طرز تهیه آش بادمجان و گوشتآش بادمجان یکی از آش های است که دارای طعم بسیار خاص و متفاوتی بوده که شما می توانید آن را هم با گوشت و هم بدون گوشت نیز تهیه و آماده کنید. آش بادمجان به عنوان یکی از غذاهای بسیار سالم و مقویی ایرانی است و دارای مقدار زیادی پروتئین و انواع ویتامین ها بوده و شما می توانید آن را به عنوان شامی سبک و یا به عنوان عصرانه برای دورهمی های خود تهیه و میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز ما در آلامتو طرز تهیه آش بادمجان با گوشت و عدس را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش بادمجان  با گوشت

 • بلغور گندم 1 پیمانه
 • نخود و لوبیا چیتی نصف پیمانه
 • گوشت 200 250 گرم
 • عدس نصف پیمانه
 • بادمجان 4 تا 5 عدد متوسط
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • سیر 2 تا 3 حبه
 • زردچوبه به مقدار لازم
 • نعنا خشک 1 ق غذا خوری
 • آرد 1ق غذا خوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • کشک دو سوم پیمانه
 • نمک و فلفل سیاه به مقدارلازم
 • آب به مقدار لازم

همچنین بخوانید:


طرز تهیه آش بادمجان با گوشت

مرحله اول: آماده سازی حبوبات

ابتدا از شب قبل نخود را به همراه لوبیا چیتی و بلغور با آب سرد کمی شسته و بعد آن ها را درون ظرف های جداگانه با مقداری آب بگذارید تا خیس بخورند. عدس را نیز از 1 ساعت قبل از شروع کار شسته و آن را نیز درون مقداری آب بریزید و زمان دهید تا آن هم مانند سایر حبوبات مقداری خیس بخورد.

مرحله دوم: پخت بلغور و نخود لوبیا

بعد از گذشت زمان مورد نظر و زمانی که حبوبات به خوبی خیس خورده شدند سپس قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و نخود و لوبیا و را را درون آن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید و یک ساعت به آن ها زمان دهید تا به خوبی پخته شوند سپس بلغور را نیز درون قابلمه ای جداگانه بریزید و دو الی سه برابر آن آب به آن اضافه کنید و روی شعله گاز به مدت یک ساعت قرار دهید تا بلغور نیز پخته شود.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز به همراه گوشت

پیاز را به خوبی شسته و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و درون قابلمه ای مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا کمی گرم شود و بعد پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز سبک و شفاف شود سپس گوشت را خرد کنید و کمی با آب بشویید و آن را نیز به پیاز اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا رنگ گوشت عوض شود و بعد به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و کمی که گذشت و مواد با یکدیگر تفت خوردند به آن مقداری آب اضافه کرده و روی شعلا ملایم گاز به مدت دو ساعت با درب بسته قرار دهید تا گوشت به خوبی پخته شود.

مرحله چهارم: آماده سازی بادمجان ها

بادمجان ها را پس از شستن پوست کرفته و آن ها را به شکل نگینی برش دهید و برای گرفتن تلخی بادمجان ها پس از برش دادن آن ها ظرفی برداشته و درون آن مقداری آب با نمک بریزید و بعد بادمجان های خرد شده را درون آن بریزید و یک ساعت زمان دهید تا به خوبی تلخی آن ها گرفته شود و بعد درون ماهیتابه ای مقداری روغن بریزید و بادمجان ها را آبکش کرده و درون روغن به خوبی سرخ کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن مواد به یکدیگر

پس از آن که بلغور و حبوبات پخته شدند نخود و لبیا چیتی را به بلغور پخته شده اضافه کنید و سپس عدس را که به شکل خام بوده و تنها خیس خورده را آب آن را گرفته و به مواد درون قابلمه اضافه کنید و بعد گوشت پخته شده را هم به آن ها اضافه کرده و بعد هم نوبت اضافه کردن بادمجان های سرخ شده است تمامی مواد را به خوبی با یکدیگر هم بزنید و آن ها را با هم مخلوط کنید و بعد به آن ها یک ساعت زمان دهید و شعله را کم کنید و درب قابلمه را بگذارید تا مواد کمی با یکدیگر بپزند. دقت داشته باشید براش اینکه مواد ته نگیرند هر از چند گاهی درب قابلمه را برداشته و کمی آن ها با یکدیگر هم بزنید.

مرحله ششم: آماده سازی و اضافه کردن آرد

درون ماهیتابه ای کوچک مقداری روغن ریخته و آن را روی گاز قرار دهید و کمی که گرم شد آرد را برای لعاب بیشتر آش به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید و بعد آن را به مواد درون قابلمه اضافه کنید و با مواد خوب ترکیب کنید.

مرحله هفتم: آماده سازی نعنا و سیر ها

سیر ها را پس از شستن و پوست گرفته و به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و کمی درون روغن آن ها سرخ کنید تا طلایی شوند و بعد آن را کنار گذاشته و نعنای خشک را نیز به مدت 1 دقیقه با روغن تفت دهید تا رنگ آن درون روغن باز شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله هشتم: پخت نهایی آش

مقداری از آش را برداشته و کشک را درون آن بریزد و آن را رقیق کنید و سپس آن را نیز به آش اضافه کرده و خوب با مواد هم بزنید و بعد آش را با گوشکوب برقی به خوبی میکس و له کنید تا بافت آن یکدست شود و در آخر هم مقداری نمک به آن اضافه کنید و بعد روی آن را با نعنا داغ و سیر داغ تزیین کنید و بعد از آن هم آش بادمجان شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید:

طرز تهیه آش بادمجان و گوشت


نکات کلیدی در تهیه آش بادمجان با گوشت و عدس

 1. در صورت منع مصرف گوشت می توانید گوشت را از این آش حذف کرده و آن را تنها با حبوبات و بادمجان به صورت گیاهی این  نیز تهیه کنید.
 2. دقت داشته باشید برای آن که عدس هنگام پخت خیلی نرم نشده و ظاهر آش شما نیز خراب نشود نیازی به آن نیست که عدس را خیلی از قبل خیس کنید.
 3. در صورت نبود وقت می توانید برای زود تر درست شده آش آن را درون زود پز نیز تهیه کنید.
 4. دقت داشته باشید که این آش اصلاً آبکی نبوده و در صورت آبکی شدن درب آن را برداشته و کمی شعله آن را زیاد کنید تا آب آن کمی کمتر شود.

همچنین بخوانید:

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش بادمجان خوشمزه با گوشت و عدس»

در صورت منع مصرف گوشت می توانید گوشت را از این آش حذف کرده و آن را تنها با حبوبات و بادمجان به صورت گیاهی این  نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید