طرز تهیه حلیم بادمجان

حلیم بادمجان یکی از انواع غذا های سنتی است که در میان مردم ایران بسیار طرفدار داشته و بیشتر آن را به عنوان پیش غذا تهیه می کنند و قابل استفاده برای اکثر مجالس و مهمانی ها نیز بوده است. حلیم بادمجان یک نوع پیش غذای نونی است که بیشتر با نان سنگک آن را سرو کرده و روی آن را با مغز گردو و کشک و پیاز داغ تزیین می کنند. حلیم بادمجان را هم به شکل گیاهی و بدون گوشت و هم با گوشت می توانید تهیه کنید بنابراین در صورت استفاده از روغن گیاهی و استفاده نکردن از کشک می تواند یک پیشنهاد عالی برای غذای گیاه خواران باشد که به راحتی با مواد اولیه قابل دسترس و در مدت زمان کوتاهی می توانید آن را آماده کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه حلیم بادمجان کشدار خانگی با گوشت و برنج بدون عدس را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه حلیم بادمجان کشدار خانگی

 • بادمجان قلمی 1 کیلو
 • گوشت گوسفندی 250 گرم
 • برنج نیم دانه 2/3 پیمانه
 • کشک 1 پیمانه
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • گردو به مقدار دلخواه
 • نعنا خشک 2 ق غذا خوری
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • چوب دارچین 1 تکه
 • سیر 3 حبه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه مجلسی با گردو

طرز تهیه حلیم بادمجان با گوشت و برنج بدون عدس

مرحله اول: آماده سازی گوشت

ابتدا گوشت را کمی با آب سرد بشویید و سپس آن را درون قابلمه ای بریزید و بعد یکی از پیاز ها را بشویید و به چهار قسمت آن را برش دهید و به گوشت خود اضافه کنید و به آن ها چوب دارچین را نیز به همراه مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و به آن ها آب اضافه کنید به اندازه ای که روی مواد را آب کمی بپوشاند و روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا به مدت 2 ساعت به خوبی پخته و آماده شود. پس از آن که گوشت پخته شد آن را از قابلمه خارج کنید و تا حد ممکن با دست تمام گوشت را ریش ریش کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی برنج

برنج را نیز با آب سرد بشویید و بعد آن را درون ظرفی آب به مدت 1 ساعت بریزید تا در درون آب به خوبی خیس بخورد و بعد از یک ساعت آن را آبکش کنید و درون قابلمه ای بریزید و به آن مقداری آب و کمی نمک اضافه کنید و روی شعله گاز قرار دهید تا برنج به خوبی نرم و شکفته و غلیظ شود و آب اضافی نیز نداشته باشد.

مرحله سوم: آماده سازی بادمجان ها

بادمجان ها را نیز به خوبی با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل ورقه ای برش دهید و کمی نمک روی آن ها بپاشید و ماهیتابه ای برداشته و کمی داخل آن روغن بریزید و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا روغن به خوبی داغ شود و بعد بادمجان ها را درون روغن قرار دهید تا به خوبی سرخ و آماده شوند و بعد از آنکه تمام بادمجان ها سرخ شدند آن ها را درون آبکشی ابتدا قرار دهید تا کمی روغن اضافی آن ها گرفته شود و بعد آن ها را به وسیله گوشکوبی به طور کامل له و یکدست کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن مواد به یکدیگر

در این مرحله برنج پخته شده را با گوشت ریش ریش شده و بادمجان له شده با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید و کمی نمک و فلفل و زردچوبه را به آن ها اضافه کنید سپس درب قابلمه را قرار دهید و اجازه دهید تا با حرارت ملایم 1 ساعت دیگر نیز به آرامی پخته شوند.

مرحله پنجم: تهیه نعنا داغ و سیر داغ و پیاز داغ

پیاز باقی مانده را به همراه حبه های سیر بشویید و پوست بگیرید و سپس پیاز را به شکل خلالی شده و ریز و سیر را هم به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید سپس ماهیتابه ای برداشته و کمی درون آن روغن بریزید و پیاز خلالی شده را درون آن بریزید و سرخ کنید تا پیاز داغ شما آماده شود و بعد آن را کنار بگذارید و در همان ماهیتابه سیر ها را نیز به همین شکل سرخ کنید و کنار بگذارید و در آخر هم مقدار روغن را بیشتر کنید و پودر نعنای خشک شده را درون روغن در حد دو دقیقه تفت دهید تا رنگ آن نیز باز شود و بعد آن را هم از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. دقت داشته باشید روغنی که در آن پودر نعنا را سرخ می کنید باید به اندازه ای باشد که نعنا در روغن شناور باشد.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی حلیم

در آخر که حلیم شما به خوبی پخته و نرم شد بعد از گذشت زمان مورد نظر درب قابلمه را برداشته و آن ها را به خوبی با گوشکوب برقی میکس و له کنید به طوری که دارای بافتی یکدست شود سپس کشک را به همراه زعفران به خوبی ترکیب کنید و بعد آن را نیز به حلیم بادمجان خود اضافه کنید تا به خوبی با هم دیگر ترکیب شوند و بعد مجدد درب قابلمه را بگذارید و نیم ساعت دیگر با حرارت ملایم نیز به آن زمان دهید تا به خوبی جا بیفتد و بعد آن را درون ظرف مناسبی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و روی آن را با گردوی خرد شده و پیاز داغ و سیر داغ و نعنا داغ تزیین کنید و بعد از آن هم حلیم بادمجان شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر ساده و خوشمزه با هویج و سرکه سفیدطرز تهیه حلیم بادمجان

نکات کلیدی در تهیه حلیم بادمجان کشدار و مجلسی

 1. بهتر است بادمجانی که در این غذا استفاده می کنید بادمجان قلمی باشد که طعم مزه بهتری به حلیم بادمجان شما می بخشد.
 2. اگر از گوشت گردن و یا گوشتی که دارای چربی است استفاده کنید حلیم بادمجان منسجم تری دارید.
 3. هنگام اضافه کردن نمک و فلفل بهتر است اول کمی مخلوط حلیم بادمجان را بچشید و بعد آن ها را اضافه کنید تا حلیم بادمجان شما زیادی شور و یا تند نشود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش بادمجان خوشمزه با گوشت و عدس

♨ نکات مهم «طرز تهیه حلیم بادمجان کشدار خانگی با گوشت و برنج بدون عدس»

بهتر است بادمجانی که در این غذا استفاده می کنید بادمجان قلمی باشد که طعم مزه بهتری به حلیم بادمجان شما می بخشد.


نظر خود را بیان کنید