طرز تهیه نان قندی

نان قندی یکی از انواع کیک و شیرینی های بسیار لذیذ و خوشمزه و سنتی ایرانی است که تهیه آن بسیار ساده و راحت بوده و به دلیل طعم و مزه فوق العاده خوشمزه ای که در کنار شیرینی ملایم و بافت لطیف آن داراست در بین مردم ایران بسیار پر طرفدار و محبوب شده است. این شرینی بسیار خوشمزه را می توانید در روز هایی که زمان کافی برای تهیه صبحانه ندارید نیز در کنار انواع نوشیدنی های گرم به عنوان یک صبحانه سبک و خوشمزه میل کنید همچنین می توانید آن را به عنوان یک میان وعده خوشمزه و سالمی برای عصرانه تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه نان قندی خانگی

 • ماست نصف پیمانه
 • روغن مایع نصف پیمانه
 • شکر نصف پیمانه
 • آرد سفید حدوداً 2/5 پیمانه
 • پودر هل نصف ق چایی خوری
 • پودر زنجبیل 1 ق چایی خوری
 • وانیل 1/4 ق چایی خوری
 • بیکینگ پودر 1 ق مربا خوبی
 • تخم مرغ 1 عدد
 • کنجد به مقدار دلخواه
 • شیر 2 ق غذا خوری
 • زعفران دم کرده 3 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

طرز تهیه نان قندی نازک با ماست و شیر

مرحله اول: درست کردن مایه اولیه نان قندی

ابتدا کاسه نسبتاً بزرگی را برداشته و درون آن روغن مایع را به همراه ماست و پودر هل و زنجبیل و شکر و وانیل بریزید و سپس تمامی این مواد را به خوبی با همزن دستی شروع به هم زدن کنید تا بافت مایه ای که بدست آمده یکدست باشد و مواد نیز به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن مواد خشک به مایه

در این مرحله بیکینگ پودر را نیز به مایه ای که تهیه کرده بودید اضافه کنید و مجدد آن را هم با همزن دستی در حد چند ثانیه دیگر هم بزنید و سپس اول دو پیمانه از آرد سفید را آرام آرام طی چندین مرحله به مایه نان خود اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن آرد مایه را نیز با همزن دستی هم بزنید و مخلوط کنید تا در آخر خمیر شما جمع شود اگر حس کردید با دو پیمانه آرد خمیر به خوبی جمع نشد می توانید ادامه آرد را نیز به مایه به همان شکل آرام آرام اضافه کنید تا خمیر شما به خوبی جمع شود. دقت داشته باشید این خمیر نیازی به ورز دادن ندارد و همین که با همزن دستی آن را هم بزنید کفایت می کند. در ظاهر نیز کمی با نوک انگشتان دست خمیر را کمی داخل ظرف جمع کنید و روی ظرف را با سلفونی بپوشانید و ظرف را برای مدت نیم ساعت در دمای محیط قرار دهید تا خمیری که تهیه کرده اید کمی استراحت کند.

مرحله سوم: آماده سازی فر

فر را برای مدت یک ربع روی دمای 180 درجه قرار دهید تا به خوبی داخل آن گرم و آماده شود.

مرحله چهارم: آماده سازی خمیر و پخت نهایی نان

در این مرحله سینی فر را برداشته و کف آن را کاغذ روغنی قرار دهید سپس خمیری که به آن استراحت داده بودید را برداشته و خمیر را روی سطح سینی قرار دهید و بعد روی آن کیسه ای قرار دهید و ابتدا خمیر را روی سطح سینی مقداری با کف دست پخش کنید و بعد آن را به وسیله وردنه به خوبی روی سطح کار پخش کنید تا تمام سطح خمیر به طور یکسان روی سینی قرار گیرد و سپس اضافه های خمیر را به وسیله چاقو برش دهید و کنار بگذارید تا ظاهر خمیر شما به خوبی روی کاغذ روغنی داخل سینی شکل بگیرد. سپس درون ظرفی تخم مرغ را به همراه شیر و زعفران دم کرده بریزید و آن ها را به وسیله چنگال به خوبی هم بزنید تا با یکدیگر مخلوط شوند و بعد به وسیله برسی مواد تخم مرغی که برای رومال کردن روی نان تهیه کرده بودید را روی تمام نان خود بمالید و بعد نیز روی آن به مقدار دلخواه برای تزیین کنجد بریزید. سینی را برای مدت 50 دقیقه داخل فر با دمای 180 درجه قرار دهید تا نان شما به خوبی پخته و طلایی شود. دقت داشته باشید که 2 دقیقه نهایی پخت دمای گریل و بالای فر را روشن کنید و به آن فرصت دهید تا روی کار نیز به خوبی طلایی و آماده شود و بعد از آن هم نان قندی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خانگی با فر و بدون فر مرحله به مرحله

طرز تهیه نان قندی


نکات کلیدی نان قندی خوشمزه نرم نازک خانگی

 1. در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید این شیرینی خوشمزه را درون ماهیتابه هم درست کنید.
 2. اضافه کردن پودر زنجبیل به مایه نان کاملاً سلیقه ای است و در صورت عدم تمایل می توانید آن را حذف کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید از آرد قنادی نیز به جای آرد معمولی سفید استفاده کنید.
 4. می توانید برای تزیین نان روی خمیر خود را به وسیله چنگال یا هر وسیله ای که در دسترس دارید طرح بیاندازید.
 5. در صورت داشتن فر برقی و توستر برای پخت نان قندی هر دو المنت بالا و پایین را همزمان به مدت 30 دقیقه روشن کنید.
همچنین بخوانید:طرز تهیه قطاب یزدی اصل ساده خانگی با ماست و کره بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر»

در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید این شیرینی خوشمزه را درون ماهیتابه هم درست کنید.


نظر خود را بیان کنید