قطاب یزدی

قطاب یکی از خوشمزه ترین و اصیل ترین شیرینی های ایرانی است که متعلق به شهر زیبای یزد است و در همه جای ایران طرفداران مخصوص به خود را دارد. در ایام عید نیز از این شیرینی بسیار در مجالس عید دیدنی استفاده می شود. این شیرینی نسبت به شیرینی های مجلسی دیگر روش پخت تقریباً ساده تری داشته و هم با فر و هم بدون فر نیز می توان آن را تهیه کرد. امروز در آلامتو طرز تهیه قطاب یزدی گردویی خانگی اصل با ماست و کره بدون فر به شما آموزش خواهم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه قطاب یزدی اصل

 • زرده تخم مرغ 2 عدد
 • شکر 1 ق غذا خوری
 • ماست نصف پیمانه
 • بیکینگ پودر نصف ق چایی خوری
 • ترکیب روغن جامد و کره 100 گرم
 • آرد 2 پیمانه
 • گردو نصف پیمانه
 • پودر هل 1 ق مربا خوری
 • پودر قند نصف پیمانه
 • گلاب 1 تا 2 ق غذا خوری
 • پودر پسته به مقدار لازم

همچنین بخوانید:


طرز تهیه قطاب یزدی گردویی با ماست و کره بدون فر

مرحله اول: آماده سازی زرده ها

زرده های تخم مرغ را درون ظرفی بریزید و با همزن دستی آن ها را هم بزنید به طوری که از لختگی خارج شوند سپس شکر را نیز اضافه کنید و مجدد مقداری هم بزنید.

مرحله دوم: اضافه کردن مواد به زرده ها

به ترکیب تخم مرغ ها ماست و بیکینگ پودر را اضافه کنید سپس ترکیب روغن جامد و کره را نیز اضافه کرده و مجدد هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر ترکیب و یکدست شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد

یکی از پیمانه های آردها را یکجا اضافه کنید و با همزن دستی به خوبی هم بزنید تا مواد حالتی خمیری شکل بگیرند سپس پیمانه  دوم را به صورت کم کم اضافه کنید و به جای همزن این بار با دست آرد را با مواد مخلوط می کنیم در حدی که آرد به خورد مواد برود و جمع شود. دقت داشته باشید که این خمیر نیاز به ورز دادن ندارد چون باعث می شود تا خمیر شما به روغن بیفتد و بعد از پختن شیرینی سفت شود فقط با دست مخلوط کنید و در حدی که خمیر جمع شود کافی است.

مرحله چهارم: استراحت دادن به خمیر

وقتی که خمیر به خوبی جمع شد خمیر را داخل کیسه فریزری قرار دهید و آن را داخل یخچال بگذارید و یک ساعت به آن زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

مرحله پنجم: درست کردن مواد میانی قطاب

ابتدا مغز گردو ها را با گوشکوب یا آسیاب ریز و له کنید سپس ظرفی را انتخاب کرده و گردو ها را درون ظرف بریزید و بعد به آن ها پودر هل را اضافه کرده و پودر قند را نیز الک کرده و به ترکیب درون ظرف اضافه کنید و همگی آن ها را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید و در آخر به ترکیب مواد گلاب را هم اضافه کرده و با قاشق به خوبی هم بزنید تا مواد خمیری شکل شوند.

مرحله ششم: بستن قطاب ها

خمیری که داخل یخچال استراحت داده بودید را برداشته و آن را به اندازه گردو جدا کنید و در کف دست باز و پهن کنید سپس به اندازه بند انگشت از مواد گردویی برداشته و آن را در وسط خمیر قطاب قرار دهید و مانند بقچه خمیر را به هم برسانید و آن را ببندید و کامل گلوله کنید به طوری که جایی از آن باز نباشد و به شکل گرد و بیضی آن ها را دربیاورید. دقت داشته باشید که بهتر است تکه های خمیر را وزن کنید تا یک اندازه باشند حدوداً هر خمیر 20 گرم وزن داشته باشد کافی است.

مرحله هفتم: پخت قطاب ها

قابلمه ای را برداشته و در آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز به مدت یک ربع قرار دهید تا روغن به خوبی گرم و داغ شود وقتی روغن کاملاً داغ شد قطاب ها را دانه دانه داخل روغن قرار دهید و زمان دهید تا دو طرف قطاب ها سرخ و طلایی شود. وقتی قطاب ها کاملاً پخته شدند آن ها را درون دستمال حوله ای قرار دهید تا روغن اضافی آن ها مقداری گرفته شود.

مرحله هشتم: سرو قطاب یزدی گردویی

وقتی قطاب ها کاملاً خنک شدند پودر قند را درون ظرفی بریزید و قطاب ها را درون آن بغلطانید سپس مقداری پودر پسته را نیز روی آن ها بریزید و قطاب ها را تزیین کنید و بعد از آن هم قطاب شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید:

طرز تهیه قطاب یزدی خانگی


نکات کلیدی در تهیه قطاب یزدی ساده خانگی

 1. بهتر است هل را خودتان آسیاب کنید تا قطاب شما طعم بهتری بگیرد.
 2. روغن باید کامل داغ و گرم شود وگرنه ممکن است قطاب ها وا بروند.
 3. می توانید مقداری گل سرخ را برای تزیین روی قطاب استفاده کنید.
 4. می توانید از گردوی خرد شده نیز برای تزیین روی قطاب خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید:

♨ نکات مهم «طرز تهیه قطاب یزدی اصل ساده خانگی با ماست و کره بدون فر»

بهتر است هل را خودتان آسیاب کنید تا قطاب شما طعم بهتری بگیرد.


نظر خود را بیان کنید