طرز تهیه آبگوشت مرغ

آبگوشت مرغ یکی از خوشمزه ترین و سالم ترین غذاهای ایرانی است که به تره کباب نیز معروف بوده است. در وهله اول که نام آبگوشت به گوش شما می خورد ممکن است فکر کنید که آبگوشت مرغ نیز درست مثل آبگوشت معمولی که با گوشت تهیه می شود آماده شده و تنها با این تفاوت که در آن به جای گوشت از مرغ استفاده می کنید اما این طور نیست زیرا نوع حبوباتی هم که در این آبگوشت تهیه می شود به طور کلی با آبگوشت معمولی متفاوت بوده و نسبت به آبگوشت معمولی بسیار سالم تر بوده زیرا به جای گوشت شما از مرغ استفاده می کنید و طعم بسیار متفاوت تری نیز نسبت به آبگوشت معمولی تجربه می کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه آبگوشت مرغ با لپه و سیب زمینی و رب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آبگوشت مرغ ساده

 • مرغ 4 تیکه
 • لپه 3/4 پیمانه پلو پز
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • رب گوجه 2 ق غذا خوری
 • گوجه فرنگی 3 عدد متوسط
 • گوجه گیلاسی 5 تا 6 عدد
 • سیب زمینی 2 تا 3 عدد متوسط
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پول بیبر، پودر سیر، ادویه مرغ به مقدار لازم
 • آبلیمو به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت بزباش سنتی و مجلسی با سبزی مرحله به مرحله

طرز تهیه آبگوشت مرغ مجلسی با رب، لپه و سیب زمینی

مرحله اول: آماده سازی لپه

ابتدا لپه ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید آن ها را درون ظرف به مدت یک ساعت قبل از شروع کار بریزید تا لپه ها به خوبی خیس بخورند و بعد قابلمه ای برداشته و مقداری آب درون آن بریزید و لپه های خیس خورده را آبکش کنید و درون قابلمه بریزید و قابلمه را روی شعله گاز به مدت نیم ساعت قرار دهید تا لپه ها کمی نیم پز شوند.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز

پیاز را به خوبی با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و بعد قابلمه ای برداشته و مقداری روغن داخل آن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا کمی روغن گرم و داغ شود و پیاز های نگینی شده را درون قابلمه بریزید و کمی سرخ کنید تا مقداری طلایی و سبک شوند. بعد از آنکه مقداری پیاز سبک شد به آن ها مقداری فلفل سیاه و زردچوبه به همراه مقداری ادویه مرغ و پول بیبر و پودر سیر به آن ها اضافه کنید و خوب با یکدیگر هم بزنید تا مقداری خامی ادویه ها گرفته شود. در این فاصله مقداری آب درون کتری بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا به جوش بیاید.

مرحله سوم: اضافه کردن مرغ و گوجه و رب

گوجه فرنگی ها را با آب بشویید و بعد همگی آن ها را رنده کنید و سپس مرغ ها را هم با مقداری آب سرد بشویید و پس از آن که مرغ ها را شستید آن ها را درون قابلمه پیاز قرار دهید و دو طرف آن ها را مقداری با پیاز تفت دهید و سرخ کنید سپس گوجه رنده شده را هم به آن ها اضافه کنید و کمی زمان دهید تا آب گوجه ها کشیده شوند و پس از آن که آب آن ها کشیده شد رب گوجه را هم به آن ها اضافه کنید و مقداری آن را با مواد تفت دهید تا خامی آن گرفته شود و سپس لپه های نیم پز شده ای را که از قبل آماده کرده بودید به آن ها اضافه کنید.

مرحله چهارم: پخت مرغ و لپه

پس از آن که آب داخل کتری به جوش آمد و تمامی مواد آبگوشت با یکدیگر کمی تفت داده شدند آب جوشیده شده را نیز به مواد به مقدار لازم اضافه کنید و مقداری آن ها را با یکدیگر هم بزنید و کمی به آن ها زمان دهید تا به جوش بیایند و سپس کف هایی که روی آبگوشت جمع شدند را با قاشقی برداشته و دور بریزید و درب قابلمه را به مدت یک ساعت قرار دهید تا با شعله کم در حالی که به آرامی می جوشد و قل میزند خوب در کنار مرغ و لپه پخته شوند.

مرحله پنجم: اضافه کردن گوجه و سیب زمینی و پخت نهایی آبگوشت

در این مرحله بعد از گذشت یک ساعت گوجه گیلاسی ها و سیب زمینی ها را با آب سرد بشویید و سپس پوست سیب زمینی ها را بگیرید و گوجه گیلاسی ها را به شکل درسته و سیب زمینی های پوست گرفته شده را هم از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و به همراه مقداری آبلیمو به مواد درون قابلمه اضافه کنید و کمی مجدد آن ها را نیز با مواد هم بزنید و مجدد درب قابلمه را ببندید و 40 دقیقه دیگر نیز به آن ها زمان دهید تا آبگوشت شما به خوبی پخته و جا بیفتد و بعد از گذشت 40 دقیقه آبگوشت مرغ شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و گوجه ساده و لذیذ با تخم مرغ و شنبلیله

طرز تهیه آبگوشت مرغ


نکات کلیدی در تهیه آبگوشت مرغ با لپه و سیب زمینی

 1. نوع مرغی که در این آبگوشت استفاده می کنید ران و سینه کاملاً سلیقه ای است.
 2. اضافه کردن گوجه های گیلاسی اختیاری است می توانید این کار را انجام ندهید.
 3.  بهتر است آبلیمویی که در این غذا استفاده می کنید تازه باشد که طعم بهتری به آبگوشت شما بدهد.
 4. می توانید از لیمو عمانی نیز داخل آبگوشت مرغ خود استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سیرابی خوشمزه لعاب دار با نخود و دارچین به روش ساده

♨ نکات مهم «طرز تهیه آبگوشت مرغ ساده و مجلسی با سیب زمینی، لپه و رب گوجه»

نوع مرغی که در این آبگوشت استفاده می کنید ران و سینه کاملاً سلیقه ای است.


نظر خود را بیان کنید