله دوم: افزودن آرد

سپس شیر، نمک و وانیل را به مواد افزوده و مجددا با همزن بزنید. در این مرحله آرد را با بکینگ پودر مخلوط نموده و الک نمایید. مخلوط آرد و بکینگ پودر را به مواد شیرینی افزوده و با لیسک هم بزنید تا مواد به خوبی ترکیب شوند؛ کناره های ظرف را نیز تمیز نموده و مجددا به هم زدن ادامه دهید. حالا خمیر را به دو نیم تقسیم نموده و به نیمی از آن پودر کاکائو را اضافه نمایید.

مرحله سوم: استراحت دادن به خمیر

اکنون خمیر ها را روی میز کار خود قرار داده و مقداری ورز دهید بطوریکه روغن انداخته و به دست نچسبد. سپس هر دو خمیر ساده و کاکائویی را برای مدت 1 ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت نماید.

مرحله چهارم: قالب زدن خمیر

پس از گذشت 1 ساعت خمیر ها را از یخچال خارج نموده و روی میز کار خود را مقداری آرد بپاشید. خمیر را روی آن قرار داده و با کمک یک وردنه به ضخامت نیم سانتی متر درآورید. در این مرحله می توانید از قالب شیرینی پزی استفاده نموده و خمیر را به اشکال دلخواه خود در آورید یا می توانید با یک چاقو به تکه های منظم برش داده و تقسیم نمایید. سپس روی شیرینی ها را با پودر پسته، بادام یا نارگیل تزئین نمایید.

مرحله پنجم: گرم نمودن فر

اکنون فر را روشن نموده و روی 350 درجه فارنهایت تنظیم نمایید. تا زمانی که فر گرم شود سینی فر را کاغذ روغنی انداخته و شیرینی های قالب زده را با فواصل منظم روی آن بچینید.

مرحله ششم: پخت شیرینی

سینی را برای مدت 10 الی 15 دقیقه در فر قرار داده و با مشاهده رنگ طلایی زیر و کناره های شیرینی ها سینی را از فر خارج نمایید. اجازه دهید شیرینی ها مقداری خنک شده و سپس اقدام به جدا نمودن آنها از کاغذ روغنی نمایید.

مرحله هفتم: سرو شیرینی بدون تخم مرغ

اکنون شیرینی بدون تخم مرغ خوشمزه را در ظرف مناسبی چیده و نوش جان نمایید. این شیرینی را می توانید به عنوان یک میان وعده دلچسب نوش جان نموده و یا می توانید به عنوان تغذیه در کیف دانش آموزان قرار دهید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی با پیمانه

طرز تهیه شیرینی بدون تخم مرغ ساده و خوشمزه مرحله به مرحله


نکات کلیدی در تهیه شیرینی بدون تخم مرغ ترد و خوشمزه

 1. در صورت محدود بودن زمان مرحله استراحت خمیر را حذف نمایید؛ ولی در صورت استراحت دادن شیرینی هایی با ظاهری زیبا و بدون ترک تهیه خواهید نمود.
 2. با اضافه نمودن پودر کاکائو شیرینی هایی با دورنگ متفاوت خواهید داشت.
 3. در صورت عدم رعایت فاصله بین شیرینی ها ممکن است به یکدیگر یا به دیواره سینی فر بچسبند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نعلی یا اشکی بازاری و مجلسی با پیمانه و کره

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی بدون تخم مرغ ساده، ترد و خوشمزه مرحله به مرحله»

در صورت عدم رعایت فاصله بین شیرینی ها ممکن است به یکدیگر یا به دیواره سینی فر بچسبند.


نظر خود را بیان کنید