طرز تهیه اشکنه

اشکنه یکی از انواع غذا های سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که می توان از آن به عنوان یکی از ساده ترین و کم زمان ترین و کم هزینه ترین غذا های ایرانی نام برد. این غذای بسیار خوشمزه علاوه بر طعم فوق العاده ای که دارد مدت زمانی زیادی برای پخت نیز از شما نمی گیرد و با مواد اولیه بسیار ساده ای که در منزل هر کسی پیدا می شود می توان آن را به راحتی تهیه کرد. اشکنه می تواند یک گزینه عالی برای کسانی باشد که زمان زیادی برای تهیه غذا ندارند مانند دانشجویان که می خواهند در مدت زمان کم و با کمترین هزینه ممکن غذایی مقوی و بسیار خوشمزه تهیه کنند که ارزش غذایی بالایی نیز داشته باشد. بافت این غذا شبیه به سوپ بوده و آن را بیشتر با نان ترید شده میل می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و گوجه ساده با تخم مرغ و شنبلیله را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه اشکنه ساده

 • پیاز 2 عدد بزرگ
 • سیب زمینی 2 عدد متوسط
 • گوجه فرنگی 4 عدد متوسط
 • نمک و فلفل سیاه و زدچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آرد گندم 2 ق سوپ خوری
 • تخم مرغ 5 عدد
 • پودر شنبلیله 1 ق سوپ خوری با 1 ق چای خوری
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلیم بادمجان کشدار خانگی با گوشت و برنج بدون عدس

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و گوجه با تخم مرغ و شنبلیله

مرحله اول: آماده سازی پیاز ها

ابتدا پیاز ها را به خوبی با آب سرد بشویید و پوست بگیرید و سپس آن ها را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید. قابلمه ای را برداشته و کمی داخل آن روغن مایع بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن کمی داغ شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و شروع به سرخ کردن کنید به طوری که پیاز مقداری سبک و نرم و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه نیز اضافه کنید و مجدد چند دقیقه ای آن را هم با پیاز تفت دهید و هم بزنید سپس آرد گندم را نیز در این مرحله به قابلمه خود اضافه کنید و کمی با پیاز آن را نیز تفت دهید تا بوی خامی آرد به خوبی گرفته شود.

مرحله دوم: اضافه کردن آب، شنبلیله و گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ها را نیز بشویید و سپس آن ها را به شکل نگینی و یکدست خرد کنید و کنار بگذارید و بعد به ترکیب آرد و پیاز درون قابلمه خود مقداری آب جوشیده را به میزان تقریباً 1 لیتر اضافه کنید و خوب هم بزنید و حرارت آن را ملایم و کم کنید و در این فاصله قابلمه ای کوچکی را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید و بعد پودر شنبلیله را درون روغن داغ در حد چند ثانیه بریزید و کمی هم بزنید و بعد آن را از روی حرارت برداشت و سپس آن را به همراه گوجه های خرد شده به مواد درون قابلمه خود اضافه کنید و خوب هم بزنید.

مرحله سوم: آماده سازی و اضافه کردن سیب زمینی

سیب زمینی ها را هم با آب سرد بشویید و پوست آن ها را بگیرید و بعد آن ها را به شکل مکعبی شده و یکدست خرد کنید و به قابلمه خود اضافه کنید و بعد مقداری به آن نمک و فلفل سیاه نیز اضافه کنید مجدد همه مواد را با یکدیگر هم بزنید و درب قابلمه را بگذارید و 1 ساعت به آن با شعله ملایم و کم زمان دهید تا سیب زمینی ها و گوجه فرنگی ها با شعله ملایم و کم به آرامی پخته و نرم شوند و اشکنه شما به غلظت دلخواه برسد.

مرحله چهارم: اضافه کردن تخم مرغ ها

پس از گذشت 1 ساعت که گوجه فرنگی ها و سیب زمینی ها به خوبی پخته و نرم شدند نوبت به اضافه کردن تخم مرغ هاست پس تخم مرغ ها را نیز بشکنید و به آرامی و یکی یکی به قابلمه خود اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا تخم مرغ ها نیز سفت شوند و خودشان را ببندند. بعد از آن که تمامی تخم مرغ ها نیز پخته و آماده شدند اشکنه شما آماده سرو است آن را از روی حرارت برداشته و داخل ظرف های مناسبی که برای سرو آن ها در نظر دارید بریزید و میل کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت مرغ ساده و مجلسی با سیب زمینی، لپه و رب گوجه

طرز تهیه اشکنه


نکات کلیدی در تهیه اشکنه با سیب زمینی و گوجه

 1. می توانید در صورت دلخواه پوست گوجه ها را جدا کنید و سپس آن ها را برش دهید و به اشکنه خود اضافه کنید.
 2. در صورت تمایل به جای اضافه کردن آب جوشیده شده می توانید آب گوشت یا آب مرغ نیز به پیاز اضافه کنید.
 3. در صورت تمایل بعد از اضافه کردن آب می توانید 1 عدد عصاره گوشت و یا مرغ با دست خود درون آب پودر کنید و به آن اضافه کنید فقط دقت داشته باشید در این صورت باید میزان نمک و فلفل اشکنه خود را کم کنید زیرا تمامی عصاره ها دارای مقداری ادویه هستند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت بزباش سنتی و مجلسی با سبزی مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و گوجه ساده و لذیذ با تخم مرغ و شنبلیله»

می توانید در صورت دلخواه پوست گوجه ها را جدا کنید و سپس آن ها را برش دهید و به اشکنه خود اضافه کنید.


نظر خود را بیان کنید