طرز تهیه ترشی لبو و انار

ترشی لبو یکی از ترشی های بسیار هوس انگیز و خوش رنگی است که به دلیل رنگ قرمز و خاصی که داراست بسیار به سفره شما جلوه، رنگ و زیبایی می بخشد و از این رو به عنوان دورچین ها و چاشنی های مجلسی نیز محسوب می شود. این ترشی به دلیل استفاده از لبو به عنوان ماده اصلی آن و به این دلیل که لبو از میوه هایی است که تنها در فصل پاییز و زمستان تهیه می شود درنتیجه ترشی لبو نیز یکی از ترشی های فصلی محسوب می شود که با مواد متنوعی می توان آن را آماده و تهیه کرد. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس و خوشرنگ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ترشی لبو و انار

 • لبو 1 کیلو
 • انار قرمز 2 عدد
 • آب لبو 400 میلی لیتر و یا 2 پیمانه
 • سرکه 200 میلی لیتر یا 1 پیمانه
 • شکر 3 یا 4 ق غذا خوری
 • یخ به مقدار لازم
 • ظرف شیشه ای مناسب
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه خیار شور فوری خانگی سرکه ای و خوشمزه با ماندگاری بالا

طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس

مرحله اول: پخت لبو ها

ابتدا لبو ها را به خوبی با آب بشویید و بعد قابلمه ای برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و لبو ها را درون قابلمه قرار داده و درب قابلمه را گذاشته و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا به مدت 45 دقیقه لبو ها مقداری آبپز شوند. دقت داشته باشید چون می خواهید لبو ها را برای ترشی استفاده کنید پس بهتر است که خیلی آن ها را آبپز نکنید تا تردی لبو ها مقداری باقی بماند.

مرحله دوم: آماده سازی انار ها

انار های قرمز را نیز با آب بشویید و سپس آن ها را داخل ظرف نسبتاً بزرگی دان کنید و کنار بگذارید. لبو هایی که آبپز کرده بودید را پس از 45 دقیقه از روی حرارت برداشته و اّب لبویی که درون قابلمه باقی مانده را دور نریزید و کنار بگذارید و سپس داخل ظرفی دیگر مقداری آب و یخ بریزید و لبو های پخته شده را از قابلمه درآورید و درون آب و یخ قرار دهید. دقت داشته باشید که قرار دادن لبو ها در آب سرد هم باعث راحت پوست کنده شدن آن ها می شود و هم باعث بهتر رنگ دادن لبو ها می شود.

مرحله سوم: آماده سازی لبو ها

پس از آن که لبو ها را از آب سرد درآوردید پوست آن ها را جدا کنید و لبو های پوست گرفته شده را به کمک چاقو و یا کاتری به شکل دلخواه خود برش دهید.

مرحله چهارم: آماده سازی آب لبو

درون ظرف دیگری آب لبویی که نگه داشته بودید را به همراه سرکه بریزید و آن دو را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید و سپس شکر را نیز به آن اضافه کرده و مجدد آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا شکر نیز به خوبی در آن ها حل شود. دقت داشته باشید منظور از آب لبو همان آبی است که لبو ها را در آن پخته بودید.

مرحله ششم: پر کردن شیشه ترشی

ظرف شیشه ای و مناسب و درب داری را انتخاب کنید و به ترتیب و به صورت لایه به لایه ابتدا مقداری انار دان شده و سپس مقداری لبوی پخته و برش داده شده را روی یکدیگر بریزید تا شیشه ترشی به شکل لایه لایه پر شود. دقت داشته باشید شیشه ای که برای نگهداری ترشی انتخاب می کنید باید حتماً شیشه ای تمیز باشد و به هیچ عنوان بوی چیز دیگری را ندهد و بهتر است که استریل نیز شود.

مرحله هفتم: اضافه کردن آب ترشی و آماده سازی نهایی ترشی

مخلوط سرکه و آب لبویی که تهیه کردید را در انتها به ترشی لبو اضافه کنید به طوری که آب ترشی روی مواد را تا حدی بپوشاند اما درب ظرف شیشه را نبندید تا به طور کامل اول از حرارت بیفتد و بعد درب ظرف را محکم ببندید و آن را به مدت 24 ساعت درون یخچال قرار دهید و بعد از آن هم ترشی لبو و انار شما آماده سرو است می توانید با هر غذایی که دوست دارید آن را میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شور مخلوط خانگی فوری و عالی با گل کلم و هویج و سرکه

طرز تهیه ترشی لبو و انار


نکات کلیدی در تهیه ترشی لبو و انار خانگی

 1. مدت زمان ماندگاری این ترشی بیست روز است.
 2. سرکه این ترشی نیازی به جوشیده شدن ندارد.
 3. این ترشی نیازی به نمک ندارد.
 4. بهتر است اناری که در این ترشی استفاده می کنید مزه ای شیرین داشته باشد.
 5. به جای استفاده از شکر می توانید از عسل نیز استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی مجلسی با بادمجان، هویج و سرکه

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس و خوشمزه به روشی آسان»

مدت زمان ماندگاری این ترشی بیست روز است.


نظر خود را بیان کنید