طرز تهیه دلمه کلم پیچ

دلمه کلم پیچ یا همان دلمه کلم سفید یکی از انواع دلمه های بسیار هوس انگیز و خوشمزه ایرانی است که می توانید آن را هم به عنوان یک وعده غذایی کامل و خوشمزه و هم به عنوان یک پیش غذای مجلسی و هوس انگیز تهیه و سرو کنید. مواد میانی این دلمه با دلمه برگ مو خیلی تفاوتی نداشته و می توان آن را در هر فصلی از سال که هوس خوردن دلمه کرده اید تهیه و میل کنید. نکته ای که برای پخت این دلمه باید به آن توجه کنید تنها پخت کلم و از بین بردن بوی آن است که ابن کار هم بسیار آسان بوده و شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید و این دلمه خوشمزه و مجلسی را در منزل تهیه و سرو کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه دلمه کلم پیچ یا کلم برگ سفید ساده، مجلسی و لذیذ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دلمه کلم پیچ

 • کلم برگ 1 عدد بزرگ
 • پیاز 1 عدد
 • گوشت چرخ کرده 400 گرم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • سبزی خشک دلمه 3الی 4 ق غذا خوری
 • برنج 1 پیمانه
 • لپه نصف لیوان
 • سرکه سفید نصف لیوان
 • آب 2 لیوان
 • رب گوجه 2 ق غذا خوری
 • آبلیمو 2 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه گوجه فرنگی مجلسی و لذیذ با گوشت و لپه بدون فر

طرز تهیه دلمه کلم پیچ یا کلم برگ سفید خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی کلم

ابتدا کلم را با آب سرد بشویید و سپس قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس کلم را نیز داخل آب جوش قرار دهید و کمی به آن نمک و آبلیمو اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید و مدتی زمان دهید تا کلم در طول این مدت نرم شود و برگ های آن نیز به راحتی از یکدیگر جدا شوند. بعد از آن که کلم نرم شد آن را از آب جوش خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی لپه و برنج

برنج و لپه را نیز داخل ظرف های جداگانه ای بریزید و سپس آن ها را طی چندین مرحله با آب بشویید و بعد به هر کدام آن ها مقداری آب اضافه کرده و 2 ساعتی به برنج داخل آب زمان دهید تا در این مدت خیس بخورند و سپس به لپه ها نیز نیم ساعتی داخل آب زمان دهید تا آن ها نیز خیس بخورند و آماده شوند. بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق مربا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس به آن برنجی را که از قبل خیس کرده بودید اضافه کنید و آن را تقریباً 20 دقیقه ای روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا کمی برنج پخته و آماده شوند و بعد آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد بشویید و آن را کنار بگذارید. لپه را نیز به همراه مقداری آب روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا لپه به مدت 30 دقیقه ای زمان دهید تا در این مدت عدس ها پخته و آماده شوند و بعد آن را هم آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی گوشت

پیاز را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل نگینی و یکدست و ریز خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز کمی سبک و شفاف شود و بعد به آن گوشت چرخ کرده را نیز اضافه کنید و آن را مقداری تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد و بعد به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با مواد تفت دهید تا عطر ادویه ها مقداری بلند شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن سبزی و برنج و لپه

بعد از تفت خوردن گوشت و ادویه ها لپه را نیز به مواد اضافه کنید و آن را کمی با مواد تفت دهید و سپس به آن برنج نیمه پخته شده و سبزی خشک شده دلمه را هم اضافه کنید و خوب تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و کمی آن ها را تفت دهید و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی سس دلمه کلم

برای تهیه سس دلمه ابتدا قابلمه ای جدا را برداشته و کمی داخل آن روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و بعد از گرم شدن روغن به آن رب گوجه را اضافه کنید و کمی آن را با نمک و فلفل تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و بعد به آن سرکه سفید و 2 لیوان آب را نیز اضافه کنید و زمان دهید تا سس شروع به جوشیدن کند و سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله ششم: پخت نهایی دلمه کلم پیچ

برگ کلم هایی که از قبل مقداری پخته بودید را برداشته و کمی ساقه وسط برگ ها را برش دهید تا برگ ها پاره و خراب نشوند و سپس داخل هر کدام آن ها را با 1 الی 2 قاشق غذا خوری از مواد میانی که تهیه کرده اید پر کنید و آن ها را به شکل دلخواه خود ببندید و آماده کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و کف آن چند برگ کلم قرار دهید و سپس دلمه هایی که آماده کرده اید را داخل قابلمه بچینید و بعد به آن ها سسی را که تهیه کرده بودید را نیز اضافه کرده و روی آن ها بشقابی قرار دهید و آن را کمی با دست روی دلمه ها فشار دهید و سپس درب قابلمه را بگذارید و حرارت آن را کم قرار دهید و اجازه دهید تا دلمه ها به این صورت به کاملاً پخته و آماده شوند و آب سس نیز کشیده شود و بعد از آن هم دلمه کلم پیچ خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه برگ انگور یا برگ مو لذیذ با رب انار و گوشت چرخ کرده

طرز تهیه دلمه کلم پیچ


نکات کلیدی در تهیه دلمه کلم پیچ ساده و مجلسی

 1. در صورت تمایل می توانید به جای سبزی خشک از سبزی تازه هم برای تهیه دلمه پیچ استفاده کنید.
 2. در صورت دسترسی نداشتن به سرکه سفید می توانید سرکه قرمز را نیز جایگزین آن کنید.
 3. سبزی که برای تهیه این دلمه استفاده می کنید شامل: مرزه، ترخون، نعنا، جعفری و گشنیز می باشد.
 4. زمانی که برای پخت برنج و لپه گفته شد تقریبی بوده و ممکن است برای شما متناسب با نوع برنج و لپه ای که استفاده می کنید کمی تغییر کند ولی دقت داشته باشید که نه برنج و نه لپه پخته شده به هیچ عنوان نباید خیلی نرم و له شوند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی با لپه و گوشت

♨ نکات مهم «طرز تهیه دلمه کلم پیچ یا کلم برگ سفید ساده، مجلسی و لذیذ»

در صورت تمایل می توانید به جای سبزی خشک از سبزی تازه هم برای تهیه دلمه پیچ استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید